MÜHENDİSLER NEDEN İŞSİZ? SORUMLU KİM?

MÜHENDİSLER NEDEN İŞ BULAMIYOR? SORUN NEREDE VE SORUMLU KİM?

Bu yazımızda tüm mühendislik dalları için kanayan bir yaramızdan bahsedeceğiz: işsizlik!

TUIK verilerine göre günümüzde işsiz mühendis sayısı 110.000 sınırılarındadır. Bu işsiz mühendis grubunun 40.000 gibi büyük bir kısmını ise 30 yaş altı işsiz mühendisler oluşturuyor. Yani genel itibariyle yeni mezun mühendisler. Peki mühendis işsizliğinin bu kadar artmasının nedeni ne olabilir? Bu konuda genel olarak dikkatleri üzerine çeken noktaları tartışacağız. Genel manada işsizliğin ve özel olarak da mühendis işsizliğinin ana sebepleri arasında Devlet yönetimleri, Eğitim sistemleri, İşverenler ve iş arayan kişiler sayılmakta. Peki bu grupların üzerine düşen görevler neler ve mühendis işsizliğine nasıl katkıda bulunuyorlar?

Yeni Mezun Mühendisin İş Arayacağı 15 Yer yazımızı okuyun

Mühendis İşsizliğine Sebep Olan Faktörler

1-Politika/Yönetim Kaynaklı İşsizlik

Mühendislik disiplini genel itibariyle üniversitelerde kazanılan bir yetenektir. Üniversiteler mühendisler yetiştirir ve bu mühendisler ilgili kurumlarda iş imkanı ararlar. Devlet politikaları ise bu yetişen mühendisleri istihdam etme odaklı olmalıdır. Bu her meslek için böyle olsa bile biz özel olarak mühendislik mesleği için tartışacağız bu konuyu.

Bir ülke için mühendis yetiştirmek maliyetli bir süreçtir. Mühendislik eğitimi sürecinde ülke kaynakları kullanılır. Üniversite giderleri, kalifiye öğretim üyeleri, donanımlı laboratuvar ortamları gibi kalemlere harcanan giderler ülke hazinesinden sağlanır. Bu husus göz önünde bulundurulduğu zaman aslında bir mühendisin işsiz kalması milli kaynaklardan ayrılan bu miktarın israf olması demektir. Belirli bir yetkinliğe laşmış ve mezun olmuş bir mühendisin artık katma değer sağlayabilmesi; ülke ekonomisine katkıda bulunması ve bu yolla eğitimi için kullanılan kaynağı bir nevi telafi etmesi gerekir. Bunun aksine işsiz gezen her bir mühendis milli sermayenin israf edilmesi demektir.

Bu noktada ülke politikalarının; yetiştirilen mühendislerin katma değer oluşturabileceği ortamlar sağlaması gerekmektedir. Bu politikalar arasında mühendisliğin asıl iş alanları olan, entelektüelite gerektiren, tasarım ve arge-inovasyon odaklı kurumların ya devlet eliyle kurulması veya özel girişimlerin desteklenmesi gerekmektedir.

Aslında son yıllarda özellikle yeni mezun mühendislerin ilk iş yıllaında, belirli şartlar altında, maaş ve sigorta giderleri tamamen veya kısmen devlet tarafından karşılanmaya başlamıştır. Bu adımlar olumlu ve yararlı adımlardır. Bunun yanında asıl problemin istihdam alanının azlığından kaynaklandığı da hatırlanarak mühendislik işleri ile alakalı istihdam alanlarının oluşturulması çok daha faydalı olacak kanısındayız.

2- EĞİTİM SİSTEMİ EKSİKLERİ

Bu konuyu mühendis işsizliği yönünden değerlendirecek olursak ortaya konulan en önemli eleştiri çok fazla üniversite ve bu üniversiteler bünyesinde açılan mühendislik bölümleridir. Bu bölümlerin kalitesi de tartışılmakla beraber asıl tartışılan konu mezun mühendis sayısının ciddi manada artmış olmasıdır. Bu konuda toplumun, dolayısıyla mühendislik eğitimi gören bir öğrencinin beklentisi istihdam sayısı kadar mezun sayısının olmasıdır. Bu amaçla yeni üniversitelerin, mühendislik bölümlerinin açılması daha sıkı şartlara bağlanmalı, bu açılan bölümlerin mühendislik işsizliğine neden olmaması sağlanmalıdır.

3- İŞVERENLER Mİ SUÇLU?

Şu acı bir gerçektir ki sanayi ve hatta genel endüstrimizde mühendislik yoğun olarak yapılan bir iş olmamakta. Söz gelimi onlarca ülkeye ihracat yapan bir conta imalatçısı firma hiç mühendis istihdam etmeden bu işini yürütebilmektedir. Bunun gibi onlarca örnek sıralayıp moral bozmak mümkün. Birçok imalathane ve hatta farika, üretip projeleri, imalat resimleri, kalıp ve parça tasarımları gibi mühendislik işlerini dışarıdan, çoğunlukla üretimini yaptığı markadan satın alarak veya kiralayarak kllanmakta. Yani ortada yeni bir tasarım, yeni bir yöntem olmamakta ve ihtiyaç duyulmamaktadır. Çünkü üretimi yapılan ürünler esasen halihazırda olan ürünlerdir. Bu nevi üretim yapan işletmeler oldukça yaygındır ve doğrusu mühendis istihdam etmeye ihtiyaçları yoktur.

Bu noktada neden mühendise ihtiyacın yok diyerek üreticiyi, işvereni suçlamak çok mantıklı olmamaktadır. İşveren kaynaklı mühendis işsizliğinde en büyük eleştiri yeni mezun mühendisleri veya tecrübesiz mühendisleri istihdam etmemeleri üzerinedir. Bu noktada işverenin mühendis yetiştirmeye, hazır tecrübeyi kullanmaktansa tecrübesiz ve yeni mezun mühendislere tecrübe kazandırmaya odaklanması gerekir.

4- MÜHENDİS KAYNAKLI MÜHENDİS İŞSİZLİĞİ

Birçok mühendislik öğrencisi, yüksek maaşlar ve lüks bir hayat hayali ile mühendislik okumakta. Asıl motivasyonu merak, öğrenme, problem çözme olmayan bu kısımdaki meslektaşlarımız hem üniversite içerisinde hem de meslek hayatında kendini ciddi manada geliştirmek derdinde olmamaktalar. Bu nedenle işveren tarafından pek de talep edilen bir mühendis olmamaktalar. Aslında para odaklı olup kendisini çok iyi derecede geliştiren mühendisler de az değildir.

Mühendis kaynaklı mühendis işsizliğinde asıl eleştiri mühendisin gerek eğitim sırasında gerekse sonrasında kendini geliştirmemiş olmasıdır. Sadece dersleri geçerek alınmış bir diploma çok da ilgi çekici olmamaktadır. Bu konuda detaylı bir şekilde hazırladığımız “Bir Mühendis Kendini Nasıl Geliştirir-19 Yöntem” yazımızı okuyabilirsiniz.

Mühendis işsizliğinin kaynağı olarak hükümetler, eğitim sistemi, işveren veya mühendisin kendisi gösterilebilir. Bunlardan hiçbir tüm sorumluluğu yükleyeceğimiz kadar suçlu değildir. Biz bir toplumuz. Bu toplumun gelirleri ile kurulan kaliteli üniversitelerde, donanımlı atolye ve laboratuvarlarda, olabildiğince iyi akademik kadrolarda yetişmiş bir mühendisin BİM, A101, ŞOK kasalarında, manavlarda, semt pazarlarında iş arar hale gelmesi tüm toplum olarak bizim sorumlu olduğumuz bir durum. Evet iş iştir, bu işleri küçümsemiyoruz, fakat milli sermayeden ciddi bir meblag ayrılarak yetiştirilmiş mühendisin MC’de kasiyerlik yapması milli bir israftır.

1 geri izleme / bildirim

  1. Mucit ve Mühendis Arasındaki Farklar Nelerdir? | Mühendis Gündemi

Bir Cevap Yazın