MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜNE BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERE 17 TAVSİYE

Öncelikle hayırlı olsun. Uzun ve yorucu bir hazırlık sürecinden sonra stresli bir üniversiteye geçiş sınavına girdiniz. Sınava AYT, TYT falan demiyorum çünkü kesin ismi değişecek. Üniversiteye geçiş sınavı diyorum ki genel geçer bir kavram olsun. İsmi her ne olursa olsun, keşke olmasa, keşke daha akıllıca bir üniversiteye geçiş süresi olsa dedirtiyor her sene. Bu yüzden hem hayırlı olsun, hem de geçmiş olsun.

Üniversiteye geçiş sınavından sonra sonuçlar ve ardından tercih sonuçları açıklandı. Siz de bir mühendislik bölümü kazandınız. Bu mühendislik eğitimine başladığınız sırada işinize yarayacak, belki de tüm üniversite eğitiminizi şekillendirecek bir dizi tavsiyelerde bulunmak istedim. Bu tavsiyeleri bizzat aktif bir mühendislik öğrencisi olarak edindiğim tecrübelerden, mühendislik yaparken fark ettiğim ve eksikliğini hissettiğim becerilerden ve çevremdeki bir çok mühendisten oluşan arkadaş grubumun anı, anektod ve tecrübelerinden yararlanarak derledim. Tabi ki mühendislik bölümüne başlayan öğrenciler için oluşturduğum bu yazıdaki tüm maddeler harfiyen uygulanmalı iddasında değilim. Belki hiçbiri ilginizi çekmez, belki birkaçı. Açık olmam gerekirse ben böyle bir yazıyı okusam başlıklara tek tek bakar; ilgimi çeken başlıkların altındaki yazıları okurdum. Bu işime gelmese bile sizin zamanınız benim yazımdan daha değerli dostlar. Vakitten tasarruf etmekte fayda var. Gelelim bir türlü başlayamadığımız maddelere:

0- VAKTİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Termodinamiğin 0. Kanunu varsa bizim de 0. Maddemiz var. Siz kendi zamanınıza değer vermezseniz hiçkimse vermez. Bu madde çok temel bir gerçeğe dayanıyor. Öyle ki hepimizin belirli vakitleri var. Quantum evrenini veya psikolojik olarak zamanın hissedilen boyutunu bir kenara koyma cesaretinde bulunalım. Şu halde bir günümüz 24 saattir. Hepimiz için bu böyledir ve genişletemeyiz. Geri getiremeyiz.

Bizler vaktimiz olduğu sürece var olabiliriz. Bu yüzden ölen insanlara vakti yetti derler. Vakti tamam oldu derler. Vaktimiz bizim kendimizdir. Vaktimizi neye harcarsak biz de ona dönüşürüz. Bir mühendis belirli zaman aralığında ne kadar etkili çalışabiliyorsa o kadar iyi bir mühendistir. Çözülmesi gereken bir problem var ve bir mühendis bu problemi 2 günde çözebiliyor, diğer bir mühendis ise tecrübeleri ve yetenekleri ile yarım gün içerisinde çözüyor. İşte ikinci mühendisimiz ilkine göre 4 kat daha iyi bir mühendistir. İkinci mühendis 4 kat daha yüksek bir ücreti hak eder. Çünkü geriye kalan 1.5 günde buna benzer 3 problemi daha çözebilir.

Temel olarak mühendisin uğraşı bir işi daha KALİTELİ, daha EKONOMİK, daha HIZLI, daha GÜVENLİ yapabilmektir. İnşaat mühendisi için de, makine mühendisi veya mekatronik mühendisi için de, kimya metalurji mühendisi için de gıda mühendisi için de durum böyledir. Bu nedenle mühendislik eğitimine başladığınız zaman kendinize kazandıracağınız en önemli yetenek vaktinizi verimli kullanmak olacaktır. Bunun için ayrı bir yazı kaleme almayı planlıyorum. Zira bu 0. Tavsiye başlı başına bir yazı olmayı hak ediyor. Yine de bikaç tavsiyede bulunalım:

Mühendislik eğitimine başladığınızda vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz? Temel bir kural vardır; bir şeyi artırmak veya azaltmak için ölçebilmek gerekir. Bu bakımdan bir kol saati almak çok makul olacaktır. Bu sayede iki bakımdan zamanınızı kontrol edebilirsiniz. Bunlardan ilki zamanın farkında olursunuz. Kol saatine bakmak telefonu çıkarıp saate bakmaktan daha kolaydır. Kol saati kullanmanın diğer bir avantajı da saate bakmak için akıllı telefonları cebimizden çıkartmak zorunda kalmamamızdır. Zira hepimiz çok iyi biliyoruz ki o telefonun saat bahanesi ile bile cepten çıkması en az 10 dakikamıza mal olur. Saate bakmak için çıkardığımızı onu cebimize koyarken hatırlarız ve o sırada saate bakarız. Zamanı iyi değerlendirmenin bir diğer yolu da erken kalkmak. Bir sürü işi halledebilirsiniz erken kalkarak. Ayrıca günlük önemli işleri planlayarak ve önceleyerek, keyif almadığınız ortamlarda daha az bulunarak, otobüs sırası, yolculuk gibi vakitleri değerlendirecek yöntemler bularak zamanınızın farkında olabilir ve daha verimli hale getirebilirsiniz.

1- OKULLA BİRLİKTE MESLEĞE BAŞLAYIN

Evvet, nasıl olcek bu işler peki? Meslektaşlarım maalesef çok yanlış bir kanıya sahibiz. Etrafımdaki birçok mühendis arkadaşımın bu konuda hemfikir olduğunu söyleyebilirim size. Sizler mühendislik eğitimine değil mühendislik mesleğine başlamalısınız. Okula adım attığınız andan itibaren kendinize mühendislik yapacağınız, yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz fırsatlar bulun. Şu ders veya bu staj sizi mühendis yapmayacak. Sizi siz kendiniz mühendis yapacaksınız. Bunun için mezuniyeti beklemeyin. Okulla birlikte projeler bulun, ekip arkadaşları kurun, gündelik problemlere mühendislik bakışı ile yaklaşmaya çalışın, yarışmalara katılın, firmalara tetknik geziye gidin; ne yapıyorsanız yapın mühendisliğe başlayın. Bu sizin mesleğiniz. Siz okula başlar başlamaz mühendisliğe başladığınızda mezun olurken 4 yıllık mühendislik tecrübesiyle mezun olacaksınız. Tecrübeleriniz duruşunuzdan bile fark edilecek bundan emin olun.

2- DERSLERİ ‘YETERİNCE’ ÖNEMSEYİN

Mühendislik eğitiminde işler biraz da pratik uygulamalarla ve çözüm üretebilme, farklı bakabilme yetenekleri ile alakalı. Dersler genel olarak içerik ve değerlendirme yöntemleri bakımından mühendislik yaklaşımını olgun bir şekilde öğretmekten uzaktır. Derslerde çok değerli bilgiler yanlış şekilde ve yanlış zamanlamalarla verilmekte. Beynimiz o anda ihtiyaç duymadığı bilgiyi niye öğrensin manyak mı? Tabi olarak direnç gösterecektir. Bu nedenle derslerde öğrenilen bilgiler kalıcı olmaktan uzaktır. Bu bilgilere ihtiyaç duyduğunuzda ve kullandığınızda kalıcı olurlar. Ben Akışkanlar Mekaniği dersini bir firmaya kaynak dumanı emme makinesi yaparken öğrendim.

Okula başlar başlamaz dersler çok fazla önemsenir. Gereğinden fazla! Okulun devam eden sürecinde ise çok fazla gereksiz bulunur. Yine gereğinden fazla! Bu iki ucun arasında dengeli bir çizgide bulunmalıyız. Ne sınavları tam puanla geçebilmek için gece gündüz ders çalışmak doğrudur ne de bu dersler işimize yaramayacak diye büsbütün bırakmak. Bu yüzden 2. Madde de dersleri “YETERİNCE” önemseyin dedik dostlar.

3- ARKADAŞ ÇEVRENİZİ GENİŞ TUTUN

Üniversite arkadaşlıkları uzun dönemlidir. Birçok kişi üniversite arkadaşları ile iş yapar veya uzun süre dost olarak kalırlar. Özellikle mühendislik için üniversite yılları çok önemlidir. Hayatınızın hiçbir döneminde bu kadar mühendisi bir arada bulamayacaksınız bundan emin olun.

Lisans eğitimi sırasında bol bol arkadaş edinmek hem öğrenim sürecinizi hem de iş hayatınızı kolaylaştıracaktır. Burada bahsettiğim tam olarak çevre yapmak, network oluşturmak, bağlantılar kurmak veya insan biriktirmek. Okulunuzda tanıdığınız kişilerin sayısı sizin birçok şeyden haberdar olmanızı sağlayacaktır. Öğrencilik yıllarınızda bu sayede tüm dersleri kolayca anlayabilirsiniz. Çünkü arkadaşlarınızdan birisi kesin o dersi çok iyi biliyordur. Derslerde eksik kaldığınız notları tamamlayabilirsiniz. Okul sırasında proje yapmak veya başka bir sosyal aktivitede bulunmak için etrafınızda yetenekli birçok insan olacaktır.

Üniversite yıllarında arkadaş çevreniz geniş ise staj yapmakta veya iş bulmakta zorluk yaşamayacaksınız demektir. Çünkü farklı farklı mecralardan size staj ve iş ihtimalleri ile alakalı bilgi akışı olacaktır. Bir girişimde bulunmak istediğinizde hem bun girişimi gerçekıleştirecek hem de bu girişimin ürün veya hizmetini kullanabilecek bir sürü insan tanıyor olacaksınız demektir. Mühendislik mesleğine başladığınızda iş yaptığınız firmalarda bu arkadaşlarınızla karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. Bu durum hem insan kaynağı hem de satış pazarlama açısından işinize yarayacaktır.

Arkadaş çevrenizi geniş tutmak için öğrenci kulüpleri güzel fırsatlar sunar. Bunun yanında aldığınız derslerin ilk günlerinde yanınızdaki kişiyle tanışabilirsiniz. Bu derse ilginizi artıracaktır. Yarışmalara katılmak da sizi yeni arkadaşlarla tanışmaya götürecek bir yoldur. Özellikle farklı mühendislik disiplinlerinden insanlar tanımak sizi birkaç adım ileriye taşıyacaktır.

4- GEZİN

Paradan haber ver kardeşim sen! Bunu dediğinizi duyar gibiyim. Hatta kulaklarım çınlıyor galiba birkaçınız “s*tir lan” diyorsunuz. Haklısınız dostlar. Burada otostopla dünya turu yapanları falan örnek göstermeyeceğim. Gezmek para ister. Para ile öğrenci kelimesi ise birbirini hiç sevmez. Ama en azından bulunduğunuz ili gezin. O ilde mühendislikle alakalı neler yapılıyor araştırın. Sanayisine falan gidin en azından. Okulların gezi kulüplerine katılın.

Bu maddeyi koymakta ben de zorlandım.  Şimdi gezebiliyorum gerçi. Öğrenci iken bu iş bir lüks idi. Para olmadan bu iş çok zor. Ama gezmek insan zihnini geliştiriyor bu gerçeği de göz ardı edemeyiz.

5- PARA KAZANMAYA ÇALIŞIN

Bir önceki maddedeki eksiğimizi giderelim dedik. Para kazanmak kolay değil. Aslında 1. Maddede okula değil mesleğinize başlayın derken buraya da bir ufak gönderme yapmıştık. Üniversite okumaya başladığımızda artık ailemizden harçlıkm almak bize ağır gelmeye başlar. Artık koca adam veya kadın olduğumuzu fark ederiz.

Para kazanmak için çalışmamız gereklidir. Tercihen okuduğunuz mühendislik branşları ile alakalı bir iş bulabilirsiniz. Bu iş part time de olabilir. Hatta freelancer olarak da çalışabilirsiniz. Söz gelimi grafik programları öğrenip insanlara broşür logo tasarlayabilirsiniz. Mobil uygulama geliştirebiliyorsanız insanların aklındaki mobil uygulamaları geliştirebilirsiniz. Bir tasarım programı biliyorsanız firmalara parçalar tasarlayabilirsiniz. Bu konuyu detaylı olarak araştırmakta fayda var.

Üniversiteler kısmen öğrencilere part time çalışma imkanı sunuyor. Buna asistan öğrencilik deniyor. Bunu araştırabilirsiniz. Bunun yanında ufak tefek şeyler satabilirsiniz. Bu köy peyniri, salça da olabilir, ayakkabı, t-shirt de olabilir, takı, aksesuar, çanta da olabilir. Satışı sahibinden, gittigidiyor, letgo gibi yerlerden de yapabilirsiniz. İnstagram’dan da yapabilirsiniz. Yakın çevrenize doğrudan satış da yapabilirsiniz.

6- SORUMLULUK ALIN

Hepimizin bir sorumluluğu var zaten. O da kendi hayatlarımız. Ama bir mühendis için sorumluluk hayatının merkezini oluşturacaktır. Zira öyle projelerle uğraşacaksınız ki, binlerce insanın hayatının sorumluluğu sizin hesaplarınızda olacak. Belki bir oyuncak tasarlayacaksınız. Parçaların bu oyuncakla oynayacak bebeğin boğazına kaçmaması sorumluluğu sizde. Bir cihaz yapacaksınız. Bu cihazın yangın çıkarmama sorumluluğu sizde. Bir köprü inşa edeceksiniz, bir gıdaya onay vereceksiniz, bir solventi kopntrol edeceksiniz, bir e-ticaret sitesinin yazılımını yapacaksını; sorumluluk sizde!

Üniversite sıralarında aslında hata yapma lüksümüz var. Bu sıralarda sorumluluk almaya bakın. Bir etkinliğin, bir müsafirin, bir ağacın veya hayvanın sorumluluğunu alın. Bu konuda kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar etik bir mühendis olursunuz.

7- PROJE YAPIN

Üniversite yıllarında mühendislik mesleğini öğrenmeniz gerekiyor. Bunu size okulun veya stajların öğreteceğini düşünüyorsanız bir an önce uyanmalısınız. Mühendisliği size kimse öğretemez, kendiniz öğrenmelisiniz. Bunun en güzel yollarından birisi de projeler yapmak.

Gündelik veya teknik alanda bir problem belirleyin. Bu problemi çözmek için de mühendislik branşınıza göre çözüm yolları düşünün. Aklınıza gelen çözümleri hayata geçirebilmek için gerekiyorsa ekip kurun. Böylece ekip kurmayı ve ekip çalışmasını tecrübe edersiniz. Gerekiyorsa bir yazılımı veya programlama dilini öğrenin. Gerekiyorsa bir laboratuvar ekipmanını edinin veya kullanmanın yollarını bulun. Para gerekiyorsa destek arayın. Tüm bu uğraşlar sizi ciddi manada gerçekçi olarak geliştirecektir.

8- MESLEK GÜNDEMİNİZİ TAKİP EDİN

Neler oluyor? Bu soruya cevap bulmaya çalışın. Teknoloji ve bilim çok hızlı ilerliyor ve takip etmek imkansız. En azından mühendislik branşınızla ilgili gelişmeleri takip etmeye çalışın. Başlangıçta olaylara ve terimlere yabancı olacaksınız ama zamanla anlayacak hatta birbirine bağlamaya başlayacaksınız. Meslek gündeminizi takip edebilmek için mühendislik dalınızla ilgili haberler paylaşan sosyal medya hesapları, bloglar ve web siteleri mantıklı tercihlerdir. Bunlara bir de sektörden öncü birkaç firmayı eklerseniz artık sohbet ortamlarında bahsedecek bir sürü bilginiz olur.

BİR MÜHENDİS KENDİNİ NASIL GELİŞTİRİR YAZIMIZI OKUYUN

9- KREDİ KARTLARINA İMKAN NİSBETİNDE BULAŞMAYIN

Üniversitenin ilk yıllarında okullara bankalar görevli kimseleri yollarlar. Bu arkadaşlar da kantinleri ve diğer sosyal ortamları gezerek size görevli oldukları bankanın kredi kartını tanıtırlar. Sizin de bir kredi kartı çıkartmanızı isterler. Kullanmasanız da bir kenarda dursun derler. En azından siz çıkartırsanız 10-15 tl para kazanacaklarını bile söylerler. Bu arkadaşları hor görmüyoruz asla. Zira onların da çoğu sizin bizim gibi üniversite öğrencisi. Hatta belki de bu yazıyı okuyanlardan birisi. Fakat şöyle acı bir duruım var ki o kredi kartı şişede durduğu gibi durmuyor. Kullanıyorsunuz hem de dibine kadar. İşin sonunda müşterisini herşeyden önce gören bankalar sizinle icralık oluyor.

Üniversite öğrencisi için bir bankanın 500tl limitli ihtiyaç kredi kartı yeterli olacaktır. Hatta bu bile olmasa olur ama oldu da kredi kartı kullanmak istediniz diye. Ama farklı bankalradan birkaç tane kredi kartı sizi ciddi problemlere sokabilir. Dikkatli olmak ve size kredi kartı çıkartmak isteyen arkadaşları kibarca reddetmekte fayda var.

10- BLOG YAZIN VEYA WEB SİTENİZİ AÇIN

Mühendislik eğitimine başlar başlamaz blog yazmaya başlayabilirsiniz. Başlamadan da yazabilirsiniz. Birçok blog altyapısı ücretsiz ve yeterli imkanlar sunuyorlar. Sizler de hobinizle alakalı, günlük hayatınızla alakalı, duygu ve düşüncelerinizle alakalı, teknik konularda veya herhangi bir konuda bir web sitesi veya bir blog veya web sitesi açabilirsiniz.

Bir bloğunuzun veya web sitenizin olması insanların sizi ciddiye almasında önemli bir etken. Bunun yanında bloğunuz geliştikçe çok farklı imkanlar doğacaktır. Belki reklam gelirleri ile okul harçlığınızı bile çıkarabilirsiniz. Blog açmak için blogspot veya wordpress altyapılarını kullanabilirsiniz. Bunun için internette binlerce doküman mevcut. Başarılar dostlar.

11- KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR EDİNMEYİN

Alkol, sigara, aşırı küfür, oyun/telefon/tablet bağımlılığı… Bunlar okula başladığınız ilk günlerde size çok çekici gelebilir. Arkadaşlar sakın, sigara içince karizmatik olmuyor insanlar, mide bulandırıcı kokuyorlar. Alkol alınca entelektüel olmuyorlar aksine aptallaşıyorlar. Bunlara bağımlı olmaktan uzak durun gözünüzü seveyim. Hayatı yaşayın. Yaşınız olgunlaşınca bunları bırakabilmek için herşeyinizi vermeyi isteyebilirsiniz. Bu konularda dikkatli olun. Stresli, depresif dönemler geçireceksiniz. Hayatınızın aşkından ayrılacaksınız, okulunuz uzayacak, parasız pulsuz kalacaksınız. Bu durumlar sizi köttü alışkanlıklara yöneltir. Dikkatli olun. Sğlığınız ömür boyu sizinle olacak. Sağlığınız okuldan da, giden sevgiliden de önemli. Gerçekten değerli olan bişey varsa o da sağlığınız. Bunu da sizden başka kimse korumayacak.

12- DERSLERDE SORULAR SORARAK TOPLULUK İÇİNDE KONUŞMAYA ALIŞIN

Eğer idealist bir karaktere sahipseniz kalabalıklar önünde konuşmayı hayal edebilirsiniz. Bu bir gün karşınıza çıkacaktır. İnsanlar topluluk önünde konuşurken tedirgin olur. Avuçları terler, sesi kısılır, yüzü kızarır. Bazı görüşlere göre insanlar topluluk önünde konuşmaktan ölümden korktuklarından çok korkuyormuş. En etkili konuşmacılar bile ilk konuşmalarında berbattı. Churchill konuşmasının ortasında ne söyleyeceğini unuttu ve yarıda kesti. Rezil oldu. İlerleyen zamanda Birleşik Krallığı etkisi altına alan bir hatip oldu. Steve Jobs ilk tv programlarında stres ve heyecandan lavaboya gitmeyi ve kusmayı düşündüğünü söylüyor.

Topluluk önünde konuşmayı ufak ufak tecrübe edeceğimiz yegane yer ders sınıflarıdır. mBuralarda aklınıza takılan her şeyi sorun. Hocalarla ve dğer arkadaşlarla tartışın. Bu şekilde topluluk önünde konuşma beceriniz gelişecektir. Dersleri iyi anlamanız da cabası.

13- KENDİ MÜHENDİSLİK TARZINIZIN TEMELLERİNİ ATIN

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Mühendislikte de durum böyledir. Asıl itibariyle mühendislikte genel geçer evrensel yaklaşımlar ve tarzlar olsa da, firmalardan tutun da mühendislere kadar herkesin bir tarzı ve üslubu vardır. Ama çoğu mühendis gelişi güzel çalışır. Siz de tarzınızı belirleyin ve kuvvetlendirin. Çok mu güvenlikçisiniz? Tasarımlarınızda estetiğe önem mi veriyorsunuz? Ergonomi bakışınız nasıl? İşinizi hangi sıralamaya göre yapıyorsunuz? Gelenekselci misiniz? Alman ekolünü mü Amerikan ekolünü mü benimsiyorsunuz? Bunlar sizin tarzınızı ortaya çıkarır. Okulunuzda mühendislik eğitimi alırken kendi tarzınızı keşfedin ve kuvvetlendirin.

14- SAHTE PARA KAZAMNA TUZAKLARINA DÜŞMEYİN

Mühendislik bölümüne başlayacak öğrencilere tavsiyeler - MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜNE BAŞLAYAN ÖĞRENCİLERE 17 TAVSİYE
Üniversiteye yeni başlayan arkadaşlar! Sahte para kazanma yöntemlerine dikkat edin.

Ülkemiz dolandırıcıların başarılı olabildiği nadir bir ekosisteme sahiptir. Bu dolandırıcılar genel olarak Silivri gibi soğuk iklimlerde de hayatta kalabilme yeteneğine sahip olduklarından onlara hemen her yerde rastlamak mümkündür. Binbir türlü şekle bürünürler, en çok paraya ihtiyaç duyduğumuz anlarda veya korktuğumuz anlarda reddedemeyeceğimiz tekliflerle karşımıza çıkarlar. Bir çoğumuz bunlara rast gelmişizdir.

Sahte para kazanma yöntemleri çok çeşitlidir. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; Network Marketing yöntemleri farklı şekillerde en yaygın olanlarından birisidir. Bu sistemlerde temel mantık şudur; siz birisine para vereceksiniz, başkası da size verecek. Size verenlere de verenler olacak. Size verenlere verenlerin parasından bir kısmı size kalacak. Size kalan paranın bir kısmı sizin verdiğinize gidecek. Bunlar piramit şeklinde bir ağ oluşturmayı amaçlar. Bu tuzağa düşenler ise bir miktar paralarını kaptırdıkları bu sistemden zararlarınıtelafi edebilmek için büyük bir hırsla başka kurbanlar bulurla. Bu paralar ne karşılığında ödeniyor peki derseniz, dostlar kimisi internette reklam yaptırdığını söylüyor kimisi Hindistan’da halı ticareti yaptığını, kimisi ebesinin hörekesinde mücevher sattığını. Bu ağ mantığı ile çalışan sistemlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu işleri yapan insanlar size varlıklı görünmeye çalışır. Yemek ısmarlar, arabasıyla bırakır, kendisinin çok kazandığını ima eder, size de zenginlik hayali satar. Dilleri çok iyi laf yapar. Uzak durmakta fayda var.

Network Marketing sistemleri önde gelen yumuşak dolandırıcılık sistemlerindendir. Bunun yanında birçok dolandırıcılık yöntemi de vardır. Kimisi size bir uygulamadan söz eder. Kimisi kripto para madenciliğinden, kimisi borsadan söz eder. Kimisi 500K takipçili bir instagram hesabını size cazip bir fiyata satabileceğini söyler. Kimisi aylık burslarınıza göz diker. Bu alanlarda belli seviyede bilginiz yoksa dolandırılırsınız. İyice araştırmalı ve hayallere çabucak kapılmamalısınız.

Sahte para kazanma yöntemlerini bazen anlamak o kadar zor oluyor ki. İşini severek yapan o kadar dolandırıcı var ki. Adamların veya kadınların özverisine ve çabasına hayran kalıyorsunuz. Bazen anlamak güç olsa da sahte para kazanma yöntemlerini sezmemiz için birkaç noktaya bakmak işimize yarayabilir.

Sahte Para Kazanma Sistemleri Turnusolları:

  1. Kısa zamanda çok para kazanmayı vad ederler: Genel olarak onlara göre cüzi bir miktar para ödeyerek birkaç haftada, günde veya ayda bu parayı katlayacağınızı söylerler. Bunlara dair hikayeler ve anektodlar anlatırlar. Efendim tanıdıklarından örnek verirler. Elon Musktan tutun da Obama’ya kadar, ideoloji ve kanaat önderlerinden tutun da youtuberlere kadar birçok kişinin benzer sistemlerde kısa zamanda çok para kazandığını söyler ve bu yönlü hikayeler anlatırlar.
  2. Çok iyi konuşurlar: Sahte para kazanma sistelmerine dahil olanlar, ya kendilerine satılan hayali çok benimsediklerinde veya kaybettikleri parayı kazanabilme hırsından kaynaklı olarak çok iyi konuşurlar. Ellerinde bol bol hikaye vardır. İşin dini yönünü halletmişlerdir. Size duygusal olarak yaklaşırlar. Onları katiyen ikna edemezsiniz.
  3. Para isterler: Genel çoğunluk olarak sahte para kazanma yöntemlerinde sistemler sizden az ya da çok para isterler. Bu nakit de olabilir kredi kartınızla veya senetle de olabilir. İlla ki sizin cüzdanınızada olan veya gelecekte olma ihtimali bulunan paraya göz dikerler.

Dostlar; bizler mühendisiz. Aklımızı ve zekamızı çözüme dönüştürmek bizim işimiz. Eğer maddi sıkıntılar çekiyorsak dolandırılmaya çok müsaitiz demektir. Zaten paraya ihtiyacınız varken bu sahte yöntemlere elinizde avucunuzda olan az parayı da kaptırmayın. 5. Maddede bahsettiğimiz yöntemleri deneyin. Size anlatılacak bu yöntemlerle para kazanamazsınız. Bu yöntemler sizi bağımlı yapar. Bir mühendis olarak ekonomik problemlerimizi çözmeye çalışmalıyız. Ben ciddi manada ekonomik sıkıntılar çektim öğrencilik yıllarımda. Bu sıkıntılara çözüm üretmeye çalıştım. 3D Yazıcı ürettim satmaya çalıştım, insanlara 3d baskılar yaptım, yedek parçalar sattım, kulaklık ve telefon sattım. Öğrendiğim kadarı ile Arduino ve 3d yazıcı bilgilerimle eğitimler verdim. Girişimcilerin yapmayı düşündüğü cihazları geliştirdim. İnsanlara ücret karşılığında web siteleri yaptım. Bunlar beni multimilyoner yapmadı, ama az çok ihtiyaçlarımı karşıladı ve bana çok fazla tecrübe sağladı. Ekonomik problemlerinizi çözeyim derken büyütmeyin, uyanık olun.

15- KİTAP DİNLEMEYİ DENEYİN

İnsan evladı kendisinin farkında olmuyor. Kitaplar konusunda tabularımız var. Kitap illa ki okunmalı arkadaş. Kabul ediyorum. Kitabı açıp okumayı ben de çok seviyorum ve vekit ayırmaya çalışıyorum. Bunun yanında günlük hayatımızı kontrol ettiğimizde kitap okumaya müsait 1 saatimiz varsa, dinlemeye müsait 2 saatimiz olduğunu farkediyoruz. Okula gidip gelirken boş koltuk bulabilirseniz kitap okumak mantıklıdır. Ama genel olarak bulamazsınız ve size öğrencisiniz diye evini kiralamayan büyüklerinize yer vermek zorunda kalırsınız. Yine ayaktasınız. Araçtan inerken veya aevinizden araca giderken yürürsünüz. Birçok yerde beklersiniz. Bu vakitleri ben müzik dinlediğiniz vakitler olarak ifade edebilirim. Bahsettiğim ara vakitler kitap okumaya elverişsiz vakitlerdir. Ama kitap dinlemek için çok değerli olabilirler.

Kitap dinlemek için birkaç uygulama var. Bunlardan başta gelenleri Storytel ve kitapyurdunun sesli kitapları. Bu mecralarda kaliteli seslendirmenler bulmak mümkün. Ayrıca Youtube üzerinden de birçok kitabı bulabilir ve dinleyebilirsiniz. Bu konuda tercih sizin. Bazen istediğiniz kitap bunların sadece bir tanesinde olabiliyor.

Kitabı açıp okumak gerçekten de zevkli bir uğraştır. Şimdi beni taşlamayın hemen. Ben kitap dinlemenin de ayrı bir tadının olduğunu düşünüyorum. Okumaya vakit bulamadığınız birçok kitabın dinleme süresi 2-3 saat kadar kısa olabiliyor. Ayrıca seslendirmenler Rap yapmıyor. Gayet dakikada 150-190 kelime hızında, anlaşılır ve akıcı bir şekilde okuyorlar. Deneyin dostlar, açık olmakta fayda var.

16- İŞ TECRÜBESİ EDİNİN

Okulla birlikte mesleğinize başlayın tavsiyesinde bulunmuştuk. Bu maddede ise iş tecrübesi edinmekten bahsedeceğiz. İş tecrübesi sorumluluk almaktır. Mesai tecrübesi sizi geliştirecektir. Bunun için mühendislik branşınızla alakalı iş yerlerini araştırmalısınız. Sonra bu iş yerlerinde sadece tecrübe maksadıyla çalışıp çalışamayacağınızı sorun. Bir ara tatilinizi buna ayırın, veya yaz döneminde bu işi yapabilirsiniz. Firmalara çalışabileceğiniz tarih aralıklarını bildirin ve oarada iş tecrübesi edinmek istediğinizi söyleyin.

Bu yaklaşımınız firmaların ilgisini çekecektir ama yine de olumlu dönüşler biraz daha az olacaktır. Zira firmalar ya size tamamen kurumsal olarak yaklaşacaktır veya onlara ayak bağı olacağınızı düşünecektir. Bunun yanında sizi ücretsiz olarak çalıştırmak istemeyen ama ücret de vermek istemediği için talebinizi kibarca reddeden garip dönüşler de olacaktır.

Mühendislik bölümüne başlarken iş tecrübesi edinecek bir firma bulmak çok faydalı olacaktır. Bu sayede staj bulma derdiniz kalmayacak, iş arama süreciniz çok daha kolay geçecektir. Dikkat etmeniz gereken şey iş tecrübesi edinmek için bişeyler öğrenmeyi beklememektir. Hazırlık sınıfında bile bu işi yapmanızı tavsiye ederim. Okula başlar başlamaz bu imkanı arayın. Zorlansanız da bulacaksınız eminim.

İş tecrübesi edinmek hem mühendislik yönünüzü hem de sosyal becerilerinizi geliştirecektir. Bu sayede insanlarla iletişim kurma becerileriniz güçlenir. Konuşma şekliniz etkili ve anlaşılır hale gelir. Okula başladığınız zamanlarda böyle bir tecrübe imkanı yakalamak eğitiminizin kalitesini artırır. Çünkü bu iş tecrübeniz sırasında kulak ve göz dolgunluğu edinirsiniz. Derste rulman denilince, havşa veya klavuz denilince, çimento ve demirlerden bahsedilince, PID yöntelerinden bahsedilince bunlar sizin az çok bildiğiniz duyduğunuz şeyler olacaktır.

İstekli olun. İstekli ve işini seven bir öğrenci hiçbirşey bilmese bile insanlar ona tecrübelerini aktarmak isterler. Meraklı olun. Ukala ve yabancı tavırlar sergilemeyin. Tornavidaya çekiç deseniz bile meraklı ve hevesli iseniz ustalar veya mühendisler onun tornavida olduğunu size seve seve açıklarlar. Sizinle sohbet eder, tecrübelerini paylaşırlar. Ama hevessiz ve isteksiz olursanız, işiniz bitince telefonunuzu çıkartıp İnstagramda takılırsanız kısa süre içerisinde ortamdan uzaklaştırılırsınız. Unutmayın siz oraya tecrübe edinmek için, birşeyler öğrenmek için geldiniz. Bu yüzden orada bulunduğunuz tüm dakikaların hakkını verin.

BİTİRİRKEN; Sevgi Neydi? Sevgi Emekti!

Bir yola girdiniz. Umarım mühendislik eğitimine severek ve isteyerek başlamışsınızdır. Mühendislik bölümleri genel olarak disiplin gerektirir. Zor değil veya kolay değil diyemem. Bu tamamen kişiseldir. Benim için zordu fakat birçok arkadaşım kolaylıkla bitirdi. Her meslekte böyledir belki lakin mühendislik mesleğini sevmezseniz çok zorlanacaksınız demektir. Mühendisliği içten bir şekilde sevmelisiniz. Bir meslekten ziyade tutku olmalı. Bu da zamanla oluşmaz. Sevgi neydi? Sevgi emekti. (Aalyazmalım) Bölümünüzü araştırın. Farklı dallarını öğrenin. Size en çok hitap eden dalı belirleyin. Bu daha kolay sevmenizi sağlayacaktır. Sektörle temas kurun. Geride durmayın. Olabildiğince tecrübe edinin, kitap okuyun veya dinleyin.

Vaktinizi boşuna geçirmeyin. İnsan evladının elinde bir tek hazine vardır: vakit! Bu hazineyi değersiz işlere harcamayın. Eğlenecekseniz kaliteli bir şekilde eğlenin. Uyuyacaksanız kalteli bir uyku olsun bu. Bir yerde çalışacaksanız, derslere girdiysenzi bu vakitleri olaydan ve ortamdan uzak geçirmeyin. Dersteyim diye vaktinizi başka şeylerle ilgilenerek boşa harcamayın. Odaklanamıyorsanız bile kendinizi eğitebilirsiniz. O dersten maksimum verimi alın. Otobüste vaktinizi sadece ulaşım için kullanmayın. Açın bişey okuyun, dinleyin. İnsanları ve hayatı mühendislik gözüyle gözlemleyin. Vaktinizi değerli kılın. Vaktiniz sizsiniz. Sizi siz yapan bu dünyada geçirdiğiniz vakittir. Sizin kalitenizi de bu vaktin kalitesi belirler dostlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın