haber 5 resim - NASA MARS'A HELİKOPTER GÖNDERECEK

NASA MARS’A HELİKOPTER GÖNDERECEK

Nasa; marsın kuşbakışı görüntüsünü çıkarmak için helikopter gönderecek;

NASA Mars yüzeyine küçük bir helikopter göndereceğini duyurdu. Helikopter, atmosferi Dünya atmosferinden 100 kat daha ince olan yerlerde, atmosfer havasının uçmak için kullanılıp kullanılamayacağını denemek için mars yüzeyinde uçmayı deneyecek.Aslında dört yıldır NASA bu helikopterin tasarımını yapıyordu. NASA JPL’de çalışmalar uzun bir süredir devam ediyordu ama NASA’nın bu aracı Marsa gönderip göndermeyeceği kesinleşmemişti. Bu aracın gerçekten Mars atmosferinde uçup uçmayacağı ve NASA ajansının gerekli bütçeyi karşılayıp karşılamayacağı gibi problemler vardı. Ama 11 Mayıs 2018 tarihiyle NASA’nın bu fikrin gerçekten işe yarayacağını düşündüğünü anlıyoruz.

Gönderilecek helikopter uçamazsa NASA’nın genel misyonunu etkilemeyecek. Ama uçmayı başarırsa; hem daha önce hiç olmamış bir şekilde, helikopterin iki kamerası ile Mars’ın kuşbakışı haritası elde edilmiş olacak; hem de keşfedilmesi zor olan yerler için gelecekte de Mars’a uçan araçlar gönderilmesinin yolu açılacak.

Hazırlanan helikopter 1.8 kiloğram ağırlığında. Dünyada olduğundan daha ince bir atmosferde uçacağı ve atmosfer yoğunluğunun da düşük olduğu için kanatları Dünya’da olması gerekenden on kat daha hızlı dönüyor.

Plana göre helikopter, Mars 2020 gezicisinin (rover/gezici; gezegenlere gönderilen robotlar) alt tarafına bağlı olarak gezegene inecek. Gezici helikopteri yerleşirecek uygun bir yer bulup yerleştirecek. Daha sonra helikopter kendi kendine 30 gün içerisinde 5 uçuş yapacak. Bu uçuşların 90 saniye kadar sürmesi bekleniyor.

Mars 2020 gezicisi, 2020 Temmuz’unda Cape Canaveral, Florida’dan United Launch Alliance tarafından yapılan bir Atlas V roketinin tepesinde yerleştirilecek. Roket daha sonra 2021 şubat ayında Mars’a yollanacak.

 

Kaynak: https://www.theverge.com/2018/5/11/17346414/nasa-mars-2020-helicopter-atmosphere

 

1 thought on “NASA MARS’A HELİKOPTER GÖNDERECEK

Bir Cevap Yazın