SON EVRE KALP HASTALIĞI BULUNAN YETİŞKİN İNSANA DOMUZ KALBİ NAKLEDİLDİ!

Hasta, hayatta kalmak için tek seçeneği olan domuz kalbi naklini kabul etti. Türünün ilk örneği olan ameliyatta 57 yaşındaki David Bennett ‘e genetiği değiştirilmiş (GM) domuz kalbi başarıyla nakledildi. Operasyondan 3 gün sonra hastanın iyi durumda olduğu görüldü. Tarihi operasyon, ABD’de bulunan University of Maryland School of Medicine (UMSOM) ‘da gerçekleştirildi.

Bu organ nakli, genetiği değiştirilmiş bir hayvan kalbinin vücut tarafından reddedilmeden insan kalbi gibi işlev görebileceğini gösterdi.

YAŞAMAK İSTİYORUM

Ameliyattan bir gün önce, hasta David Bennett kendine  “ ya öl ya da bu nakli yap. Yaşamak istiyorum. Bunun karanlığa kurşun sıkmak olduğunu biliyorum. Lakin bu benim son seçimim “ dedi ve domuzdan alınan kalbi kabul etti.

FDA İZNİ

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), genişletilmiş erişim hükmü aracılığıyla yılbaşı gecesinde ameliyat için acil durum izni verdi. Deneysel bir tıbbi ürün, bu durumda genetiği değiştirilmiş domuz kalbi, ciddi veya yaşamı tehdit eden bir tıbbi durumla karşı karşıya kalan bir hasta için mevcut tek seçenek olduğunda kullanılır. FDA, hastanın hayatını kurtarmak umuduyla ilerleme izni verdi.

ORGAN KITLIĞI KRİZİ ÇÖZÜLEBİLİR

Organ naklini gerçekleştiren Bartley P. Griffith, bu ameliyatın çığır açtığını ve bizi organ kıtlığı krizini çözmeye bir adım daha yaklaştırdığını dile getirdi. Organ nakli bekleyen potansiyel hastaların ihtiyacını karşılamak için elimizde yeterli donör insan kalbi mevcut değil. Bartley , tedbirli bir şekilde ilerlediklerini, dünyada bir ilk olan bu ameliyatın gelecekte hastalar için önemli bir yeni seçenek sunacağı konusunda iyimser olduklarını belirtti.

Xenotransplantation

Xenotransplantation olarak bilinen hayvan organlarının nakli konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul edilen UMSOM’da Cerrahi Profesörü olan MD Muhammed M. Mohiuddin, beş yıl önce UMSOM fakültesine katıldı ve Dr. Griffith ile Kardiyak Xenotransplantasyon Programını kurdu.

FDA, deney domuzuyla ilgili verilerimizi, başka tedavi seçeneği olmayan son dönem kalp hastalığı olan bir hastada transplantasyona izin vermek için kullandı. Başarılı prosedür, tıp camiasının bunu iyileştirmesine yardımcı olacak değerli bilgiler sağladı. Dr. Mohiuddin, gelecekteki hastalarda potansiyel olarak hayat kurtarıcı bir yöntem olarak kullanılabileceğini söyledi.

RİSKLER

Federal hükümetin organdonor.gov sitesine göre, yaklaşık 110.000 Amerikalı şu anda bir organ nakli bekliyor ve her yıl 6.000’den fazla hasta bir nakil alamadan ölüyor. Xenotransplantation yöntemi, potansiyel olarak binlerce hayat kurtarabilir, ancak tehlikeli bir bağışıklık tepkisini tetikleme olasılığı da dahil olmak üzere benzersiz bir dizi risk taşır. Bu tepkiler, hasta için potansiyel olarak ölümcül bir sonuçla organın aniden reddedilmesini tetikleyebilir.

BEBEK FAE VAKASI

Ksenotransplantlar, ilk olarak 1980’lerde denendi. Ancak California’daki Loma Linda Üniversitesi’ndeki ünlü Stephanie Fae Beauclair (Bebek Fae olarak bilinir) vakasından sonra büyük ölçüde terk edildi. Ölümcül bir kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelen bebek, babun kalp nakli aldı ve bağışıklık sisteminin yabancı kalbi reddetmesi nedeniyle bir ay içinde öldü. Bununla birlikte, uzun yıllardır domuz kalp kapakçıkları, insanlarda kapakçıkların değiştirilmesi için başarılı şekilde kullanılmıştır.

HASTA BENNETT

Hasta Bay Bennett, nakli almayı kabul etmeden önce, prosedürün riskleri hakkında tam olarak bilgilendirildi ve prosedürün bilinmeyen riskler ve faydalarla deneysel olduğu konusunda bilgilendirildi. Altı haftadan daha uzun bir süre önce hayatı tehdit eden aritmi ile hastaneye yatırılmıştı ve hayatta kalabilmek için ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) adı verilen bir kalp-akciğer baypas makinesine bağlanmıştı. Nakil listesinde yer alamamasının yanı sıra, aritmisi nedeniyle yapay bir kalp pompası için de uygun görülmedi.

DOMUZDAN ALINAN KALP

Nakil ameliyatının sabahı, Dr. Griffith ve Dr. Mohiuddin liderliğindeki cerrahi ekip, domuzun kalbini çıkardı ve onu, kalbi ameliyata kadar koruyan bir perfüzyon cihazı olan XVIVO Kalp Kutusuna yerleştirdi.

DENEYSEL İLAÇ

Bilim adamları, bağışıklık sistemini baskılamak ve vücudun yabancı organı reddetmesini önlemek için tasarlanmış reddetmeyi önleyici ilaçlarla birlikte yeni bir ilaç da kullandılar. Kullanılan yeni ilaç, Kiniksa İlaç tarafından yapılan deneysel bir bileşiktir.

15.7 MİLYON DOLAR ARAŞTIRMA HİBESİ

Genetiği değiştirilmiş domuzlardan alınan organlar, kısmen domuzlar, insan ve insan olmayan primatlar arasındaki fizyolojik benzerlikler nedeniyle, ksenotransplantasyon araştırmalarının çoğunun odak noktası olmuştur. UMSOM, Revivicor genetiği değiştirilmiş domuz UHearts™’ı babun çalışmalarında değerlendirmek için 15.7 milyon dolarlık sponsorlu araştırma hibesi aldı.

GEN DÜZENLEMESİ

Domuz organlarının insanlar tarafından hızlı antikor aracılı reddinden sorumlu olan üç gen, donör domuzda “nakavt edildi”. Domuz kalbinin bağışıklık kabulünden sorumlu altı insan geni genoma yerleştirildi. Son olarak, domuz kalp dokusunun aşırı büyümesini önlemek için domuzdaki ek bir gen nakavt edildi, bu da donör domuzda toplam 10 benzersiz gen düzenlemesi yaptı.

MOHIUDDIN’IN DENEYİMİ

Dr. Mohiuddin, Dr. Griffith ve araştırma ekibi, domuz kalplerinin insan olmayan primatlara nakli için cerrahi tekniği mükemmelleştirmek için son beş yılı harcadı. Dr. Mohiuddin’in ksenotransplant araştırma deneyimi 30 yılı aşkın bir süreyi kapsar ve bu süre zarfında hakemli bir araştırmayla genetiği değiştirilmiş domuz kalplerinin karına yerleştirildiğinde üç yıl kadar uzun süre işlev görebileceğini göstermiştir. Başarı, deneysel donör domuz UHeart™ ve bazı deneysel bileşikler de dahil olmak üzere reddedilme önleyici ilaçların doğru kombinasyonuna bağlıydı.

UMSOM’un Transplantasyon Programı Direktörü Daniel G Maluf, şunları ekledi: “Bu, organ nakli ve tıp alanında bir atılımdır”. “Bu çalışma, Dr. Griffith ve Dr. Mohiuddin liderliğindeki multidisipliner ekibimizin yıllarca süren araştırma ve testlerinin nihai başarısı ve organ nakli tıbbı alanında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Ekibimizin inanılmaz başarısından gurur duyuyorum. ”

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın