MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİSİ STAJ YERİ BULMA YÖNTEMLERİ

Mühendis gündemi olarak mühendis meslektaşlarımızın ve meslektaş adaylarımızın dertlerine derman olmayı misyon edinmiş durumdayız. Birçok mühendislik öğrencisinin eğitimini tamamlayabilmesi için staj yapması gerekmektedir. Bu stajlar fakülteye, bölüme ve hatta üniversiteye bağlı olarak süre ve şekil bakımından değişiklik gösteriyor. Bazı üniversiteler toplam 40 iş günü olacak şekilde iki staj zorunluluğu koyabiliyor. Birçok üniversite ise toplam 60 iş günü, her bireri 20 şer iş günü olmak üzere üç staj yapılmasını zorunlu tutuyor. Bu stajların birisi atelye (atolye de diyenler var) stajı denilen uygulama stajı olabiliyor. Fakat tabi ki hangi mühendislik dalı olduğuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor staj uygulamaları.

Değişiklikler sadece staj süresi ve staj şeklinde de değil. Bölümünüz staj yapacağınız yerin bazı kriterleri sağlamasını isteyebilir. En önemli kriterlerden birisi ise staj yerinizde çalışan, genelde aynı mühendislik disiplininde birisinin, bir mühendisin bulunması. Çünkü staj defterinizi bu mühendis imzalayacak ve staj sürecinde aslında sizin pratik uygulamalarınızı yönlendirecek.

Staj yeri ararken ayrıca sadece mühendisin bulunması değil, aynı zamanda iş güvenliği ve işçi sağlığı kriterleri, firmada bulunan ekipmanlar, yapılan uygulamalar gibi kriterler de aranıyor. Hal böyle olunca bir mühendislik öğrencisi staj yeri ararken gerçekten zorlanabiliyor. Şimdi bu yazımızda birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Bazıları kmik gelebilir, ama denenmiş şeyler gençler, gülebilirsiniz ama uygulamanızı tavsiye ederiz. Hadi başlayalım bakalım staj yeri arayan bir mühendis veya mühendis adayı, veya mühendislik öğrencisi neler yapabilir:

1-OKUL PANOLARINDA STAJ YERİ İLANLARI OLABİLİR

Hemen her okulun etkinlikleri, duyuruları, sosyal faliyetleri öğrencilere duyurmak için kullanılan panolar vardır. Bu panolarda zaman zaman staj yeri veya stajyer alımı ilanları olabilir. Bu panoları her fırsatta kontrol etmekte fayda var. Hatta günü geçmiş olsa bile veya o dönem staj yapmayacak olsanız bile bu ilanları bir yere not edin, fotosunu çekin, dursun arşivinizde. Staj yapacağınız zaman ilan asmamış olsalar bile şansınızı deneyebilirsiniz.

2-STAJ YAPMIŞ ARKADAŞLARINIZIN STAJ YERLERİNE BAŞVURUN

Evvet üniversite yıllarında bize hayatı kolaylaştıran en önemli insanlar arkadaşlarımızdır bu net. Gerek not paylaşımı, gerek sosyalleşme, gerek etkinlikler ve projeler düzenlemede olsun arkadaş çevremiz bize oldukça fayda sağlamaktadır. Staj yeri araken de staj yapmış arkadaşlarınızın staj yaptığı firmalarla iletişime geçmeniz işinize yarayacaktır.

Eğer bir arkadaşınız bir firmada staj yapmışsa o firmanın işleyişi hakkında bir fikri vardır. Sizi, staj için nokta atışı olarak, firma içerisinde kimlerle iletişime geçeceğinizle alakalı bilgilendirebilirler. Arkadaş çevresi staj yeri bulmak için çok etkili bir kanaldır. Şahsen benim staj yaptığım kurumda benden sonra yönlendirmelerimle 4 arkadaşım staj yaptı. Başka bir arkadaşımın staj yeptığı kurumda ise bu rakam çift hanelere çıktı dostlar. Arkadaşlık iyidir iyi…

3-HOCALARDAN REFERANS ALARAK MÜHENDİSLİK STAJ YERİ BULMAK

Birçok üniversitede hocalar hem üniversite ile hem de sanayi ile iç içedir. Hocalar hem sanayi içerisinde danışmanlıklar ve projeler yürütebilir hem de üniversite bünyesinde çalışmalar yapabilir. Hem de hocalar belirli bir alanda uzman oldukları için sizin de o alana ilginiz varsa nokta atışı staj yerleri bulmanız mümkün. Yapmanız gereken şey staj yeri aradığınızı hocanıza söylemek ve hangi alanda yapacağınızı anlatmak.

Belirtmeden geçemeyeceğimiz bir nokta da var ki burada, o da hocanın size referans olabilmesi için size güveniyor olması gerekir. Çünkü en nihayetinde bir nevi sosyal kredi kullanacaktır. Bir firmaya hoca ünvanı ile telefon açıp sizi stajyer olarak almasnını teklif edecekse, sizin de bu güveni staj yaparken boşa çıkarmamanız gerekecektir.

4-DİREKT KURUMLARI STAJ YAPMAK İSTEDİĞİNİZ ZİYARET EDİN!

Bir kurumun size staj imkanı sağlaması için illa ki stajyer alınır ilanı asmasına gerek yok arkadaşım. Bazen medeni cesaretinizi kullanmanız ve ilk adımı sizin atmanız gerekir. Bir örnekle açıklayayım; arkadaşımın birisi staj yeri arıyordu. Bu amaçla üniveristenin staj yeri listesindeki bir çok kuruma mail attı. Dönüş olmadı. Çevresine sordu soruşturdu yine bir sonuca ulaşamadı. Sonra ne mi yaptı. Gitti İkitelli Sanayi Sitesine, başladı firmaları dolaşmaya. 30 dk içerisinde çok geniş bir firmada staj imkanı yakaladı arkadaşım.

Bu taktiği “Yeni Mezun Mühendisin iş Arayacağı 15 Yer” yazımızda da belirttik. Bu taktik etkili bir taktikdir. Yazıyı okuyun:

81 Yemi mezun mühendis iş bulma - MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİSİ STAJ YERİ BULMA YÖNTEMLERİ
Yeni mezun mühendis nasıl iş bulur

5-İNTERNETTE STAJ İLANI ARAMAK

Firmalar nasıl ki işçi alımı için iş ilanları yayınlıyorsa stajyer alımı için de ilanlar yayınlıyor. Bu bakımdan internet üzerinden stajyer ilanlarına bakmakta fayda var.

6-ÜNİVERSİTELERİN ONAYLI STAJ YERLERİ LİSTELERİ

Bazı üniversiteler, daha önceki dönemlerde öğrencilerin staj yaptığı yerlerin listesini yayınlarlar. Bu listelere bölümünüzün veya fakültenizin veya üniversitenizin web sitelerinden ulaşabilirsiniz. Eğer böyle bir listeye ulaşamazsanız bölüm başkanlığınızla veya staj birimiznile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

7-ÜNİVERSİTE ETKİNLİKLERİNDE STAJ AYARLAMA

Etkinlikler üniversite yıllarının vazgeçilmez aktivitelerindendir. İş bulanlar, staj bulanlar olur bu etkinliklerde. Siz de bu etkinliklere gelen firmalarla iletişime geçerek olası bir iş veya staj imkanını değerlendirebilirsiniz.

Birçok firma zaten bir staj formu ile katılır bu etkinliklere. Yani staj sorsam ayıp olur mu diye düşünmeyin dostlar. Adamlar onun için geliyor çoğunlukla zaten. Siz standa gidin, staj aradığınızı, firmayı tanıdığınızı, çalışmalarına ilgi duyduğunuzu, o alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi belirtin. Kontak kurun.

8-LINKEDIN ÜZERİNDEN STAJ DUYURULARI

Profesyönel bir sosyal platform olan LinkedIn, gerek mühendislik pozisyonları, gerekse stajyer mühendislik ilanları açısından uygun bir platform. Yapmanız gereken bir LinkedIn hesabı açmak, bu hesabı güzelce düzenlemek ve ilgilendiğiniz firmalarla ve o firmalardaki yetkililerle bağlantı kurmak. İster firmanın yayınladığı ilanlardan başvuru yapın, isterseniz staj arayışında olduğunuzu İK departmanında çalışan insanlarla iletişime geçerek bildirin. Bir sonuca ulaşacağınızı ümit ediyoruz.

9-MAHALLE MUHTARINA STAJ YERİ SORMAK

Gülebilirsiniz dostlar, gülmeniz geçince okuyun J Mahalle muhtarları genç nesil için çok önemli bir pozisyonda değil, bu doğrudur. Bunun yanında mahalledeki herkesi ve herşeyi; kurumları, önemli kişileri bilen bir düğüm noktadadır muhtarlar. Hele mühendislik okuyan birisinin gelip kendisinden staj yeri sorduğunu görünce duygulanacak ve size yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır.

10-MESLEK ODALARINA BAŞVURMAK

Mühendislik için en önemli kurumlardan birisi de meslek odalarıdır. Çoğunlukla bu meslek odalara, alttan gelen yeni mühendislere yönelik etkinlikler ve eğitimler düzenlerler. Geçmediyseniz bir an önce ilgili meslek odanızla temasa geçin ve staj aradığınızı bildirin.

 

Mühendislik eğitiminde staj yeri bulmak, adeta iş bulma antrenmanıdır. Staj yeri ararken bu 10 yöntem dışında kendi yollarınızı deneyebilirsiniz. Başarılı olduklarınızı yorum olarak yazarsanız; “denenmiş diğer yöntemler” başlığının altına zaman zaman eklemiş oluruz. İyi stajlar 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın