ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE 1 - ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ

ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ

Robot teknolojisi canlılardan ilham alıyor: Makine/Canlı karışımı robot geliştirildi:

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü’nden araştırmacılar, canlı-makine karışımı bir robot geliştirdiler. Geliştirilen yapı bir haftadan daha fazla işlevsel kalabildi. Ekibin çalışması Science Robotics dergisinde yayınlandı.

Çalışma nasıl yapıldı?Canlı-makine karışımı bir robot yapmanın ilk adımı iskeleti oluşturmaktı. Araştırmacılar üç boyutlu yazıcı kullanarak reçine malzemeden bu iskeleti oluşturdular. Bu iskelete, daha sonra oluşturacakları yapay ve canlı kas dokuyu tutturabilecek yerler de eklediler. İskelete en son, yerleştirilecek kas dokuyu uyaracak elektrodları da eklediler. İskelet hazır hale geldi.

İkinci adım ise canlı bir kas dokusu oluşturmaktı. Araştırma ekibi bu amaçla, olgunlaşınca farklı türden kas hücrelerine dönüşen “miyoblast” denilen kök hücreleri kullandı. Bu kök hücreleri hidrojel tabakalara yerleştirdiler. Bu tabakalara iskeletin kancacıklarına tutturmak için delikler açtılar. Kas hücrelerinin bu kancalar arasına doğru büyümesini sağlamak için yölendirilmiş ipliksi yapılar kullandılar.

ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE 300x149 - ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ
ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ!

Çalışma yazarlarından Shoji Takeuchi: ” Önce kasları ürettik. Robotun çift yönlü hareketinde bu kasları başarı ile kullandık, Bir taraftaki kaslar kasılırken diğer taraftakiler gevşiyordu. Tıpkı vücutta olduğu gibi.

Geliştirilen robot nerelerde kullanılacak?

Yapılan makine şu anda sadece parmak uçlarını yukarı ve aşağı bükebiliyor. Uyum içerisinde çalışan bunun gibi iki adet parmakçık çok küçük bir kare plakayı kaldırabilirler. Ama tabiki de koca araştırma bunun için yapılmadı. Geliştirilen bu yöntem ileride çok farklı amaçlar için de kullanılabilir.

Bu yöntem kullanılarak daha karmaşık robotlar yapmak mümkün olabilir. Bunun yanında insan vücudunun nasıl çalıştığını anlamamız için de iyi bir çalışma alanı bulabiliriz. Daha sonra bu robotlar ilaç endüstrisinde kullanılabilir. Hayvanları test amacıyla kullanmaktansa buna benzer robotları kullanmak daha vicdani olabilir. Örneğin bir canlı-makine karışımı melez makinenin kasları üzerinde ilaç testleri yapılabilir.

Mühendis Gündemi Yorumu:

Robot teknolojisini bir çok mühendis yakından takip ediyordur. Bu çalışma bize bir kez daha gösteriyor ki, robot teknolojisinde canlılardan ilham alarak birşeyler yapmak çok daha iyi sonuçlar verebilir. Buna temel olarak biyomimetri deniliyor. Kısmen veya tamamen bir canlıyı taklit ederek makineler (robotlar) geliştirmek. Kendini hangi alanda geliştireceğine karar verememiş arkadaşlara, listenize biyomimetriyi alın tavsiyesi verebiliriz. Akademik olarak da sektörel olarak da bir çok noktada uygulama alanı bulunan robotik ve biyomimetri, geleceğimize dokunan alanlardan birisi olacak gibi görünüyor.

Haber Kaynağı: https://futurism.com/

3 thoughts on “ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ

Bir Cevap Yazın