MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ İÇİN 14 PARA KAZANMA YÖNTEMİ

Bu yazımızda bir mühendislik öğrencisinin öğrenim sürecinde para kazanabileceği yöntemlerden bahsettik. Öncelikle belirmek isteriz ki bu yöntemlerden hiçbiri size bedavadan emeksiz para kazanma yöntemlerini göstermeyecek. Değer üreterek ve emek vererek birşeyler kazanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Online anket doldurmak, oturduğunuz yerden video izleyerek para kazanmak, network marketing teknikleri, kripto paralara bilinçsizce atılmak gibi heveslendirici ama sonucunda zarar ettiren yöntemlerden bahsetmedik.

Temel olarak para kazanabilmemiz için birisinin bize bir şey karşılığında ödeme yapması ile olur. Bu basit bir mantıktır. Birisinin size para vermesi için de sizin ona işini kolaylaştıracak, bir ihtiyacını giderecek, zamanını kısaltacak, keyif verecek çözümler, hizmetler veya ürünler sunmanız/satmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sıralayacağımız yöntemlerden birçoğu meslek hayatınızı bile şekillendirebilir. Bu yöntemleri işiniz haline getirebilir ve mezuniyeten sonra iş aramak zorunda kalmadan kendi işinizden devam edebilirsiniz.

Bu yazıdaki yöntemler mühendislik öğrencilerine yöneliktir. Yani bir mühendislik öğrencisi okuluna devam ederken neler yaparak para kazanabilir bunlardan bahsettik. Bir uyarı olarak tekrar etmemiz gerekiyor ki, lütfen az emekle çok para kazanacağınızı vad eden yöntemlerden uzak durun. Bu yöntemlerin çoğu ya etik dışıdır veya sizin zamanınızı, paranızı almak isteyenlerin kurduğu tuzaklardır. Yararlı olması dileği ile başlayalım.

1- ÜCRETLİ CAD TASARIMI YAPIN

mühendis öğrenci iken ek gelir elde etme yöntemleri - MÜHENDİSLİK ÖĞRENCİLERİ İÇİN 14 PARA KAZANMA YÖNTEMİ

Özellikle Makine mühendisliği, Mekatronik mühendisliği bölümlerinde SolidWorks, Fusion360 veya AutoCad gibi CAD programları öğretiliyor. Okulda öğretilmese bile bu programları kendiniz de öğrenebilirsiniz. Youtube bu konuda inanılmaz içerik barındırmaktadır. Bahsettiğimiz programlara ciddi bir şekilde odaklandığınızda 2-3 ay içerisinde iyice öğrenebilirsiniz. Herhagi bir kursa gitmek zorunlu değildir.

Bu gibi CAD programları biliyorsanız veya öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız bu yeteneğinizi paraya dönüştürebilirsiniz. Sanayimizde birçok işletme, (işletmelerin en az en az %80 i diyebilirim) bu CAD programlarına veya bunları kullanabilecek bir çalışana sahip değildir. Bu nedenle ishtiyaç duydukları tasarımları siz yapabilirsiniz. Sadece sanayi için değil, girişimciler için de durum benzerdir. Özellikle bir ürün geliştirmek ve üretmek isteyen girişimciler bu tasarımlara ihtiyaç duyabilmektedirler. Bunun yanında hobi olarak uğraş veren insanlar da CAD tasarımlarına ihtiyaç duyabilirler.

Nasıl bir yol izlemeliyiz? Öncelikle ücretsiz bir blog açabilirsiniz. Bu bloga yaptığınız tasarımlara ait dosyaları ve görselleri ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu bloga CAD tasarımına ihtiyaç duyanlar için ücret karşılığında tasarım yapabileceğinizi belirten yazılar yazabilirsiniz. İnsanların size ulaşabilmesi için iletişim adreslerinizi eklemelisiniz. Bu blogu iş yapmak istediğiniz insanlara tavsiye edebilirsiniz. Böylece yeteneklerinizi sunacağınız size ait bir platform olur.

Daha sonra facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarında yaptığınız tasarımarı paylaşıp ihtiyaç duyanlar için de tasarım yapabileceğinizi ifade edebilirsiniz. İlgili facebook grupları bunun için güzel bir fırsat olacaktır. Bunun yanında freelane çalışabileceğiniz web sitelerine de üye olabilirsiniz. Buralardan da size dönüşler gelecektir. Ek olarak uluslar arası işler de yapabilirsiniz. Bunun için detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Sadece CAD programları için değil, analiz programları, PCB tasarımı programları ile de benzer işler yapabilirsiniz. Burada asıl yöntemin özü kullandığınız veya öğrenebileceğiniz bir program ile değer üretebilmektir.

2- BİR MÜHENDİSLİK FİRMASINDA PART TİME ÇALIŞIN

Öğrenim sırasında ne yazık ki okulda, derste öğrendiklerimiz bizi gerçek bir mühendislik yapmıyor. Mesleğin detaylarını ve asıl zorluklarını iş yaparak ancak öğrenebiliriz. Hem ek gelir elde etmek için hem de tecrübe kazanmak için mühendislik alanınızla ilgili bir firmada parttime (yarı zamanlı) olarak çalışabilirsiniz. Bu size ciddi bir iş tecrübesi kazandıracaktır.

Part time iş bulabilmek için en etkili yöntem medeni cesaretimiz ve yaptıklarımızı alıp firmalarla doğrudan iletişime geçmektir. Bu amaçla girişim firmaları veya arge firmaları size daha açık olacaktır. Bunun yanında yarı zamanlı çalışan arıyoruz ilanlarını bulabileceğiniz web sitelerini de araştırınız. Okul panolarınızı da kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bir firmada yarı zamanlı çalışarak staj bulma derdinden ve belki mezun olunca iş arama derdinden de kurtulmuş olursunuz.

3- BİR PROGRAMI ÖĞRENİN VE ÜCRET KARŞILIĞINDA ÖĞRETİN

Mühendislik bölümlerinden hemen hepsinde bir bilgisayar programı öğretilir. Öğretilmese bile iyi bir mühendis olmak isteyen öğrenciler bu programları öğrenmek ister. Bu nedenle siz de kendinizi bir programda geliştirip onu arkadaşlarınıza veya başka öğrencilere özel ders olarak öğretebilirsiniz.

Nasıl bir yol izlemeliyiz? İlk aşamada belirlediğiniz programı öğrendikten sonra kendinize bir öğretme planı hazırlamakla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra bir ücretsiz blog açarak burada o programla ilgili çalışmalşarınızı ekleyebilirsiniz. Ardından aynı bloga bu programı öğrenmek isteyenlere ücrtet karşılığında eğitim verebileceğinizi anlatan içerikler ekleyebilirsiniz. Bu blogda eğitim almak isteyen öğrencilerin size ulaşabilmeleri için gerekli iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. Ardından yine sosyal medya platformlarında ve arkadaş çevrenizde bu işi yaptığınızı duyurabilirsiniz.

4- E-TİCARET YAPIN

Özellikle pandemi süreci insanların e ticareti daha çok tecrübe edebilmesini sağladı. O zamana kadar internetten alışveriş yapmayı güvensiz bulan ve çekimser davrananlar pandemi sürecinde e ticareti keşfetti ve yoğunlukla kullandı. Günümüzdeki durumu değerlendirecek olursak ticaretin çok büyük bir kısmı internet üzerinden yapılıyor.

Siz de öğrencilik yıllarınızda bu işe bir başlangıç yapabilirsiniz. Sahibinden, letgo, dolap, shopier, gittigidiyor gibi platformlar size olanak sağlayabilir. Bu platformlara üye olarak e ticarete başlayabilirsiniz. Üyelik işlemleri, komisyon oranları kargolama süreçleri zaman içerisinde iyice anlayacağınız noktalardır.

Peki ne satacağım? Bu yazımızı mühendislik öğrencilerine yönelik oluşturduğumuzu, bir mühendislik öğrencisinin para kazanabileceği yöntemlerden bahsedeceğimizi söylemiştik. İşte bu nedenle teknik ürünler satabileceğinizi söyleyelim. Bir inşaat mühendisliği öğrencisi iseniz, inşaatla ilgili ufak tefek şeyler satabilirsiniz. Elektrik elektronik mühendisi iseniz hazır devreler veya komponentler satabilirsiniz. Makine mühendisliği öğrencisi iseniz kayış kasnak, rulman gibi makine elemanları satabilirsiniz. Eğer bir yazılım, bilgisayar mühendisi iseniz bu alanda aksesuarlar ve donanımlar satabilirsiniz.

5- ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLERE ÖZEL DERS VERİN

Mühendislik bölümleri genel manada sayısal bilimlerde belli seviyede başarılı öğrencilerin tercih edebildiği ve okuyabildiği bölümlerdir. Üniversite hazırlık aşamalrında ise bu dersler sorunlu derslerdir. Birçok öğrenci bu amaçla kitaplar satın alır, dersanelere gider, videolar izler.

Bu nedenle bulunduğunuz ilde üniversiteye hazırlanan öğrencilere özel dersler verebilirsiniz. Matematik, fizik, geometri gibi derslerde başarılı iseniz bu dersler üzerine yoğunlaşıp, üniversite hazırlık aşamasındaki öğrencilere bilgilerinizi aktarabilirsiniz. Bunun için arkadaş çevreniz, aile çevreniz işe yarayacaktır. Bunun yanında lokal ölçekte özel ders verenlerle öğrencileri buluşturan platformlara da üye olabilirsiniz.

6- ARKADAŞLARINIZIN MOBİL UYGULAMA FİKİRLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİN

Bu yöntem az çok yazılım bilen veya öğrenmek isteyen mühendislik öğrencileri için çok işe yarayabilir. Arkadaşlarımızın birçoğunun aklında bir mobil uygulama fikri vardır. Ya kanka şöyle bir uygulama olsa, böyle bir uygulama olsa diyen arkadaşlarımızın hayallerini gerçekleştirebiliriz. Hem bu işten para kazanabilirsiniz hem de belki de çok kullanılacak bir mobil uygulamanın temellerini atmış olabilirsiniz. Bu fikri değerlendirin bence.

Sadece arkadaşlarımız için değil girişimciler için de anlaşalı veya freelance olarak çalışabilirsiniz. Bu amaçla kendinize bir blog veya web sitesi açmanızı ve buraya yaptığınız mobil uygulamaları yüklemenizi tavsiye ederiz. Yin ebu platformlarda ücretli olarak uygulama geliştirdiğinizi ifade edebilirsiniz. Bununla birlikte freelancer platformlarına da kaydolmanızı tavsiye ederim. Hem kendinizi geliştirmiş, hem belki gelecekte çok kullanılacak bir uygulamanın temellerini oluşturmuş, hem de para kazanmış olursunuz.

7- İKİNCİ EL MÜHENDİSLİK KİTAPLARI ALIP SATIN VEYA KİTAP KİRALAYIN

Ah bu mühendislik kitapları. Bazen öyle fiyatları oluyor ki, acaba diyorsunuz bu kitap öğrenciler için değil mi? Bu noktada kitapların ucuz olması gerektiğini savunmuyorum. Sadece erişilebilir olmaları gerektiğini düşünüyorum. Korsan baskılardan da uzak durarak bu iş için bir ikinci el kitap veya kiralanabilir kitaplar olması gerektiğini düşünüyorum.

BİR MÜHENDİS KENDİNİ NASIL GELİŞTİRİR 19 YÖNTEM YAZIMIZI OKUYUN

Özellikle İstanbul’da bu konuda geniş imkanlar var. Kadıköy sahaflarında veya başka sahaflarda ikinci el, kullanılmış veya hiç kapağı açılmamış orijinal mühendislik kitapları bulabilmeniz mümkün. Bu kitapları alıp belirli bir ücret karşılığında ihtiyaç duyan öğrencilere dönemlik kiralayabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler hem orijinal kitaba erişmiş hem de zaten çok ihtiyaç duyduğu ve her zaman yetersiz olan parasını daha verimli kullanmış olurlar.

Sadece kiralamak değil, bu kitapların satışını da yapabilirsiniz. Bu amaçla yine E-Ticaret maddesinde bahsettiğimiz platformları veya arkadaş çevrenizi kullanabilirsiniz.

8- 3D YAZICI VEYA LAZER MARKALAMA CİHAZLARI İLE BİRŞEYLER ÜRETİP SATIN

3d yazıcılar günümüzde çok kolay erişilebilir, hatta biraz zaman ayırarak evde yapılabilir bir seviyeye gelmiştir. Aynı şekilde CNC Lazer markalama ve lazer kazıma cihazları için de geçerlidir. Bu cihazları satın alarak veya kendiniz yaparak kullanabilirsiniz.

3d yazıcılar ile birçok şeyi üretebilirsiniz. Anahtarlıklar, biblo ve objeler, duvar süsleri, dekorasyon ürünleri, makine parçaları, günlük hayatta işlerimizi kolaylaştıracak ürünler, kalemlikler, elektronik kutuları veya komponent tutucuları bunlara çok az örneklerdir. Bunları üretip e ticaret platformlarında veya sosyal medya ortamlarında satışa sunabilirsiniz.

Lazer markalama (CNC lazer kazıma) cihazları ile de deri ve ahşap üzerine işlemeler yapabilirsiniz. Üzerine isimler ve şekiller işlenmiş, kişiselleştirilmiş cüzdanlar, telefon kılıfları, üzerine desenler kazınmış ahşap ürünler yapıp yine aynı şekilde satışa sunmanız mümkündür.

9- FOTOĞRAFÇILIĞA MERAKLI İSENİZ ÜCRETLİ FOTOĞRAF VE VİDEOLAR ÇEKİN

Güzel, kaliteli bir fotoğrafa hepimiz zaman zaman ihtiyaç duyarız. Veya önemli anlarımızı bir nebze olsun güzel görsellerle ve videolarla ölümsüzleştirmek isteriz. Gerek etkinlikler, fuarlar, toplantılar olsun, gerek düğün dernekler olsun, gerekse ürünlerimiz için olsun kaliteli fotoğraflar ve videolar isteriz.

Eğer bu alanda yetenekleriniz varsa, hobi için bile olsa bir fotoğraf makinesi aldıysanız bu imkanınızı paraya dönüştürebilirsiniz. Kaliteli fotoğraflar çektirmek isteyenler için bu işi ücreti karşılığında yaptığınızı ifade edebilirsiniz. Genellikle e ticaret için veya broşürler, web siteleri için insanlar fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Kameranızı ve yeteneğinizi değerlendirin dostlar.

10- FREELANCE ÇALIŞMA PLATFORMLARINA ÜYE OLUN

Birçok mühendis meslektaşımız daha okul sıralarında iken kendini geliştirir ve iş yapabilecek potansiyele, yeteneklere sahip olur. Bu durumda iseniz, kendinizi bir alanda geliştirdsiyseniz ve bir iş yapabiliyorsanız mutlaka bir freelancer platformuna üye olun. Bu web tasarım olabilir, mobil uygulama geliştiriciliği olabilir, CAD oluşturma olabilir, yazılım çözümleri olabilir. Bu alanlardaki yetenek ve yeterliliklerinize ihtiyaç duyan insanlara ulaşmanız halinde size iş fırsatları açılacaktır.

11- OKULUNUZDA PROJESİ OLAN ÖĞRETİM ÜYELERİNE ASİSTANLIK YAPIN

Özellikle mühendislik bölümleri bu konuda oldukça şanslıdır. Öğretim üyelerinden bir çoğu dersler haricinde bilimsel ve deneysel faliyetler yürütürler. Bu faliyetler için de bir ekiple çalışırlar. İşte bu noktada sizin de hem kendinizi geliştirme hem de ek gelir elde etme fırsatınız doğar.

Bu nedenle bu tür çalışmalar yapan öğretim üyelerinin kapısını çalmanızda fayda vardır. Kendisinin o an için ihtiyacı olmasa bile belki başka bir proje için başka bir arkadaşının vardır.

12- OKULUNUZDA ASİSTAN ÖĞRENCİ (KISMİ ZAMANLI ÖĞRENCİ) ALIMLARINI DEĞERLENDİRİN

Birçok okul öğrencilerin yarı zamanlı çalışabilmeleri için çalışma alanları ve pozisyonlar oluşturur. Genel olarak çalışacağınız süreyi siz belirlersiniz. Bu işler kütüphanedeki kitapları toplayıp yerlerine koymak, kütüphaneye gelen kitapları düzenlemek, veri girişi yapmak gibi işler olabilir. Bunun için okulunuzdaki ilgili birimlerden bilgi alın. Duyuruları takip edin.

Kısmi zamanlı çalışmak size az çok bir iş tecrübesi kazandıracaktır. Ayrıca çalıştığınız yer kendi okulunuz olduğu için de derslere yetişmek veya ek bir düzen kurmak gibi bir derdiniz olmayacaktır.

13- ALANINIZLA VEYA HOBİNİZLE ALAKALI İÇERİK ÜRETİN

Günümüzde aradığımız bilgilerin hemen hemen tamamını internet üzerinden bulmamız alışılmış bir durumdur. Buna rağmen bulamamamız da… Özellikle teknik alanda çok fazla Türkçe içerik olsa da, tekniğin ilerlemesi çok daha hızlı olduğu için yetersiz kalabilmektedir. Bu yüzden alanınızla ilgili videolar ve yazılar hazırlayıp bir internet sitesinde paylaşabilirsiniz. Videolarınızı youtube gibi bir platforma ekleyebilirsiniz.

MÜHENDİSLER İÇİN 11 HOBİ FİKRİ YAZIMIZI OKUYUN

Sadece mühendislik alanınızla ilgili değil aynı zamanda hobileriniz için de bir dijital platform oluşturabilirsiniz. Uzun vadede veya kısa sürede, bu tamamen sizin içerik özelliklerinize ve tanıtım faliyettlerinize bağlı olmakla, benzer zevklere, benzer hobilere sahip insanlar sizin içeriklerinizi ziyaret etmeye, tüketmeye başlayacaklardır.

Peki nasıl para kazanırım? Bunun için youtube, blogler veya web sitelerinize reklam almalısınız. Reklam alabileceğiniz en önemli kuru google adsense hizmetidir. Bunun yanında kanalınızın veya web sitenizin/blogunuzun içerik kalitesine ve ziyaretçi sayısına göre ilgili kurumlardan doğrudan reklamlar da alabilirsiniz.

İçerik üretmek istikrarla sonuç alabileceğiniz, hiç de kolay olmayan bir yöntemdir. Bunun yanında bu özveriyi de cömertçe ödüllendirir. Yani emeğinizin karşılığını zaman içerisinde fazlasıyla alırsınız. Çünkü yazdığınız bir yazı, oluşturduğunuz bir video web siteniz veya kanalınız yayında olduğu sürece orada duracaktır. Yani her o içeriğe ihtiyaç duyan insanlar her zaman girip o içeriği görebilecekler. Bu nedenle zamanla hem platformunuzun hem de sizin tanınırlığınız artacak.

Para kazanma hedefiniz olmasa bile en azından bir kişisel blog açmanızı tavsiye ederim. Buraya kendi çalışmalarınızı, düşüncelerinizi, hobilerinizi koyabilirsiniz. Hem tanıştığınız insanların, iş veya staj başvurularında sizi merak edenlerin bakabilecekleri bir ortam sunmuş olursunuz. Hem de kendinize dair güzel bir arşiv, kalıcı bir anılık özelliği taşır blogunuz.

14- GRAFİK TASARIM YAPIN

Grafik tasarımı için birçok program mevcuttur. Bunlardan birini veya birkaçını öğrnerek bu işe başlayabilirsiniz.

Günümüzde internet üzerinde tüketilen içeriklerden bir çoğu fotoğraf ve videolardan oluşmaktadır. Bu nedenle grafik tasarım işinden anlayan bir mühendislik öğrencisi iş yapabilir. Bunun için tanıtımını yapmak isteyen instagram sayfalarına postlar hazırlayabilirsiniz. Kartvizit ve broşür tasarımına ihtiyaç duyan binlerce kişi ve kuruma bu tasarımları yapabilirsiniz. Web sitelerinde kullanılacak görselleri düzenleyebilir, logo tasarlayabilirsiniz.

Grafik tasarım işine ihtiyaç duyan insanlara ulaşmak için tabi ki de ilk yapacağınız kendinize bir ücretsiz blog veya bir web sitesi yapmak olacak. Buraya yaptığınız çalışmalarınızıdan örnekler koyabilirsiniz. Bu gibi tasarımlara ihtiyaç duyan müşterilerin size ulaşabilmesi için de iletişim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu işi yapabileceğiniz freelancer platformlarına kaydolabilirsiniz. Sosyal medyada ilgili gruplarda işlerinizi sergileyebilirsiniz.

SON OLARAK UYARI MAHİYYETİNDE

Arkadaşlar, bir öğrencinin kafasını çoğunlukla derslerden çok cebindeki az bi para ve boş cüzdanı meşgul eder. Bu öğrenciliğin doğasında olan bir durumdur. Çünkü tam mesaimizi öğrenciliğe ayırdığımız için para kazanmaya çok fazla vaktimiz kalmaz. Buna karşılık yine de zamanımızı iyi deeğrlendirmemiz gerekir. Boş vakitlerinizde bu sıraladığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Uyarımıza gelince; öğrencinin bu para ihtiyacından faydalanıp kahve parasını da cebinden almak isteyen insanlar vardır. Bunlar genellikle az çalışıp çok kazanacağınızı idda ettikleri işler teklif ederler size. Network marketingler, bir arkadaşını sisteme dahil et köşeyi döncüler, yeterince bilgi sahibi olmasanız bile kazanacağınızı idda eden kriptocular bunlara örnektir. Bunlara dikkat edin. Sevgiler.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın