3d yazıcılar ile karmaşık doku üretimi, 3d bioprinting

3d yazıcılar ile karmaşık doku üretimi, 3d bioprinting

ÜÇ BOYUTLU YAZICILARLA KARMAŞIK DOKULAR ÜRETİLMEYE BAŞLADI

Kalifornia Üniversitesinde Ali Khademhosseini liderliğindeki bir ekip, üç boyutlu yazıcılarla karmaşık dokuların üreilmesini sağlayan bir yöntem geliştirdiler.

Çalışmayı yöneten Ali Khademhosseini; “Dokular müthiş derecede kompleks yapılardır. Bu yüzden yapay olarak bir doku üretebilmemiz için onları karmaşık geometrileri ile üretmemiz gerekmektedir. Bizim yöntemimiz farklı malzemeler kullanarak karmaşık canlı uyumlu yapılar üretmemize olanak tanıyor.” diye konuştu.Nasıl Çalışıyor?

Çalışmadan tasarlanan üç boyutlu yazıcıda “stereolitografi” denilen ışın tabanlı çalışan bir teknik kullanıldı. Tasarlanan yazıcının iki temel özelliği vardır; birincisi her birinden farklı bir malzemenin akıtılmasını, yani basılmasını sağlayan özel yapılmışçoklu bir nüzül, ikincisi ise her biri bağımsız hareket eden bir çok aynacıktan oluşan bir dijital bir yapıdır.

Araştırmacılar, basılan malzemelerin nozülden çıktıktan sonra askıda kalmaları için farklı hidrojeller kullandılar. Yazıcı üzerindeki mikro ayna düzeneği, basılacak dokunun her katmanı için ışığı katman şekline göre yönlendirmeye yarıyor. Ayrıca yönlendirilen ışın nozülden akan malzemelerin moleküler bağ yapısını etkileyip katılaşmasını sağlar.

Araştırma ayrıca “stereolitografi” denilen bu teknikte bioprinting için birden fazla biomürekkebin kullanıldığı ilk çalışma olması yönüyle önem kazanıyor.

Neler Yapıldı?

Araştırmacılar ilk denemelerinde piramit şeklinde prizmatik şekiller ürettiler. Daha sonraki süreçte kas dokusu ve bağ doku yapılarını taklit eden karmaşık yapılar oluşturdular. Ayrıca kanser hastalığını inceleyebilmek için tümörlü bölgeleri damar ağları ile birlikte temsil eden yapılar da ürettiler. Daha sonra buyapıları farelere naklettiler. Fare bünyeleri bu yapıları kabul etti.

Yazar Yorumu;

“Üç boyutlu yazıcılar günümüzde baskı hızının yavaş olması ve baskı kalitesinin beklenen yüzey kalitesini sağlamamı gibi nedenlerden dolayı eleştirilen cihazlar. Ama ilginç bir şekilde bazı alanlarda ise üretim hızını ciddi manada artırdıkları bir gerçek. Bu alanların başında bioprinting denilen canlı baskı çalışmaları ve jet motoru gibi kompleks geometrilerin prototip aşamaları geliyor. Cin ve Japonya gibi Asya ülkeleri, Amerika ülkeleri ve Avrupa ülkeleri özellikle bioprinting alanında ciddi çalışmalar yapıyor. Bunu yanında ülkemizde de bu alanda çalışmaların olduğunu biliyoruz. Tıp alanının her insanı ilgilendiren bir yer teşkil etmesi bioprinting çalışmalarına bireysel ve kurumsal olarak yatırımlar yapılması gerektiğini gösteriyor. “

Haber kaynağı; https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180521092744.htm

Yayın referansı; Amir K. Miri, Daniel Nieto, Luis Iglesias, Hossein Goodarzi Hosseinabadi, Sushila Maharjan, Guillermo U. Ruiz-Esparza, Parastoo Khoshakhlagh, Amir Manbachi, Mehmet Remzi Dokmeci, Shaochen Chen, Su Ryon Shin, Yu Shrike Zhang, Ali Khademhosseini. Microfluidics-Enabled Multimaterial Maskless Stereolithographic BioprintingAdvanced Materials, 2018; 1800242 DOI: 10.1002/adma.201800242

1 thought on “ÜÇ BOYUTLU YAZICILARLA KARMAŞIK DOKULAR ÜRETİLMEYE BAŞLADI

Bir Cevap Yazın