nano robotlar kanımızda hareket edebilecekler

nano robotlar kanımızda hareket edebilecekler

NANO ROBOTLAR KANIMIZDA ULTRASONLA HAREKET EDECEK

Ultrasonla Çalışan Nano Robotlar Toksinleri Gidermek İçin Kan İçerisinde Hareket Edebilir!

California San Diego Üniversitesindeki bir mühendis ekibinin hedefi, biyolojik sıvıları güvenli ve etkili bir şekilde temizleyebilecek bir nano robot konsepti geliştirmekti. Bu doğrultuda kırmızı kan hücrelerinin ve trombositlerin zarlarını çok ince altın nanoteller ile kaplayarak bir model oluşturdular. UCSD’nin (California San Diego Üniversitesi)yaptığı açıklamaya göre oluşturulan bu model aynı anda iki hücrenin görevini yerine getirebiliyor. Birinci kırmızı kan hücreleri gibi bakteriler tarafından üretilen toksinleri emebiliyor, ikinci olarak ise trombositler gibi bakterileri bağlayabiliyor.

Bu Nano Robot Nasıl Üretildi?Geliştirilen nano robotların altın nano ipliklerle kaplı gövdesi, robotun ultrasona tepki vermesini sağlıyor. Bu sayede kendi üzerinde bir hareket mekanizmasına ihtiyaç duymadan kan içerisinde hızlı bir şekilde hareket edebiliyor. Bu hareket kabiliyeti sayesinde kanda hedeflenen görevi yerine getirme yeteneği kazanıyor.

Science Robotics’de yayınlanan çalışma, iki farklı çalışmanın birleşimi şeklinde gerçekleştirildi. Bu çalışmalardan birisi UC San Diego Jacobs Mühendislik Okulu mühendislik fakültesi profesörlerinden Joseph Wang’ın ultrason etkisi ile hareket eden nano robotları üretti. Yine aynı fakülte Profesörlerinden Liangfang Zhang ise hücre zarlarını nanopartiküllerle kaplayacak teknolojiyi geliştirdi.

Wang, yaptığı bu çalışmalarla nano robotlara daha geniş yetenekler kazandırılabileceklerini ifade etti. Yine Çalışma ekibinden ve Wang’ın doktora sonrası araştırmacılarından birisi olan Berta Esteban-Fernández de Ávila, “Fikir, aynı anda farklı görevleri yerine getiren çok işlevli nano robotlar üretmek. Trombosit ve kırmızı kan hücresi zarlarını nano robot kaplamasında birleştirmek, ikisinin ayrı ayrı yapacağı işleri de birleştirdi. Trambositler bakterileri hedef alırken kırmızı kan hücreleri bakterilerin ürettiği toksinleri temizler.” dedi.

Testler Başarılı!

nano robot
nano robot kanımızda dolaşarak toksinleri temizleyecek

İnsan saçından 25 kat daha küçük olan bu cihazlar, ultrason etkisine maruz bırkıldıklarında kan içerisinde saniyede 35 mikrometreye kadar bir hızla hareket edebildiler. Test sırasında araştırmacılar MRSA bakterileri toksilerle ile kirlenmiş bir kan örneği kullandılar. Beş dakika süren test sonrasında bu kan örneğinin, önceki haline göre üç kat daha az bakteri ve toksin içerdiği görüldü.

Haber Kaynağı: https://www.theengineer.co.uk

Şuradan “ROBOT CANLI KARIŞIMI MAKİNE GELİŞTİRİLDİ” yazımızı okuyabilirsiniz.

1 thought on “NANO ROBOTLAR KANIMIZDA ULTRASONLA HAREKET EDECEK

Bir Cevap Yazın