nemden etkilenmeyen yapıştırıcı

nemden etkilenmeyen yapıştırıcı

NEMDEN ETKİELENMEYEN YAPIŞTIRICI OLUR MU? ÖRÜMCEK AĞLARI!

Nemli yaz mevsimlerinde boyalı yüzeylerin boyasının söküldüğünü fark etmişizdir. Aynı şekilde üzerinde yapışkan olan bir yüzeye su temas ettiğinde yapışkanın kavlamaya başladığını günlük hayatta sıklıkla görürüz. Peki bunun nedeni ne olabilir? Tabiki yapışkan ile yapışma yüzeyi arasında kalan veya sonradan giren su molekülleri, yani nem! Bilim insanları bu sorunu çözmek için örümceklerden ilham alarak nemden etkilenmeyen yapıştırıcı üzerinde çalışma yaptılar.

Örümcekler Nemden Etkilenmeyen Yapıştırıcı İlham Kaynağı!
Örümcek ipeği, doğada bulunan en güçlü malzemelerden birisidir. Bu iplikleri ise yine çok ilginç bir yapıştırıcı kaplar. Bu yapıştırıcı su ile dolu bir hidrojel özelliği gösterir. Ama biz insanların kullandığı yapıştırıcılar gibi örümceklerdeki yapıştırıcılar sudan etkilenmezler. Örümcekler avlarını nemli yüzeylerde de gayet mükemmel bir şekilde yakalayabilirler. Örümcek yapıştırıcıları doğadaki en etkili biyolojik yapıştırıcılardan birisidir.

Örümcek ağlarının çok nemli ortamlarda bile yapışma özelliğini kaybetmemesi bilimsel olarak nasıl açıklanabilir? Alabama Üniversitesi Lisansüstü öğrencileri Saranshu Singla, Gaurav Amarpuri ve Nishad Dhopatkar, Polimer Bilimi ve Polimer Mühendisliği bölümü geçici dekanı Dr. Ali Dhinojwala ile birlikte çalışarak bu soruya cevap aradılar.

nemden etkilenmeyen yapıştırıcı örümceklerden ilham aldı!
nemden etkilenmeyen yapıştırıcı örümceklerden ilham aldı!

Araştırma ekibi örümceklerdeki yapıştırıcıyı safir bir tabaka üzerine yerleştirdi. Daha sonra ara yüzeye duyarlı spekstroskopi ve kızılötesi spekstroskopi kullanarak incelemelerde bulundular. Örümcek yapıştırıcılarının üç temel unsurdan oluştuğunu gördüler. Bunlardan birisi, iki özel glikopotein yapısı, diğeri düşük moleküler kütleli organik ve inorganik bileşikler (LMMCs), üçüncüsü ise su. LMMC, suyu çeken bir özelliğe sahiptir ve yapışkanın yumuşak ve yapışabilir olmasını sağlar. Glikoproteinler ise ana bağlayıcı malzeme görevini yürütür.

Çalışma ekibinden Singla:”Örümcek yapışkanlarındaki su emiciler olarak bilinen hidroskopik bileşenler suyun uzaklaştırılmasında rol oynarlar ve yüksek nemli ortamlarda yapışma sorunlarının oluşmasını önlerler.” diye açıkladı. Ekip bu araştırmalar sonucunda nemden etkilenmeyen yapıştırıcı üretilebileceğini ortaya koydular. Singla:”Güneşe ve yağmura karşı ömür boyu garantili bir boya hayal edin!” dedi.

 

Ekip bu araştırmalar sonucunda nemden etkilenmeyen yapıştırıcı üretilebileceğini ortaya koydular.

Araştırma bulguları Nature Communications dergisinde yayınlandı.

 

Biyomimetik Kategorisindeki Haberleri Buraya Tıklayarak Okuyabilirsiniz!

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180605120816.htm

Story Source: Materials provided by University of AkronNote: Content may be edited for style and length.

Yayın Referansı:

  1. Saranshu Singla, Gaurav Amarpuri, Nishad Dhopatkar, Todd A. Blackledge, Ali Dhinojwala. Hygroscopic compounds in spider aggregate glue remove interfacial water to maintain adhesion in humid conditions. Nature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-04263-z

Bir Cevap Yazın