güncel bilim ve teknoloji haberleri, mühendislik gelişmeleri

güncel bilim ve teknoloji haberleri, mühendislik gelişmeleri

Robotlarda Dokunma Hissini Algılayabilecek Sensör Geliştirildi

Robotlar, yazılımla desteklenmiş çok gelişmiş makineler olabilirler. Hatta şu sıralar biz insanlardan daha hızlı koşabilirler, uçup kaçabilirler veya derin sulara dalabilirler. Ama şu bir gerçek ki, dokunma hisleri bizimkiler kadar gelişmiş değil. Ama bu ve benzer çalışmalar dokunma hissimizi de onlarla rekabet edemez bir seviyeye indirecek gibi;

İsviçre’de bulunan Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) mühendisleri, geçtiğimiz günlerde elektrodlarla kaplı çok ince ve esnek kablolar ile ilgili “Advanced Materials” dergiisinde bir araştırma yayınladılar.
 

Plastik üzerine yerleştirilen iletkenler plastiğin dokunma hissine karşılık elektronik sinyaller gönderebileceğini gösteriyor. Bu ise üretilen malzemeye insan sinirne oldukça yakın bir işlev kazandırıyor. Yardımcı Doçent Fabien Sorin yönetimindeki 10 kişilik mühendis kadrosu, geliştirdikleri bu cihazın robotlarda dokunma duyusu algılamada kullanılmaya çok uygun bir cihaz olduğunu söylüyorlar.

Ekibin ürettiği yapay sinir çok küçük bir lastik bant görünümünde ve çok esnek. Ürünün esnek olması onu robotların oynayan eklemlerinde kullanılabileceği anlamına geliyor. Çalışma ekibi geliştirdikleri ürünle ne gibi şeyler amaçladıklarına dair bir kelime bile belirtmediler. Bunun yanında ürünlerinin gerçekten çok önemli bir şey olduğunu biliyorlar.

MG Yorumu:

Robotik teknolojisi gün geçtikçe ilerleyen bir alan. Özellikle üretim sistemlerinde çok sık kullanılan bu teknoloji yavaş yavaş sosyal hayatımızda da yer almaya başladı. Sık sık sosyal medyada videolarıyla karşılaştığımız yemek yapan şef robotlar, yaşlı veya hastalara yardımcı robotlar, gündelik işlerimizde bize yardımcı olan asistan robotlar bunlara örnek olarak verilebilir. Bunların yanında robot teknolojisinin de önemli eksiklikleri söz konusu. Bunlardan birisi de dokunma hissi. Bu güne kadar dokunma hissini elektronik olarak algılamaya yönelik bir çok çalışma yapıldı. Bunlar arasında Türk bilim insanlarının çalışmaları da var.

Dokunma hissinin robotlara aktarabilmeyi başarırsak yakın gelecekte elimizi sıkmak isteyen bir robota korkmadan elimizi uzatabiliriz. Veya rahatça bir beşlik çakabiliriz.

Kaynak: https://futurism.com/hyper-sensitive-fibers-robot-nerves/

Bir Cevap Yazın