YENİ MEZUN MÜHENDİSİN İŞ ARAYACAĞI 15 YER

Yeni mezun mühendis nasıl iş bulur

İş bulmak büyük bir uğraş. Bunu en iyi arayanlar bilir. Özellikle mühendislik fakültesini yeni bitirmiş, ilk işini arayan taze mühendisler için göz korkutucu bir aşama olabilir ilk işini aramak. Hem de mühendislik gibi bir alanda, idealist fikirlerle yola çıkan, güzel ülkemize katkı sağlama hevesini içinde canlı tutan genç mühendisler için durum biraz daha zorlayıcı olabilmektedir.

Bu yazımızda size iş arama sürecinde birazcık olsun fayda sağlayacağını düşündüğümüz fikirler vermeyi hedefledik. Yeni mezun bir mühendis olarak nerelerde iş arayabileceğiniz hakkında araştırmalar yaptık. Mühendis iş ilanları nerelerde olur, mühendis arayan işletmeler, kurumlar bu arayışlarını nerelerde yapar bunlardan bahsedeceğiz. Umarız hayalini kurduğunuz, insanlara faydalı bir iş bulursunuz, bunda da yazımızın ufak da olsa katkısı olur. Şimdi çok da uzatmadan yeni mezun bir mühendis nerelerde iş aramalı, başlayalım:

1-Online İş İlanı Platformları

Bu klasik ve bir çoğumuzun aklına gelen bir yerdir. Bir çok firma, çalışan alımı yapacaksa işveren kurumlarla iş arayan insanları buluşturan online platformlarda ilan yayınlar. Bu platformların listesini aşağıya ekliyoruz. İş arama sürecinizde mutlaka bu platformları gözden geçirin. Gönlünüzden geçen bir pozisyon bulma ihtimaliniz vardır.

  • kariyer.net
  • yenibiris.com
  • toptalent.co
  • eleman.net
  • secretcv.com

2-Arkadaş Çevrenizle Temas Kurun

Bir mühendislik bölümü bitirdiyseniz sizin gibi, belki sizden önce mezun olmuş mühendis meslektaş arkadaşlarınız vardır. Eğitim sürecinde tanıştığınız bu çevre aslında tüm meslek hayatınız boyunca çok kıymetli ve kaliteli bir çevredir. Bu arkadaş çevrenizin geniş olması ve iletişiminizin devamlı olması, size sadece iş bulma aşamasında değil, meslek hayatınızda da katkı sağlayacaktır. Çünkü arkadaşlarınız sizden farklı bir mühendislik alanında çalışıyor olabilir ve aniden o alanla ilgili bir bilgiye veya yönlendirmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Arkadaş çevrenizle aktif temas halinde olun ve kimin ne iş yaptığını bilin.

İş arayışında olduğunuzu bu arkadaşlarınıza bildirin. Onların çalıştıkları yerde, aldıkları projelerde veya kurdukları girişimlerde bir mühendise ihtiyaç olabilir. Bir çok mühendis ilk işini arkadaşları sayesinde buluyor, unutmayın.

3-Üniversite Hocalarınızla İletişime Geçin

Üniversite hayatı, öğrencilik yılları bir mühendise belki de birdaha elde edemeyeceği güzel fırsatlar sunar. Bunlardan birisi de size ders anlatan hocalarla iletişim kurabilme fırsatıdır. Üniversite de alanınızla ilgili tanıdığınız hocalarla iletişime geçmek, iş arayan yeni mezun bir mühendis için umut ışığı olacaktır. Çünkü o hoca, muhtemelen sanayi ve sektörle içli dışlıdır. Bir çok projede katkısı vardır, danışmanlıklar vermiştir, belki de bizzat sektörde yer alıyordur. Bu sebeple mezun olmadan, olmadı mezun olur olmaz hocalarla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

4-Üniversite’de Yer Alan Mühendis Aranıyor İlanları

Okullarda, genellikle anabilimdalı panolarında, hocaların panolarında veya genel panolarda zaman zaman mühendis arayışında olan firmaların ilanları yer alır. Bu bakımdan arada bu ilanları kontrol etmek akıllıca olacaktır.

Bunun yanında, okulunuz veya bölümünüz kendi web sitelerinde de bu tür ilanlar yayınlayabilir. Hatta gayrıresmi öğrenci platformlarında mühendis alımı ilanları bulunabilir. Ayık olmakta fayda var.

5-Organize Sanayi Siteleri

Birçok sanayi sitesinin online platformları ve merkezlerinde işçi ve mühendis ihtiyacı olan firmaların ilanları yer alabilir. Bu nedenden dolayı, gerek bizzat sanayi sitelerine başvurmak, gerekse online platformlardan web sitelerinden iş ilanlarının olup olmadığını kontrol etmek iş bulma ihtimalinizi kuvvetlendirecektir. Bu sanayi sitelerini liste halinde ekleyeceğiz:

6-İŞKUR İlanları

Eğer iş arıyorsanız, iş başvurusunda veya meslek hayatınız boyunca İŞKUR ile yollarınız kesişecektir. Size tavsiyemiz, İŞKUR’un linkteki (https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx) adresinden açık iş ilanlarına bakabilirsiniz.

Ayrıca İŞKUR, belirli dönemlerde ilk defa işe başlayacak, yeni mezun iş arayan mühendis veya normal insanlara yönelik destek ve teşvikler düzenliyor. İŞKUR’u takip etmek iş arayan yeni mezun bir mühendis için mantıklı bir hareket olacaktır.

7-Belediye İstihdam Ofisleri

Bazı belediyeler, bölgesel olarak istihdam oluştrmak amacı ile gerek online olsun gerek ofis müracatları ile olsun, iş ilanları yayınlamaktadır. Burada örnek olması amacı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi istihdam ofisi web adresini veriyoruz (https://bio.ibb.istanbul/Anasayfa?ReturnUrl=%2f)

Siz de yerel yönetimlerinizle bir şekilde iletişime geçerek böyle bir uygulamaları olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Veya ufak bir google taraması ile bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

8-Belediye İstihdam Zirveleri

Bazen ise yerel yönetimler işveren ile işçiyi buluşturmak amacı ile istihdam zirveleri düzenlemektedir. Bu tür etkinlikler önceden belediye yayın organları veya ilgili online platformlar aracılığı ile duyurulmaktadır. Bunun yanında belediyelerin ilgili bölümlerine müracat ederek de böyle bir etkinlik var mı, istihdam zirvesi nerede yapılacak, istihdam zirvesi ne zaman gibi sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Örnek olarak Boğaziçi İstihdam Zirvesi bağlantısını bırakalım: https://www.uskudar.bel.tr/tr/main/foto/bogazici-istihdam-zirvesi-uskudarda-gercekles/195

9-LinkedIn Açık Pozisyonlar

Linkedin, profesyönel bir sosyal medya platformu olarak değerlendirilebilir. Yeni mezun bir mühendis olarak ilk yapmanız gereken işlerden birisi de bir Linkedin profili oluşturmak ve yeteneklerinizi, projelerinizi, sertifika veya iş tecrübelerinizi eklemek olmalıdır.

Bir çok firma, hatta bir oran vermek gerekirse insan kaynaklarının %66’sı iş başvurusunda bulunan kişilerin Linkedin profillerini kontrol etmektedir. Bunun yanında firmalar, açık pozisyonlarını Linkedin üzerinden duyurmakta ve hatta başvuru alabilmektedir. Bu bakımdan, Linkedin üzerinden, ilgilendiğiniz firmaları takip edebilir, iş başvurularını değerlendirebilirsiniz.

10-Firmalarla Doğrudan Temas

Özellikle sanayi çevremden edindiğim önemli bir tecrübe var. Bir çok firma, yeni mezun ve becerikli mühendislerle doğrudan, sosyal bir temas kurdukları zaman, o kişiyi kaybetmek istemiyorlar. Bu tabiki de herkes için geçerli değildir. Firmanın da etkilendiği noktalar vardır. Bunların başında sizin yetenekleriniz, medeni cesaretiniz, sosyal ilişkileriniz gelir.

Firmalarla doğrudan temas kurmak, ciddi manada iş fırsatları doğurabilmektedir. Temas kurarken, tabiki bir firma belirleyip çat kapı gitmekten bahsetmiyoruz. Belirlediğimiz, bir şekilde önceden temasımızın olduğu, randevu alabildiğimiz firmalarla doğrudan temas kurmak bi fırsat sunabilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir ki, firmaların bir çoğu, bunu samimi bir dille yazmak gerekirse, mühendis aramaya üşeniyor. Belki de bir mühendise ihtiyacı var ve bir ilan açmamıştır firma. Belki de daha yayınlanmadan, ilana düşmeden siz işi almış olacaksınız. Bu yazının en önemli maddesini okudunuz.

11-Teknoparklar/Teknokentler

Mühendislik bölümlerinin de bir kısmının yer aldığı teknoloji fakülteleri veya doğrudan üniversiteler bünyesinde Teknopark, Teknokent, Teknoloji Geliştirme Merkezi gibi isimler altında kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar genellikle ARGE odaklı iş yapan firmalarla üniversite iş birliğini hedeflemektedir. Ayrıca bu kurumlar inovatif girişimlere de temel imkanlar sağlayabilmektedir.

Yani arkadaşım, teknoparklarda çok güzel şeyler oluyor. Oralarda yüzlerce mühendis çalışıyor. Yakınındaki teknoparkları ziyaret etmeni, ofis panolarında, genel panolarda yazan mühendis ilanlarını değerlendirmeni tavsiye ederim. Veya teknoparktaki firmalarla iletişime geçmeni tavsiye ederim. Belki de teknoparkın web sitesinde bu tür ilanlar vardır, mutlaka kontrol etmelisin.

12-Sosyal Medya Takibi

Komik mi geldi. Evet komik J Ama bu gayet normal. Özellikle Facebook üzerinde garip bir kitle var, tüm işlerini oradan yürütebiliyorlar. İşçi, mühendis ihtiyaçlarını ilgili gruplarda paylaşıyorlar.

Sosyal medyayı etkili kullanmaya güzel bir örnek olabilir bu durum. Birçok firma açık pozisyonlarını tüm sosyal medya platformlarından duyuruyor. Hedeflediğin firmayı takibe alıp, olası iş fırsatlarını değerlendirebilirsin.

 

Bunlara ek olarak, iş arayan veya işveren gruplarına üye olarak oralarda paylaşılan ilanları değerlendirme gibi bir şansın da var. Bizi de takip mi etsen artık he 😉 Bi link koyuyorum buraya yine de: https://www.instagram.com/muhendisgundemi/

 

13-Staj Yaptığınız Yerle Temas Kurma

Yeni mezun mühendis iş ararken ilk iletişime geçeceği yer staj yaptığı firma olmalı. Sizin staj yaptığınız firma, sizinle alakalı bir dökümana ve izlenime sahiptir. Bunun yanında firma içerisinde işleyiş hakkında, düzen ve sistem hakkında, sosyal ilişkiler hakkında az çok tecrübenizin olması işinizi kolaylaştıracaktır. Staj yaptığınız firmayı arayın, memnun olacaksınız.

Ayrıca şu yazımıza bakın: mühendisler için hobi

14-Kamu Kadrolarını Takip Etme

Yeni mezun mühendis olarak iş ararken özel sektör takıntın yoksa, kamu mühendis alımlarını takip etmeni tavsiye ederiz. Kamu kurumları mühendis alırken, KPSS, dil gibi birkaç noktada yeterlilik arayabilmektedir. Onları ilana özel olarak araştırabilirsin. Bu konuda şu linki gözden geçir: https://www.ilan.gov.tr/ilan/kategori/8/personel-alimi-akademik-kadro-ve-egitim-ilanlari

Ve ayrıca kamu kurumlarını takip edebilirsin. Misal Adalet Bakanlığı bile mühendis alabiliyormuş. Al sana linki: https://www.ilan.gov.tr/ilan/kategori/8/personel-alimi-akademik-kadro-ve-egitim-ilanlari

15-Mühendislik Odaları

Birçok mühendis meslektaşımız Mühendislik odalarına kayıt yaptıracaktır.Mühendislik odaları da özellikle yani üyelerine yönelik iş bulma konusunda çalışmalr yapmaktadır. Örnek olması için Türkiye Makine Mühendisleri Odası’nın (TMMO) çalışma linkini bırakalım: https://www.mmo.org.tr/istanbul/haber/ve-muhendis-birimimiz-arayan-uyelerimiz-icin-calisiyor

NOT:

İş arayan mühendis meslektaşım. Kazancını kimsenin hakkını yemeden temin edersen, uzun vadede kaliteli bir insan ve kaliteli bir mühendis olursun. Sen sen ol, boğazından bağımlı olma. Kendi ekmek davan uğruna, geçmeyecek projeleri onaylama, iş ve işçi güvenliğini hiçe sayma. Ailenle kalsan güvende hissedeceğin binaların projelerini onayla, çocuğunun ağzına aldığında sağlığını bozmayacak oyuncaklara olur ver! Bizler, mühendisler olarak; kimimiz kumpası, mikrometresiyle; kimimiz teodolitiyle, kimimiz eldiveni gözlüğü ile, kimimiz klavyesi ile, kimimiz havyası, lehimi ile; geleceği şekillendiriyoruz. Hayırlı işler…

1 yorum

  1. Aslında sadece yeni mezun mühendislerin iş bulabileceği değil, iş arayan tüm mühendislerin, hatta mühendis olmasa bile iş arayan herkesin işine yarayacak maddeler bunlar. Elinize sağlık.

1 geri izleme / bildirim

  1. MÜHENDİSLER NEDEN İŞSİZ? SORUMLU KİM? | Mühendis Gündemi

Bir Cevap Yazın