ONLİNE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN 10 AVANTAJI

Malumumuz olduğu üzere covid 19 koronavirüs salgını sebebi ile, 2020 Mart ayından beri eğitim sistemi online platformlarda yürütülmeye çalışılmakta. Bu durum bizim ülkemize özgü değil. Dünya üzerinde, covid 19 salgınının pandemi ilan edilmesinden beri online eğitime geçiş başladı. İlkokuldan doktora eğitimlerine kadar neredeyse tüm eğitimler sanal platformlarda verilmeye başladı. E tabiki mühendislik fakülteleri de bu süreçte online eğitime adaptasyon konusunda öncü olmaya çalıştılar. Bu yazımızda, online mühendislik eğitiminin avantajlarından madde madde bahsedeceğiz.

Bu yazdıklarımız, eğitimi alan taraf bakış açısı ile ortaya konulan değerlendirmelerden, incelenen ve gözlemlenen örneklerden esinlenilerek ortaya konulmuştur. Bilimsel bir temele oturtma kaygısından ziyade, sosyal bakımdan gözlemlere ve tecrübelere odaklanılarak işin sosyal yönü incelenmek istenmiştir. Kısaca bu yazılar, bizim birçok üniversitede okuyan mühendis öğrenci çevremizde gözlemlediğimiz durumları kapsamakta ve ifade etmektedir. O zaman, online mühendislik eğitiminin avantajlarına başlayalım:

1- Yol ve Ulaşım Giderleri Ortadan Kalktı

Online eğitim, deneyimleyenlerimizin de bildiği gibi evimizde, masamızda bir akıllı telefon veya orta düzey bilgisayar ile faydalanabileceğimiz bir sistem. Yani kalkıp okula gitmeye gerek olmadığından online mühendislik eğitimi sayesinde ulaşım giderleri cebimizde kalıyor.

2- Barınma Giderleri Azaldı

Örgün eğitim sürecinde üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamına yakını ailesi ile beraber kalamamakta. Kazandığı üniversiteye daha yakın evlerde veya özel kurumlarda kalmaktalardı. Online eğitim süreci ise bu sorunu ortadan kaldırdı. Artık mühendislik öğrencileri kendi evlerinde derslere ve sınavlara katılabilme imkanı buldular. Tabi haliyle öğrenci evlerine verilen kiralar, faturalar, mutfak giderleri ortadan kalktı.

3- Yeme İçme Giderleri Azaldı, Öğrenciler Düzenli ve Sağlıklı Beslenmeye Başladı

Öğrencilik zamanlarının belki de en düzensiz noktası beslenme konusudur. Öğrencinin günlük programını etkileyen bir çok parametre vardır. Öğle yemeği çoğunlukla ikindiye yakın ve sıklıkla tavuk döner ayran veya fastfood atıştırmalıklar olarak yapılır. Bu yemeklerin ise besleyiciliği, zararlı olup olmaması umursanmaz.

Şimdi ise öğrenciler kendi evlerindeler. Yemeklerini çoğunlukla aileleri ile yiyorlar, daha sağlıklı ve düzenli besleniyorlar, yemek kaygısı gütmüyorlar. Tabi güzel ülkemde imkanları daha mütevazi olan ailelerimiz de bulunmakta. Bizler mühendisiz, böyle tanıdıklarımız varsa destek olmanın, hatta destek olduğumuzu onlara hissettirmemenin bile yollarını  bulacak zekamız ve vicdanımız vardır. Onları görmezden gelmeyelim.

4-Yol yorgunluğu ve ZAMAN TASARRUFU

Online mühendislik eğitiminin en önemli faydalarından birisi de bu konu. ZAMAN! Özellikle yeni şeyler öğrenme, kendini sürekli geliştirme hevesi ve bilinci olan mühendislik öğrencileri hep demiştir, günde bir saatim daha olsa neler yapardım ben diye. İşte online eğitim bizim yolda geçen zamanımızı bize veriyor. Okula gidip gelme sürecide öğrenciler aşağı yukarı her gün 2 saat zaman harcıyorlar. İşte bu zaman artık  hayatımızda, keyifle değerlendirebiliriz.

Eğer bu zamanınızı nasıl değerlendirebileceğinizi düşünüyorsanız, Mühendisler İçin 11 Hobi Fikri Yazımızı okuyabilirsiniz:

mühendisler için hobi

Örgün eğitimde okula gidip gelmek sadece zaman kaybettirmekle kalmıyor, aynı zamanda mental ve fiziksel olarak da yorgunluk oluşturuyor. Sabah temiz bir zihin ve dinç bir vücutla okula gitmeye başlıyoruz. Ama 1 saatlik toplu taşıma, insan kalabalığı ve ‘neşeli!’ suratlar, ayakta yolculuk ve yürümeler enerjimizi alıp götürüyor. Dönüş ise bundan daha zor. Akşama kadar derslere odaklanmış beynimiz zaten vücudumuzun geri kalanına bir enerji bırakmamış durumda. Sabahki senaryodaki temiz zihin ve dinç vücut dönüşte dolmuş bir beyin ve çökmüş bir vücut olarak aynı süreci daha zorlu yaşıyor.

Edebiyatı bırakırsak dostlar, bu öğrenciler yoruluyordu, online eğitim bu açıdan iyi oldu.

5- Öğrenciler Online Eğitimde Daha Çok Soru Soruyorlar

Okul yıllarınızda hiç öğretmene soru sordunuz mu? Sorduysanız ne hissettiniz, veya sormaktan vazgeçtyseniz neden vazgeçtiniz? Bu soruların cevabını size bırakıyorum. Ben mühendislik eğitimim sırasında çok soru sorardım ama birçok defa da sormaktan vazgeçerdim. Çünkü ya çok arkada oturduğum için bağırmam gerekirdi, veya sorumu sözel olarak o anda ifade edemezdim. Sadece ben değil sınıf arkadaşlarım da çok sık sorular sormazlardı.

Online eğitim sırasında ise öğrenciler soru sormakta biraz daha cesaretli. Burada yazı ile soru sormaktan bahsediyorum, mikrofonu veya kamerayı açıp soru sorma konusunda hala bu yazdıklarım tam olarak geçerli değil. Öğrenciler online eğitimde yazı ile daha çok soru soruyorlar. Çünkü hocaya seslerini duyurmak için seslerini yükseltmeye ihtiyaçları yok, sorularını ifade etmek için yazı detaylı yazma fırsatları var. Nitekim gözlemlerimiz de daha aktif sorular sorulduğu yönünde.

6- Dijital İmkanlar

Hepimizin projeksiyon cihazları, perdeleri veya kumandaları ile ilgili bir anısı vardır. Bir türlü mükemmel olamaz bu sistemler. Ya kumanda kaybolur masaya sandalye koyup cihazı açmaya çalışırız, ya odaklanma problemi olur, bilgisayar bağlanmaz derken bir sürü işkenceye dönüşür projeksiyonda ders anlatmak. Amaçlanan şey ise öğretim üyesi tarafından bir grafik, video veya fotoğrafın; sunumun gösterilmesidir.

Online platformlarda bu problemler bu kadar ciddi olarak yaşanmaz. Dijital ortamda öğretim üyesi istediği videoyu, grafiği, ders sunumlarını kolayca paylaşabilir ve tüm öğrenciler net bir şekilde sunumu, grafiği görür. Bakın bu ciddi bir imkandır.

7-Anlık Ölçme/Kontrol İmkanı

Çıkarın kağıt kalemi quiz yapacam! Online eğitimde bu çok daha kolay, bir çok online mühendislik eğitimi altyapısında anlık dijital test soruları, doğru yanlış soruları veya anketler yapılabilmekte. Bu sayede nerelerin anlaşılıp anlaşılmadığını öğretim görevlisi pratikbir şekilde kolayca anlayabilmektedir. Hatta birçok eğitim planında bu anlık sorular ve sonuçları ders değerlendirmesinde kullanılabilmekte.

8- Dersleri Tekrar İzleyebilme ve TELAFİ İmkanı

Online eğitimlerde çoğunlukla dersler kaydedilir. Öğrenci kendi okulunun sağladığı arayüze girerek önceden katıldığı dersleri tekrar izleyebilir, katılmadığı dersleri ise çok hızlı bir şekilde telafi edebilir. Bu sayede dersi takip etmekten kopmaz. Daha derin bir öğrenme gerçekleşmiş olur.

9- Ders Kontenjanları

Örgün eğitimler sınıflarda yapılırlar. Sınıflar ise haliyle belirli bir sayıda öğrenci alabilir. Örgün eğitimde kontenjan bazen zorlayıcı bir faktör olabilir. Bu problem online eğitimlerde biraz daha az yaşanır. Çünkü dijital platformlar sınıflardan daha çok öğrenci alabilir.

10-Tecrübe ve Deneyim Fırsatı

Mühendislik bölümleri için tecrübe ve deneyim çok önemli şeylerdir. Peki bir mühendislik öğrencisi nasıl elde eder bu tecrübe ve deneyim denilen prensesi? Öğrenciye vakit ve hareket serbestliği lazımdır. Online eğitim ise öğrenciye vakit sağlar. Öğrenci eğitimi okul gibi bir merkeze giderek almak zorunda değildir. Gün içerisinde gönüllü veya deneyim amaçlı çalıştığı firmada da derslerine katılabilir. Bu inanılmaz bir fırsattır. Birçok öğrenci arkadaşımız stajyer olarak öğrenim süreci içerisinde iş buldu kendilerine.

83 online eğitim odtü online eğitim itü online eğitim ytu online eğitim bau online eğitim mühendislik eğitimi - ONLİNE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN 10 AVANTAJI

Bunun yanında genel olarak mühendislik öğrencileri arasında kendi işini kurmak ve girişimcilik çok yaygın bir kariyer tercihidir. Online eğitim öğrencilere bu konuda da güzel fırsatlar sundu. Online eğitimin faydalarından birisi de öğrencinin hareket kabiliyetini genişletmesi ve ona zaman kazandırması olduğu için öğrenciler kendi işlerini kurmak için vakit ayırabilme şansı elde etmiş oldular.

Bu 10 madde dışında eminim ki aklınıza gelen bir çok avantajı vardır online eğitimin. Bu yazımızda kendi çevremizde yer alan mühendislik öğrencileri üzerinde yaptığımız gözlemler ve sorgulamalar doğrultusunda belirgin olarak bu avantajlarından bahsedildiğini gördük. Bu gözlem yazısı niteliğinde bir yazıdır bu sebeple. Peki size göre online mühendislik eğitiminin avantajları nelerdir? Aklınıza gelenleri yazabilirsiniz.

Ayrıca online mühendislik eğitiminin dezavantajlarını ayrı bir başlık olarak inceleyeceğiz. Bu yazıya eklemeyi uygun bulmadık. Çünkü yeterince uzun bir yazı oldu ve ben olsam buraya kadar okuyunca yorulurdum doğrusu. Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Bizi Twitter’de takip edin: https://twitter.com/gundemimuhendis

 

 

1 geri izleme / bildirim

  1. ONLİNE MÜHENDİSLİK EĞİTİMİNİN 9 DEZAVANTAJI | Mühendis Gündemi

Bir Cevap Yazın