NEDEN ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ EN ÖNEMLİ MÜHENDİSLİK DALIDIR?

Lafı eveleyip gevelemeden yazıma bu sorunun cevabını vererek başlamak istiyorum. Çünkü makineleri yiyemeyiz. Çünkü paramız çok olduğunda, konforlu zamanlarımızda en iyi arabaları alırken, paramız tükendiğinde ve değersizleştiğinde fırınların önünde sıraya gireriz, marketleri yağmalarız. Bir Makine mühendisi olarak yazıyorum bu makaleyi. Çünkü suç oranları açlık ve sefalet arttıkça artar. Atalarımızın da dediği gibi, can boğazdan gelir. İnsanoğlu olarak geldiğimiz, beslendiğimiz ve gideceğimiz yer topraktır.

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Ziraat mühendisliği birçok alt dala ayrılır. Genel bir tanım yapmamız gerekirse Ziraat Mühendisliği tarım ve hayvancılıkla ilgili süreçlerde görev alan bir mühendislik disiplinidir. Tohum ıslahı, toprak analizleri, bitki bakım ve koruma yönergeleri, hayvancılık süreçlerinin daha verimli gerçekleştirilmesi ve istenirse zevkle sayacağımız birçok uğraş alanı vardır ziraat mühendislerinin. Aslında yediğimiz içtiğimiz her şeyin kıyısında köşesinde değil tam ortasında ziraat mühendisleri vardır. Sevdiğiniz birine aldığınız çiçekte de, üzerinize giydiğiniz elbisede de. Bu mühendislik disiplini adeta bir ruh gibi günlük hayatımızın temelini oluşturur ve kalitesini belirler.

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ NEDEN ÖNEMSİZ GÖRÜLÜYOR?

Burada durup da, onu da nereden çıkardın, kimse ziraat mühendisliğini önemsiz olarak görmüyor demeyin. Eğer öyle düşünüyorsanız hemen bir arama motoruna “ziraat” yazın. Bakın bakalım kaçıncı sırada veya kaçıncı sayfada ziraatle ilgili, ziraat mühendisliği ile ilgili bir içerik bulacaksınız. Bunu yetersiz bulduysanız ziraat mühendisliği bölümlerinin üniversite yerleştirme sıralamalarını araştırın. Bunu da yetersiz bulduysanız eşinize dostunuza bir defalık kızım/oğlum ziraat mühendisliği kazandı deyin. Bir tane sevinen, takdir eden çıkacak mı? Bunu da beğenmediyseniz 30.000 den fazla işsiz ziraat mühendisleri ile konuşun. İş buşlanların da kaç tanesinin alanında çalıştığını araştırın.

Peki bu mühendislik neden önemsiz olarak algılanıyor? Cevabı çok basit! Çünkü biz bitkiye ve hayvana dair herşeyi biliyoruz. A’dan Z’ye ama her şeyi. İşte toplumun bu farkında olmadığı kibiri onlara ihtiyaç duymamalarına neden oluyor. Ata dede usulünü iyisiyle kötüsüyle sürdürüyorlar. Ama kötüsüne de iyisi kadar bağlı kalıyorlar. Sonra uyanık bir pazarlamacı daha bol hasat vadi ile çiftçimizi tohum satın almaya bağımlı hale getiriyor. Verimsiz bir şekilde devam eden tarım ve hayvancılık süreçlerinden çiftçi asla kar edemiyor. Bu kar edememe durumuna ek olarak da bannkalara yakasını kaptıran çiftçimiz adeta buğday yerine biçerdövere kendisi girmiş gibi zorluk çekiyor.

TARIMIN GELİŞMESİ EĞİTİMİN İYİLEŞMESİ DEMEKTİR

Tarım toplumuyuz. Bu yazıyı okuyan hemen herkesin anne babası çiftçi. Anne babası olmasa bile dedesi çiftçi, birinci dereceden akrabası çiftçi. Toplumumuzun büyük bir kısmının geçim kaynağı tarımdır. Bunun doğal sonucu olarak da öğrencilerimizin cep harçlığı, kitap defter alacağı paralar, eğitim sürecinde barınma ve beslenme giderleri tarım kaynaklıdır. Buradan tarımın verimli ve karlı bir şekilde yapılmasının bu tarım kökenli öğrencilerin eğitim kalitesini doğrudan yükselteceği aşikardır.

Her düşünürümüz, her bilgemiz ağzını açtığında eğitimin önemli olduğundan dem vuruyor. Efendim eğitim gören öğrenciye neden bakmıyorsunuz. Siz mükemmel bir eğitim sistemi de kursanız o öğrenci cebindeki para ile tost alıp alamayacağını derslerinden çok düşünüyorsa ne faydası var? Eğitimin gelişmesi için tarımın gelişmesi atlanabilecek bir merdiven basamağı değil, olmazsa olmaz bir zincir halkasıdır. Tarımı da geliştirebilmek için ziraat mühendislerine hak ettikleri değeri vermek zorundayız. İşte bu yüzden ülkemizin makine mühendisinden çok iyi yetişmiş ziraat mühendislerine ihtiyacı var.

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ ÜLKENİN GIDA BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLAR

Toplumsal karışıklıkların büyük çoğunluğu açlık ve sefalet dönemlerinde yaşanmıştır. Suç oranları, yağmalar ve soygunlar, gasp ve darp açlık ve yoksulluk dönemlerinde artmıştır. Bu iç karışıklıklar ise ülkeyi dış güçlere karşı savunmasız hale getirir. İşte bu nedenle toplumun açlık ve yoksulluk içerisinde olması ülke bağımsızlığı için hayati bir risktir.

Yediğimiz içtiğimiz her şeyin temelinde tarım ve hayvancılık, yani zirai çalışmalar yer alır. Bir ülkenin tarım bakımından başarılı olması, gıda kaynakları yönünden bağımsız olması demektir. Burada da asıl işi ziraat mühendisleri yüklenir. İşte bu yüzden ziraat mühendisleri makine mühendislerinden önceliklidir. Çünkü eğer halk ziraat mühendislerinin ürettiği gıdaya erişemezse makine mühendislerinin ürettiği silaha erişir. Bir makine mühendisi olarak bunu asla istemem. 10 Ocak ziraat mühendisleri gününüz kutlu olsun, saygılarımla.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın