tarım ilaçları yerine organik böcek kovucular kullanılarbilir.

tarım ilaçları yerine organik böcek kovucular kullanılarbilir.

TARIM İLAÇLARI İÇİN ORGANİK VE ZARARSIZ BİR ALTERNATİF

Tarım İlaçları Kadar Zararlı Olmayan Organik Böcek Kovucu Geliştirildi

Tarımda kullanılan geleneksel kimyasal tarım ilaçları birer katildir. Sadece bitkiye zararlı böcekleri değil başka bir çok canlıyı öldürürler. Hatta gıdalar üzerinde birikerek biz insanlara bile zarar veririler. Arı çeşitlerine, su canlılarına zarar vererek biyıçeşitliliği etkilerler. Peki böcekleri bitkilerden uzak tutmanın başka bir yolu yok mu? Münih Teknik Üniversitesi bünyesinde çalışan bir ekip alternatif bir böcek kovucu geliştirdi. Bu böcek kovucu bir sprey, böceklerin bitkiye konmasını ve ona zarar vermesini engelliyor.

Tarım İlaçları Sadece Arıları Değil İnsanları Da Tehdit Ediyor…
Münih Teknik Üniversitesi Werner Siemens Sentetik Biyoteknoloji Başkanı Profösör Thomas Brück: “Bu sadece arıların hayatta kalması ile ilgili değil, insanlığın da hayatta kalması ile ilgili!” dedi. Sözlerine şunları ekledi: “Bir çok bitkiyi polenleyen arılar olmadan sadece süpermarket raflarımızın boşalmayacak, aynı zamanda kısa bir süre içerisinde dünya nüfusu gıda kaynakları ile beslenemeyecek bir hale gelecektir.”

Sentetik olarak üretilen böcek ilaçları sadece arıların hayatını değil, aynı zamanda kelebeklerin ve çekirgelerin de yaşamını tehdit ediyor. Bu ilaçlar derelerdeki, topraktaki, göl ve denizlerdeki biyoçeşitliliği tehdit ediyor. Bu yüzden kullanımları geçmişten beri önemli bir tartışma konusu olmuştur.

Tarım ilaçları İle Zehirlemektense Kovmak Daha Akıllıca

tarım ilaçları yerine organik böcek kovucu sprey kullanılabilir.
Tarım ilaçları yerine organik böcek kovucu sprey kullanılabilir.

Bürück ve ekibinin bulduğu alternatif yöntem biyolojik olarak çözünebilir ve ekolojik olarak zararsızdır. Bitkiler üzerine püskürtülerek kullanılır. Bu organik böcek kovucu, zararlı böceklerin bitkiye konmaması için itici bir koku yayar.

Araştırmacılar, yapraklarından “cempratrienol” (Kısaca CBTol) denilen bir madde üreten tütün bitkisinden ilham aldılar. Tütün bitkisi kendisini zararlı böceklerden korumak için CBTol maddesini kullanır. Profösör Bürück ve ekibi, sentetik biyoteknoloji araçlarını kullanarak bu tütün bitkisinin CBTol üretmekten sorumlu genlerini ayırdı. Daha sonra bu genleri coli bakterilerinin genomuna nakletti. Buğday kepeği ile beslenen bu genetiği değiştirilmiş bakteriler artık istenilen CBTol maddesini üretmeye başladışar.

Biyotermodinamik Profesörü Mirjana Minceva: “İşlemler sırasında en büyük zorluğun üretilen CBTol maddesinin besin çözeltisiiçerisinden ayrılması idi.” diyor. Bunun çözümü ise santifürüjle ayırma yöntemi oldu. Bu yöntem endüstriyel uygulamalarda çok iyi sonuç vermesine rağmen daha önce fermantasyon ürünlerini ayırmak için kullanılmamıştı. İlk denemelerde spreyin böcekler için zehirli olmadığı ama bitkiyi böceklerden koruduğu ortaya çıktı. Ek olarak birkaç bakteri türüne karşı da antibakteriyel özellik gösterdiği anlaşıldı.

Story Source: Materials provided by Technical University of Munich (TUM)Note: Content may be edited for style and length.

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180606132729.htm

Yayın Kaynağı:

  1. Wolfgang Mischko, Max Hirte, Simon Roehrer, Hannes Engelhardt, Norbert Mehlmer, Mirjana Minceva, Thomas Brück. Modular biomanufacturing for a sustainable production of terpenoid-based insect deterrentsGreen Chemistry, 2018; 20 (11): 2637 DOI: 10.1039/C8GC00434J

ŞU YAZI İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HAFIZA TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

1 thought on “TARIM İLAÇLARI İÇİN ORGANİK VE ZARARSIZ BİR ALTERNATİF

Bir Cevap Yazın