YERLİ 3D BİYOYAZICI İLE ÖĞRENCİLER YARA VE YANIKLAR İÇİN YARA ÖRTÜSÜ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Düzce Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören lisans öğrencileri Huriye DURAN ve Duygu TAŞDAN bitirme tezlerini Yara ve Yanık Tedavilerinde Kullanılmak Üzere Sodyum Alginat ve Polivinil Alkol (PVA) Bazlı Yara Örtüsü ve Kanama Durdurma İskelesi üzerine yaptı.

Tez çalışması sırasında farklı derişimlerde biyomalzemeler kullanılarak birçok doku iskelesi basıldı. Doku iskeleleri genellikle 3D Biyoyazıcılar ile biyomalzemeler kullanılarak basılan yapılardır. Öğrencilerin tez çalışmasının 3D Biyobasım çalışmasını Türkiye’de faliyet gösteren ve 3D Biyoyazıcı üreten bir girişim olan GBA TECH firması destekledi. Tez çalışmasında GBA TTECH firmasının SPC 1 model biyoyazıcısı kullanıldı. Üretilen doku iskelelerinin test ve analizlerini ise EUROLAB şirketi gerçekleştirdi.

NOT: TEZ VE DİĞER AKADEMİK ÇALIŞMALARINIZI ÜCRETSİZ YAYINLIYORUZ! BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

GBA SPACE TÜRKİYE VE DÜNYA’DA 3D BİYOYAZICI ALANINDA YÜRÜTÜLEN AKADEMİK FALİYETLERE DESTEK VERİYOR

GBA TECH firması, Türkiye’de ve dünyada 3d biyoyazıcılar ve doku mühendisliği çalışmalarını desteklemek amacıyla bu alanda yürütülen tez, makale ve deneylere destek vermeye devam edeceğini belirtiyor.

Makalenin tamamına şuradan ulaşabilirsiniz:

YARA VE YANIK TEDAVİLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE SODYUM ALGİNAT VE POLİVİNİL ALKOL (PVA) BAZLI YARA ÖRTÜSÜ VE KANAMA DURDURMA İSKELESİ OLUŞTURULMASI

 

 

GBA TECH FİRMASININ TASARLAYIP AÇIK KAYNAKLI OLARAK PAYLAŞTIĞI GBA SPC 1 MODEL BİYOYAZICISI:

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın