ONLİNE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN 9 DEZAVANTAJI

Bildiğimiz gibi 2020 Mart ayında ülkemizde ilk vakanın görülmesinden kısa bir süre sonra ülke genelinde eğitim faliyetlerinde çok köklü bir değişim başladı. İlk zamanlarda eğitime verilen aranın kısa süreceği düşünüldü ama ilerleyen dönemlerde işin ciddiyetinin anlaşılması ile online eğitim metodu tüm eğitim seviyelerinde yaygınlaşmaya başladı. Doğal olarak üniversiteler ve mühendislik eğitimleri de bu süreci internet üzerinden dijital platformlarda devam ettirmeye başladı.

Eğitim sistemindeki bu gözle görülür düzeydeki değişim, beraberinde avantaj ve dezavantajlar da getirdi. Online mühendislik eğitiminin 10 avantajı başlıklı yazımızda avantajlardan bahsetmiştirk. Bu yazımızda ise online mühendislik eğitiminin dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Yazıyı okumak için tıklayınız

83 online mühendislik eğitimi online eğitim avantajları mühendislik online eğitim itü online ytu online odtü online - ONLİNE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN 9 DEZAVANTAJI

Belirtmemiz gereken bir konu da şu, yazımız, gözlemlerimize ve çevremizdeki bir çok mühendislik dalı ve üniversitede eğitim gören öğrenciler ile kurduğumuz sosyal mesafeli temaslar sonucu belirlenmiş sonuçlara dayanmaktadır. Bu yönü ile sosyal bir içerik sunmuş olmaktayız. Şimdi gelelim online mühendislik eğitiminin dezavantajlarına:

1-Donanım Eksikliği

Bildiğimiz gibi online eğitimler dijital donanımlar gerektirmekte. Yani bir bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinizin olması gerekmektedir. Aslında ilk akla gelen yaklaşım, tüm öğrencilerin en azından bir akıllı telefonunun olması gerektiği oluyor. Ama gerçekler maalesef bu kadar insancıl olmamakta. Özellikle düşük gelirli ailelerin çocukları, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler bu konuda donanım eksikliği yaşayabilmektedir.

2-Altyapı Eksikliği

Online eğitimde, eğitimci ve eğitileni, -çok mu temel bi tanımlama oldu ne- yani öğrenciler ile öğretmenleri birbirine bağlayan şey internettir. Hal böyle olunca internetin olmaması eğitim almanın önünde kesin bir engel olarak durmaktadır. 1. Maddede belirttiğimiz donanım eksikliği ile bu maddede belirttiğimiz altyapı eksikliği, genel olarak online eğitimin ve özelinde bahsimiz olan online mühendislik eğitiminin açık ara en önemli dezavantajıdır.

Altyapı eksikliğini sadece internet erişimi üzerinde değerlendirecek olursak, genel olarak öğrencilerin internete bağlandığı, internet hizmeti aldığı üç kanal bulunmakta; mobil veri, sabit ev interneti ve operatörlerin sağladığı data hatları.

Mobil veri üzerinden internete bağlanan öğrenciler için online eğitimin ilk başlarında operatörler 6gb interneti ücretsiz olarak sunmuşlardı. Bu hizmet şimdi devam etmemekte. Bu açıdan, mobil veri ile online eğitime bağlanmak zorunda kalan öğrenciler data sıkıntısı yaşayabilmektedirler. Dileğimiz, MEB ve YÖK lideliğinde en azından online eğitim platformlarına erişim için kullanılan datanın ücretsiz olmasıdır.

Mobil veri ile internete bağlanarak online eğitim almak isteyen öğrencinin karşısında bir engel daha bulunmakta: çekim gücünün zayıf olması. Hemen hemen tüm online eğitim altyapılarında ses, görüntü ve dosya paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Bu haldeki bir online eğitim sisteminden verimli bir şekilde yararlanabilmek için tabi ki internet hızının yeterli olması gerekmekedir. Ülkemizin kırsal kesimleri mobil operatörlerin çekim gücünün zayıf olması nedeni ile dezavantajlı bir konuma düşmektedir.

Öğrencilerin internete bağlandığı en yaygın ikinci kanal ise sabit internetler. Çoğumuzun okulda, işyerinde veya evinde kullandığı sabit internetten bahsediyorum. Sabit internet, gerek internet hızı gerk ekonomik yönü ile en mantıklı çözüm olarak durmaktadır. Bunun yanında birçok köy ve kasaba bu internet altyapısına sahip değildir. Burada yaşayan ailelerin ve dolayısıyla öğrencilerin sabit internet aboneliği alma olanakları yok gibidir.

Bir diğer internete bağlanma yöntemi ise, operatörlerin veya yerel birtakım kuruluşların sağladığı data hatları. Bu data hatlar, içerisinde sadece internet paketi bulunan bir gsm hattı ile çalışan modem cihazları şeklinde kullanılıyor. Bu cihazı fişe taktığınız sürece tıpkı bir modem gibi kullanabiliyorsunuz. Özellikle sabit internet altyapısının bulunmadığı kesimlerde kullanıma uygun olmakta. Data hatlarının önemli bir dezavantajı ise pahalı olmaları ve uzun süre taahhüt ile alınabilmeleridir. Bunun yanında, normal hatlara göre daha hızlı bir interneterişimi imkanı sağlasa da, operatörün çekim hızından etkilenmekte ve yine kırsal bölgelerde beklenen performansı sağlayamamaktadır.

Yan, ne kadar internet, o kadar eğitim. Eğer köklü bir online eğitim dönüşümü yapmayı düşünüyorsak, demokratik eğitim anlayışının demokratik internet erişimi anlayışı ile paralel gideceğini unutmamalıyız.

3-Laboratuvar ve Atölye Eksikliği

Bilindiği gibi mühendislik eğitimlerinde laboratuvar ve atolye çalışmaları öğrencilerin deneyim kazanması için çok önemlidir. Buna karşılık online eğitimde laboratuvar ve atolye deneyimi gerçek bir deneyim yaşamak kadar etkili olmamaktadır.

4-Sosyal Ortam Eksikliği

Aslında üniversitede, dersler haricinde birşeyler öğrendiğimiz ve insani tecrübeler edindiğimiz yer sosyal ortamlardır. Bu sosyal ortamlarda insanlarla tanışırız, yeni fikirler ve bakış açıları ile karşılaşırız. Çevremizi ve ufkumuzu genişletir, sosyal beceriler kazanırız. Hatta birçok öğrenci üniversiteye diplomadan ziyadesosyal ortamlarda bulunmak, keliteli ve teknik bir çevre oluşturmak için giderler. Bu durumda online eğitim sosyal etkileşimi neredeyse sıfıra indirmektedir.

5-Grup Çalışması Sınırlılığı

Bir mühendis için grup çalışmasında yer alabilme yeteneğinin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Grup çalışması deneyimleri de doğal olarak mühendislik eğitimi sırasında kazanılmaktadır. İş hayatında da kazanılabilir kardeşim diyorsun ama, yine de en iyi ortam üniversite ortamıdır. Gerek proje ve tasarım dersleri, gerek laboratuvar ve atolye çalışmaları, gerek klüp faliyetleri, gerk derslerdeki grup grup yapılan ödevler bize grup çalışması bilincini ve yeteneğini kazandırır.

Online mühendislik eğitimlerinde ise, öğrencilerin aynı sosyal ortamlarda bulunmalarının engellenmiş olması nedeni ile sosyal grup çalışmaları yapılamamakta, çğrenciler bu konuda eksik kalmaktadır. Gerçi her ne kadar online gruplar çoğalmış olsa da, sosyal grup çalışmalarında edinilen tecrübeler daha önemlidir.

6-Tez Çalışmalarının Verimsiz Olması

Bitirme tezleri mühendislikte hemen her öğrencinin bir danışman hoca ile beraber yaptığı ilk bilimsel faliyetlerdendir. Bitirme tezleri, öğrenci için önemlidir. Öğrencilerin birçoğu tez yazarken uzmanı olmak istedikleri bir alanı seçiyorlar veya tez sayesinde daha detaylı tanıdıkları konu üzerinde uzmanlaşıyorlar.

Tez yazımında öğrenci danışman bir hocanın gözetimi ve yönlendirmesi doğrultusunda hareket ediyor. Tez konusu içerisinde gereken deneyleri, gözlemleri okulda bulunan deney ve gözlem/ölçüm ekipmanları ile gerçekleştiriyorlar. Bu durumda online mühendislik eğitimi içerisinde öğrencinin tez hazırlama sürecinde hocası ile temasa geçmesi biraz daha zor olabiliyor. Tez için gerekli laboratuvar ve atolye imkanları daha kısıtlı bir pozisyona düşüyor.

7-Aile İşlerine Yardım Etmek Zorunda Olmak

Bu durum özellikle tarımla uğraşan öğrenci ailelerinde sıklıkla rastlanıyor. Öğrenci evine gittiğinde ailesi; annesi, babası, kardeşleri tarla işleri ile uğraşıyor. Öğrencinin ise “dersim var” bahanesi ile bir odaya çekilip bilgisayar başına oturması aile tarafından çok hoş karşılanmayabiliyor veya öğrenci ailesi çalışırken kendisi rahat bir şekilde bilgisayar başında oturmayı kendi içine sindiremeyebiliyor.

Bu durumda çoğunlukla öğrenci, ailesine yardım ediyor ve dersleri geçebilecek kadar takip etmekle yetiniyor. Dolayısıyla aile yanında bulunmak bir noktada dezavantajlı konuma düşürebiliyor öğrenciyi.

8-Ev Ortamı Yetersizlikleri

Online eğitimde de örgün sistemdeki gibi öğrenci dersini dinliyor ve sorular sorabiliyor. Bu konuda öğrencinin doğal olarak gürültüsüz ve absürt olmayan bir odaya veya en azından masaya ihtiyacı oluyor. Bir çok ailenin küçük evlerde kaldığı orta ve düşük gelir grubu öğrenciler bu konuda dezavantajlı konuma düşebiliyor.

9-Online Eğitimde Motivasyon-Derse Odaklanma Problemi

Öğrenciler için evortamında ve bilgisayar/tablet/telefon başında derse katılmak ve der takip etmek çok alışılagelmiş bir davranış değil. Ev ortamı sosyal bir ortamdır. Zihin bu ortamda ders dinlemekten ziyade sosyalleşmeye alışmıştır. Bilgisayar ve telefon gibi cihazlar konusunda da benzer durum söz konusudur. Zihnimiz bu ortamlarda oyun oynamaya, sosyal medyada takılmaya, komikli videolarizlemeye; eğlenmeye alışmış durumda. Hal böyle olunca öğrenci online derse odaklanma problemiyaşayabiliyor.

Online eğitimin bu saydığımız 9 madde dışında da dezavantajları vardır elbet. Bunun yanında online eğitimin her ne kadar dezavantajları olsa da, geleceğin eğitim modeli olması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü bu dezavantajlar, üzerinde çalışılarak avantaj haline çevrilebilmektedir.

Bizim öngördüğümüz ve ileri sürdüğümüz mühendislik eğitimi modelinde derslerin teorik kısmının, anlatım yeteneği kuvvetli bir eğitmen tarafından anlatılması ve bu videoların tüm öğrencilerin izlemesi yer alıyor. Öğrencilerin ders değerlendirmeleri ve videolarda anlaşılamayan kısımların izahını ise ayrı bir eğitmen veya asistan tarafından yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Öne sürdüğümüz bu eğitim modelinde okullar daha donanımlı laboratuvarlar ve atolyeler şeklinde; öğrencilere yönelik eğitici ve kültürel aktiviteler yürütülen kurumlar olarak devam etmesi gerektiğini savunuyoruz.

Online mühendislik eğitimi hakkında sizin düşünceleriniz neler acaba?

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın