EVDE TARIM kendi sebzenizi üretin - MUTFAĞINIZDA BİR AYDA KENDİ SEBZELERİNİZİ YETİŞTİRİN

evde tarım

MUTFAĞINIZDA BİR AYDA KENDİ SEBZELERİNİZİ YETİŞTİRİN

Artan sebze ve meyve fiyatları bir ara ülke gündemimize oturmuştu adeta. Çiftçilik, daha doğrusu genel manasıyla tarım ülkelerin dışarıdan bağımsız olmak zorunda olduğu alanlardan. Çünkü insanlar gıda ile yaşarlar ve bu gıdayı kendi toprağımızdan alamzsak başka ülkelerden ithal etmek zorunda kalırız. Peki, siz bireysel olarak sebzelerinizi üretebilseydiniz nasıl olurdu? Değişen sebze fiyatları sizi etkiler miydi? İşte bu yazımızın konusu olan OGarden ile bu mümkün.

Kendi evinizde 90 çeşit sebze yetiştirmek mümkünOGarden, dairesel biçimli bir tasarıma sahip. Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi dairenin iç taraflarındaki bölmelere sebze fideleri kök saldığı tüpleri ile birlikte yerleştiriliyor. Bu daire ise belirli bir hızda hareket ediyor. Hareket esnasında alt tarafa gelen fideler su ile temas ettiklerinden su ihtiyaçları karşılanmış oluyor. Dairenin tam ortasında ise bir florosan lamba tüm bitkileri aydınlatıyor.

Aslında mini bir kontrol edilebilir iklim alanı oluşturulması üzerine kurgulanan bu proje sayesinde bitkiler doğada olduğundan daha kısa sürede yetişiyor. Çünkü gece de fotosentez devam ediyor. Bu sebeple OGrden 30-35 gün içerisinde hasata hazır oluyor. 

Bu proje özellikle beslenme konusunda prensip ve hassasiyet sahibi insanların ayrıca ilgisini çekmektedir. Çünkü marketlerden, manavlardan veya pazardan alınan ürünlerde gübre kalıntıları, böcek ilacı kalıntıları bazı insanlar ve gelişim aşamasındaki çocuklar için zararlı olabilir. Bu tip projeler ile kendi yetiştirdiğimiz sebzeleri güvenle yiyebiliriz.

KAYNAK

 

evde tarım, kendi sebzenizi yetiştirin,

1 thought on “MUTFAĞINIZDA BİR AYDA KENDİ SEBZELERİNİZİ YETİŞTİRİN

Bir Cevap Yazın