52 fiziktedavi yürüme engelliler için fizik tedavi freehab - YÜRÜME ENGELLİ HASTALAR İÇİN KOLAY REHABİLİTASYON CİHAZI GELİŞTİRİLİYOR

52 fiziktedavi yürüme engelliler için fizik tedavi freehab

YÜRÜME ENGELLİ HASTALAR İÇİN KOLAY REHABİLİTASYON CİHAZI GELİŞTİRİLİYOR

Bristol Üniversitesinden bir grup araştırmacı yürüme engelli hastalar ve yaşlıların hayatını kolaylaştırabilecek bir çalışmaya imza attı. Rehabilitasyon için gerekli egzersizleri doğru bir şekilde geliştirebilmek için yumuşak cihazlar geliştiriyorlar. Bu cihazlar özellikle evde tedavi için tasarlanıyor.

FREEHAB diye isimlendirilen bu çalışmayı yürüten Robotik Profesörü Jonathan Rossiter’e göre buna çok ihtiyaç var. Fiziktedavi uygulamalarında hareket kabiliyeti kısıtlı olan hastaların, hareketlerini kısıtlayan noktaları tespit edecek taşınabilir cihazlar yok. Bu nedenle hasta için en uygun egzersizin belirlenmesi güç bir hale gelmekte. Geliştirilen bu cihazlar tam da bu sırada devreye giriyor.Elektroniği ve fiziktedavi bilgilerinin harmanlandığı bu projede kullanılan malzemeler ise şöyle: 3d baskıya uyumlu elektroaktif bir jel ve yumuşak ama pnömatik sistemle kuvvetli bir basınç uygulayabilen baloncuk zincirleri. Bu cihaz, hastanın yürüme kabiliyetine engel olan noktaların belirlenmesinde kullanılacak. Böylece hastaya en uygun egzersiz belirlenebilecek. 

Profesör Rossiter, daha basit ve daha kullanışlı cihazlar geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Kurumu Başkanı Philippa, bu proje sayesinde evde olan, yürüme kabiliyeti kısıtlı hastalara daha iyi tedavi olanakları sunulabileceğini söyledi.

KAYNAK

Bir Cevap Yazın