robot dragon hem uçuyor hem şekil değiştiriyor

robot dragon hem uçuyor hem şekil değiştiriyor

Robot “DRAGON” Hem Uçuyor Hem Şekil Değiştiriyor

Tokyo Üniversitesi’nde JKS Laboratuvarında Bir Grup Robot Bilimci Şekil Değiştiren Dron Geliştirdiler

IEEE Spectrum tarafından hazırlanmış olan çalışma raporunda geliştirilen robotun dar alanlarda uçabilmek için tasarlandığı belirtildi. DRAGON isimli bu robot uçması gereken dar alanlarda veya kendi şekline uygun olmayan uçuş ortamlarında yerde sürünen yılanlar gibi vücudunu sağa sola kıvırarak hareket ediyor. Bu kıvrak dronun ismi olan DRAGON kelimesi ise “Çift motorlu gömülü çoklu bağlantılı çok serbestlik dereceli robot” cümlesinin içerisindeki harflerden oluşuyor. (Orjinali şöyle: Dual-rotor embedded multilink Robot with the Ability of multi-deGree-of-freedom aerial transformatiON, bence çok düşünmüşler 🙂 )DRAGON, her biri iki yöne dönebilen yüksek itme gücüne sahip ikili fanlardan oluşan bir tasarıma sahiptir. Bu itici fanlar farklı yönlere doğru çevrilerek robotun eklemlerinin ve yüksekliğinin istenilen pozisyona getirilmesi sağlanır. Bu robotun ikili fanlardan oluşan toplam 4 bölümü vardır. Her bölüm birbiri ile bir eklem oluşturur. Tüm sistem Intel şirketinin ürettiği Intel Euclid geliştirme kartı tarafından kontrol edilir. Bu kart robotun çevresi ile iletişim kurmasını ve manevra belirlemesini sağlar. Sensörler diğer donanımlar arasında bir köprü görevi yapar.

Robot DRAGON Hem Daha Kıvrak Hem Daha Güçlü!

Diğer dron çalışmalarında dar alanlarda yerine getirilmesi gereken görevler büyük zorluklar çıkarır. Tek itici sistemli dronlar bile bu ihtiyacı karşılamakta zorlanır. Çünkü hem dronun küçük olması gerkir -ki bu durumda dronun taşıma gücü iyice düşer- hem de pervaneler için koruyucu kafeslereihtiyaç duyması mühendislik bakımından sınırlamalara neden olur. DRAGON tipi çok iticili ve çok eklemli uçan robotlar ise nispeten daha güçlü bir kaldırma kuvvetine sahip olabilirler.

DRAGON şu aşamada sadece 3 dakika gibi bir süre havada kalabilmektedir. Bunun yanında hem son derece çevik hem de çok daha güçlüdür. Yayınlanan videolarda DRAGON’un kıvraklığı açıkça görülüyor. Test aşamaları umut vadedici. Robot teknolojisinin gelişmesinde farklı bir yaklaşım getirdiğini düşünüyoruz. Araştırma ekibi DRAGON’un arama kurtarma faliyetlerinde kullanılabileceğini düşünüyor. Bir sonraki denemelerde DRAGON’a iki eklem daha eklemeyi planlıyorlar. Yani onun artık 12 itici fanı olacak gibi.

“DAR ALANLARDA ŞEKİL DEĞİŞTİREN DRON” HABERİ İÇİN TIKLAYIN!

Haber Kaynağı: https://futurism.com/Bir Cevap Yazın