TÜRKSAT 5A EKİMDE FALCON 9 İLE FIRLATILACAK

Türkiye’nin yörüngede aktif kullanılan 3 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydulardan 2 tanesi 42 derecede bulunan Türksat 3A ve Türksat 4A uyduları, 50 derecede Türksat 4B uydusudur. 2020 yılının Ekim ayı içerisinde ise 31 derece doğuya Türksat 5A uydusunun fırlatılma çalışmaları devam ediyor.

Türksat önderliğinde devam eden misyonlarda ise, 2021 yılında 42 dereceye fırlatılacak Türksat 5B uydusu bulunuyor. Çalışmaları TAI tesislerinde devam eden Türksat 6A uydusu ise 2022 yılı içerisinde fırlatılmak üzere planlanıyor. Türksat 6A uydusunun yüklenicileri ise TAI, ASELSAN ve C2TECH kurluşlarıdır. Türksat 6A uydusunda yüksek oranda yerlilik hedeflenmektedir.

Her Sene Bir Uydu!

Planlamalar ve projeler dahilinde anlaşılacağı üzere 2020 Ekim ayı ile başlayan, her sene bir uydu fırlatılması ile devam eden 3 yıl var. Bu uydular temel olarak iletişim amacıyla gönderilmektedir. Bu uydular sayesinde Türksat 118 ülkede ve toplam 3 milyar nüfusu olan bir alanda hizmet sunabilmektedir. Sunulan hizmetler arasında geniş bant internet hizmeti, GSM hizmeti ve TV yayıncılığı da var. Türksat’ın bu imkanları sayesinde yerli içerikler (Radyo ve TV yayınları gibi) birçok ülkede izlenebiliyor.

Dünya’da uzay yarışının ciddi manada hızlandığı ve teknolojilerinin geliştiği bu günlerde Türksat 5A uydusunun fırlatılacak olması ise bizi sevindirdi. 35786 km yükseklikte bir yörüngeye yerleşecek olan Türksat 5A uydumuz, Cape Canaveral’den fırlatılacak ve 15 yıl görev yapacaktır. Uydumuzu fırlatacak roket ise yine uzay ve havacılık sektörünü altüst eden SPACE X firmasının Falcon 9 roketi. Devam eden uydu projelerimizde bir aksaklık olmaması, en yakın zamanda ise araştırma misyonlarına başlayabilmek ise milli bir dileğimizdir.

“FRANSA UZAY VE HAVA KUVVETLERİ KURUYOR” YAZIMIZI OKUYUN

2 yorum

Bir Cevap Yazın