astrobee nasanın uzaya göndereceği uçan robot robot

astrobee nasanın uzaya göndereceği uçan robot robot

NASA ASTRONOTLAR İÇİN MODÜLER BİR ASİSTAN ROBOT GELİŞTİRİYOR: “ASTROBEE”

Uzay araştırmaları belki de dünyanın en pahalı çalışmalarından birisi. Özellikle uzaya bir astronot göndermek, o astronotu eğitmek hem uzun süren bir süreç hem de çok ciddi yatırımlar gerektiren bir çalışma. Hal böyle olunca uzaya binbir külfetle gönderdiğimiz bir astronotun yük taşımak, görüntü kaydetmek gibi basit işlerle uğraşması NASA araştırmacılarına da çok mantıksız gelmiş olmalı. Uzaya gönderilen bir insanın orada sadece insanın yapabileceği işleri yapması daha verimli olur. Diğer işleri de uçan robot Astrobee yapsın.

Rutin işleri yapmak üzere tasarlanmış uçan robot: Astrobee 

İşte bütün bu ihtiyaçlar ve geliştirme fikirleri uzay istasyonunda görev yapan astronotlara yardımcı olacak bir robot üretme fikrini ortaya koydu. Bu amaçla üretilen Astrobee adlı robot grubu test aşamasında. Bu robot grubu üç adet küp şeklindeki, mikro yerçekimli ortamlarda uçan robotttan ve bir yerleştirme istasyonundan oluşuyor. Bu yerleştirme istasyonu hem robotların şarj olması için hem de yazılım güncellemeleri için kullanılıyor.
Bu küp şeklindeki dron robotlar, üzerlerine yerleştirilmiş fanlarla hareket ediyor. Bu fanların ittiği hava itme kuvveti oluşturuyor. Ayrıca enerji tasarrufu amacıyla, robotlar uzay aracındaki trabzanlara da tutunabilecek özel bir kola sahip. Bir kol da yük taşımak ve diğer görevleri yerine getirmek amacıyla tasarlanmış. Robot hem otonom olarak hem de manuel olarak kontrol edilebilme özelliğine sahip. Bu robotlar istenilirse astronot tarafından, dünyadaki bir uçuş kontrolcüsü tarafından veya bir araştırmacı tarafından kontrol edilebiliyor.

astrobee nasanın uzaya göndereceği uçan robot 1
astrobee nasanın uzaya göndereceği uçan robot

Astrobee uzayda daha fazla deney yapma imkanı sunuyor.

Üretilen bu robotun Dünya üzerindeki bir kullanıcı tarafından da kontrol edilebilmesi, uzay araştırmaları konusunda ilginç bir yöntem daha getiriyor. Uzay araştırmaları üzerine ciddi fikirleri olan bilim insanları ve araştırmacılar, ihtiyaç duydukları deneyleri NASA’ya misafir olarak uzaya gitmeden de gerçekleştirebilecek. Bunun yanında Astrobee grubu, aslında uzayda robotlar astronotlara daha nasıl yardımcı olabilir düşüncesinin testinde ve geliştirilmesinde kullanılacak. Bu uzayda uçan robotlar sayesinde mikro yer çekimli ortamlarda uçma ve manevra kabiliyeti konusunda veri toplanmış olacak. 

NASA’nın Aya Dönüş Çalışmalarında Da Kullanılabilir

NASA’nın Ay araştırmalarına geri dönmek gibi ciddi bir planı da var. Bu planlarda aya tekrardan insan götürmeyi hedefliyorlar. Ay üzerindeki çalışmalarda da bu robotlar işe yarayacak. Astronotlar uzay aracının dışında iken bu robotlar uzay aracı için bakım ve koruma işlemlerini yerine getirecek.

KAYNAK

 

 

astrobee, uzay robotu, robot, nasa’nın uzaya göndereceği robot, nasa aya dönüş

Bir Cevap Yazın