16. haber - TERMOELEKTRİK MALZEME VERİMİ NANO TEKNOLOJİ İLE ARTIRILIYOR

Termoelektrik Malzeme Verimi Nanaoteknoloji İle Artıyor

TERMOELEKTRİK MALZEME VERİMİ NANO TEKNOLOJİ İLE ARTIRILIYOR

Termoelektrik Malzeme Nanoteller Boyutunda İşlenerek Daha Verimli Bir Şekilde Isı Enerjisini Elektriğe Dönüştürebilir!

Warwick Üniversitesinde bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre atık ısı, çok ince tek boyutlu nano termoelektrik malzeme kullanılarak daha verimli bir şekilde elektik enerjisine dönüştürülebileceği ortaya çıktı.Warwick Üniversitesi fizik bölümünden Dr Andrij Vasylenko, Samuel Marks, Jeremy Sloan ve David Quigley ekibi, Cambridge ve Birmingham Üniversiteleri ile işbirliği içerisinde yaptıkları çalışmada, en verimli termoelektrik malzemelerin, şekil olarak olabildiğince ince bir hale getirilerek verimlerinin yükseltilebileceğini keşfettiler.

Termo elektrik malzemeler, atık ısıları elektriğe dönüştüren malzemelerdir. Yenilenebilir ve çevreye zararı olmayan enerji sistemlerinde kullanılabilecekleri düşünülmektedir.

termoelektrik malzeme
termoelektrik malzeme

Termoelektrik malzeme olarak nano malzemeler daha verimli

Makalenin yazarı olan Dr Andrjin Vasylenko:” Üç boyutlu malzemelere nazaran nanoteller, daha az ısı harcayarak daha fazla elektrik üretirler. Bu benzersiz özellik sayesinde ısı elektrik dönüşümü hiç görülmemiş derecede verimlibir şekilde gerçekleşir.” dedi. Daha sonra bilim insanı sözlerine şunları ekledi: “Bu çalışma yeni nesil termoelektrik jeneratörlerin oluşturulmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda zararlı olmayan kimyasal malzemeler arasında termo elektrik malzeme olarak kullanılabilecek aday malzemeler bulunmasının da yolunun açıyor.”

Araştırma sonuçları ACS Nano dergisinde yayınlanmıştır.

Mühendis Gündemi Yorumu

Alterntif enerji sistemlerinin anlam ve önemi gerçekten de açık bir şekilde karşımızda. Ama dünya ülkelerine de baktığımız zaman ülke politikaları genel olarak enerji krizlerinden sonra alternatif enerji arayışına başlıyor. Buna örnek olarak ABD de yaşanan petrol krizinden önce rafa kaldırılan bir çok alternatif enerji araştırmalarının tekrar gündeme getirilip devlet tarafından desteklenmesi verilebilir.

Bu çalışmada karşımıza çıkan farklı bir nokta var. Termoelektrik malzemeler! Gündelik hayatımızda bir çok alanda enerji verimsizliği ısı olarak karşımıza çıkıyor. Yani yakıtlarımızdaki enerjinin büyük bir kısmını istemediğimiz bir formda ısıya dönüşerek atılıyor. Örnek olarak araçlarda motor üzerinden, buz dolaplarında kompresör üzerinden ısı olarak enerji kayıpları var. Yani bu malzemelerin geliştirilmesi hem yakıt giderlerimize hem de elektrik faturalalarımıza olumlu bir şekilde yansıyacak gibi duruyor.

Haber Kaynağı: https://phys.org/news/2018-06-atomically-thin-nanowires-electricity-efficiently.html

Daha Fazla Bilgi: Andrij Vasylenko et al. Electronic Structure Control of Sub-nanometer 1D SnTe via Nanostructuring within Single-Walled Carbon Nanotubes, ACS Nano (2018). DOI: 10.1021/acsnano.8b02261 

Read more at: https://phys.org/news/2018-06-atomically-thin-nanowires-electricity-efficiently.html#jCp

 

ŞURADAN “KENDİ KENDİNİ ONARABİLEN MALZEME GELİŞTİRLDİ” YAZIMIZI OKUYABİLİRSİNİZ!

1 thought on “TERMOELEKTRİK MALZEME VERİMİ NANO TEKNOLOJİ İLE ARTIRILIYOR

Bir Cevap Yazın