erümcekler dünyanın elektrik alanını kullanarak uçuyorlar. - ÖRÜMCEKLER DÜNYANIN ELEKTRİK ALANINI KULLANARAK UÇABİLİYOR...

öerümcekler dünyanın elektrik alanını kullanarak uçuyorlar.

ÖRÜMCEKLER DÜNYANIN ELEKTRİK ALANINI KULLANARAK UÇABİLİYOR…

Bilim İnsanlarının Deneylerine Göre Örümcekler Kanatsız Olmalarına Rağmen Rüzgarsız Bir Havada Dünyanın Elektrik Alanını Kullanarak Uçabiliyorlar!

Denizin ortasındaki bir gemiye rüzgarsız bir havada bir sürü örümceğin adeta havadan yağması ve örümceklerin tekrar gemiyi terk etmesi bilim insanlarını uzun yıllar boyunca düşündürmüştür. Doğadaki bu müthiş sistemin arkasında yatan sebepler zincirini anlamak için bir çok teori üretildi. Bunlardan birisi rüzgarın örümcekleri taşıdığı yönünde ileri sürülen teori idi. Ama örümcek dostlarımız bu teoriye itaat etmeyip rüzgarsız havalarda da uçabiliyorlardı, ama nasıl?



Uçan Örümcek Sorusunun Cevabını Bristol Üniversitesi Biyologları Bulduklarını Söylüyorlar

Örümceklerin kanatları dahi olmadan üstelik rüzgarsız havalarda kendilerini uçurmaları yönündeki teorilerden birisi de dünyanın doğal elektrik alanı ile açıklanan elektriksel kuvvet teorisi. Bu teoriye göre örümcekler arka taraflarından kendilerini yukarı kaldıracak iplikçikleri çıkarmak için tüm cisimleri çevreleyen dünyanın doğal elektrik alan çizgilerini kullanıyorlar. Atmosferimizde doğal olarak bulunan bu elektrik alanın arılar, böcek türleri gibi bir takım canlıların ekolojik dengesinde etkili olduğu biliniyordu. Bu araştırmada ise örümceklerin bu kuvvetleri uçmak için kullandığı deneylerle gözlemlenmiş oldu.

Araştırmacı ekip “Current Biology Birstol” dergisinde çıkan makalelerinde uygun bir tür örümceği özel bir ortama aldıklarını belirttiler. Bu deney ortamında yapay elektrik alanı hariç her şey doğal ortama benziyordu. Örümceğimizin bulunduğu ortamın elektrik alanı kontrol edilebiliyordu. Deneyde, değişen elektrik alanlarına karşılık örümcek havada yukarı ve aşağı yönde hareket etti. Bu deney sonuçları ise bilim insanlarının örümceklerin rüzgarsız havalarda bile nasıl hareket edebildikleri hakkında meraklarını bir nebze gidermiş oldu. Tabi giderilen her bir merak sonunda yeni problemlerin kapısını aralıyor. Peki örümcekleimiz bu elektriksel alan içerisinde yönlerini nasıl ayarlıyorlar?

Bu konuda National Geograpic de bir video yayınlamış:

rümcekler 300x188 - ÖRÜMCEKLER DÜNYANIN ELEKTRİK ALANINI KULLANARAK UÇABİLİYOR...
Örümcekler arka tarafından çıkardıkları manyetik paraşüt sayesinde yer değiştirebiliyorlar.

Haber Kaynağı: https://phys.org/news/2018-07-spiders-ballooning-electric-fields.html

“SİTE İÇİ REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYIN”

Bir Cevap Yazın