uzay araştırmaları

uzay araştırmaları

UZAY ARAŞTIRMALARI İÇİN YENİ GEZEGEN İNCELEME YÖNTEMİ GELİŞTİRİLDİ

Uzay Araştırmaları Yaparken Moleküle Odaklanmak, Işığa Değil!

Her gezegen, tıpkı Dünya’mızın Güneş etrafında döndüğü gibi kendi sistemindeki bir yıldızın etrafında döner. Bu nedenle uzay araştırmaları yaparken bir gezegeni doğrudan görüntülemek ve incelemek çoğunlukla imkansızdır. Gezegenin etrafında döndüğü yıldızın enerjisi ve ışığı gezegeni “gölgede” bırakır. Yani çok gelişmiş teleskoplarımızın önüne perde olur. Fakat uzay mühendisliği alanında çalışan bilim insanlarının bu soruna da bir çözümü var. Yıldızı tamamen silip moleküllere odaklanmak!

Uzay Araştırmaları HızlanacakBizden milyonlarca kilometre uzaklıktaki gezegenlerin keşfi gerçekten çok üstün bir mühendislik bilgisi ve teorik birikim gerektiriyor. Üstüne üstlük bu gezegenlerin yüzeyinde bulunan moleküllerin türevi hakkında fikir sahibi olmak gerçekten de büyük bir mühendislik problemi. Bu incelemelerin önündeki en büyik engel ise keşfettiğimiz gezegenin bulunduğu sistemdeki yıldızın gezegene göre çok daha baskın termal ve optik aktiflik göstermesi. Bilim insanları ötegezegenlerin yüzeyindeki molekülleri belirleyebilmek için moleküler spektrumları kullanarak bir yöntem geliştirdi. Moleküler sprektrum, her molekülün kendine özgü yapısından kaynaklı ışık üzerindeki farklı etkilerini kapsar. Yani her molekül farklı bir “ışık demeti” yayar. Bu durum da bize uzak gezegenlerdeki molekülleri tanımlama imkanı sunar.

uzay araştırmaları için yeni gezegenleri inceleyecek farklı bir yaklaşım
uzay araştırmaları için yeni gezegenleri inceleyecek farklı bir yaklaşım

Araştırmacılar bu yeni yaklaşımlarını test etmek için arşivlerinde bulunan SINFONI aleti tarafından çekilen fotoğrafları kullandı. Bu fotoğraflar “beta pictoris” adlı yıldızın bulunduğu sisteme ait fotoğraflardır. Bu resimlerdeki her bir piksel o pikseldeki spektrumlara karşılık gelir. Bu nedenle araştırılmak istenilen molekülün spektrumlarıbaz alınarak elimizdeki resimi inceler ve bir düzenli dağılıma rastlarsak, bu noktada araştırdığımız molekülün bulunduğunu düşünmemiz doğru olacaktır.

Araştırmacılardan Jens Hoeijmakers bu tekniği beta pictoris sisteminde bulunan beta pictoris b gezegenine uygulayadı. Gezegen görüntülerini karbondioksit (CO2) ve su (H2O) için incelediğinde beta pictoris b gezegeninin açık bir şekilde ortaya çıktığını gözlemledi. Fakat aynı görüntüyü metan (CH4) ve amonyak (NH3) için uyguladığı zaman gezegen görünmez hale geldi. Bu nedenle beta pictoris gezegeninde amonyak veya metan bulunmadığı anlamı çıkarıldı.

Çoğu Zaman Yıldızlarda Molekül Bulunmaz

Beta pictoris sisteminde yapılan bu çalışmalarda her dört molekül için de beta pictoris yıldızı görünmez halde kaldı. Bu durumdan, yıldızların yüksek sıcaklıktan dolayı molekül halinde madde bulundurmadığı sonucu çıkartıldı. Çalışma Astronomi ve Astrofizik dergisinde yayınlandı.

Bu yeniteknik yaklaşımın uzay araştırmaları alanında çalışmaları hızlandırması bekleniyor. Bu güne kadar keşfedilen bir çok ötegezegen sistemdeki yıldız tarafından maskelenmiş halde idi. Keşfedilen gezegenlerin kimyasal yapısı halinde bir fikir sahibi olmak zordu. Bu yöntem sayesinde daha fazla fikir sahibi olmamız mümkün.

MARS’TA METAN BULUNDU! OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180618113030.htm

Yayın Referansı:

  1. H.J. Hoeijmakers, H. Schwarz, I.A.G. Snellen, R.J. de Kok, M. Bonnefoy, G. Chauvin, A.M. Lagrange, J.H. Girard. Medium-resolution integral-field spectroscopy for high-contrast exoplanet imaging: Molecule maps of the beta Pictoris system with SINFONIAstronomy & Astrophysics, 2018; DOI: 10.1051/0004-6361/201832902

1 thought on “UZAY ARAŞTIRMALARI İÇİN YENİ GEZEGEN İNCELEME YÖNTEMİ GELİŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın