mühendisler için hobi

MÜHENDİSLER İÇİN HOBİ FİKİRLERİ “11 ÖNERİ”

Mühendislik bir meslek olarak daha çok problemlere çözüm bulmaya odaklanır. Her zaman farklı bir problemle karşılaşabileceğimiz gerçeği ise bizi rutin bir hayattan kurtarır. Bu durumlar sürekli yeni şeyler keşfetmeyi hayatımızın bir parçası haline getirir. Genelde bir mühendisin boş vakti olmaz ama, olur da böyle bir vaktiniz olursa veya belirli vakitlerinizi kendiniz için ayırmak isterseniz sizin için birkaç hobi önerimiz var.

Yoğun ve çoğunlukla stresle dolu olan işlerinizin içerisinde zihninizi farklı ve stressiz bir alana odaklarsanız aslında tatil yapmaktan çok daha fazla ve kaliteli bir dinlenme süreci geçirmiş olursunuz. Çünkü tatil yaparken, otururken, uzanırken sürekli zihnimiz meşguldür. Zihnimiz tatil yapmaz, düşünmeye devam eder. Stresli bir işten yorulduysanız en iyi dinlenme metodu zihni başka bir şeye, stressiz bir şeye yöneltmektir. İşte bunlar hobiler olabilir.

1- HOBİ BAHÇECİLİĞİ

mühendisler için hobi
mühendisler için hobi bahçeciliği

Hobi bahçeciliği bir mühendis için kulağa pek hoş gelmeyebilir. O zaman bu işi biraz daha farklı yapmayı deneyin. Üstelik bunun için çok geniş alanlara da ihtiyacınız yok. Sadece küçük bir saksı dahi sizin için yeterli. Toprağa dahi ihtiyacınız yok, güneş ışığına da! Unutmayın mühendisler için yazıyoruz bu yazıyı.

Kapalı bir kutunun içerisinde bile yapay bir ortam oluşturup bitkiler yetiştirmeye çalışmak tam da bize göre bir fikir. Kendi odanızda, balkonunuzda saklı bir bahçeniz olabilir. Burada sebze meyve de yetiştirebilirsiniz gül çiçek de. İlk bitkileriniz yeşermeye başladığında eminim eve gelince ilk işiniz hobi bahçenizi kontrol etmek olacaktır.

2- KARİKATÜR ÇİZMEK

Eğitim yıllarımızda hepimiz teknik resim dersi almışızdır. Hatta doktorlara nazaran mühendislerin yazısının çok güzel olduğu söylenir. (Evet bu doktorların beklentiyi çok düşürdüğü için olabilir 🙂 yoksa yazımızı hepimiz biliyoruz) Bu teknik resim dersleri şöyle dursun çoğu mühendislik disiplini için üç boyutlu düşünme önemlidir. Bu alışkanlığı kazanıyoruz zaten. Bunun yanında fikirlerimizi ifade etmenin en iyi yolu da karikatürler olabilir. İşe ilk başta çizilmiş karikatürleri kopyalamaya çalışarak başlayabilirsiniz. Beyaz kağıt ve kalem, başka bir şeye ihtiyacınız yok.

3- İŞLEVSEL ELEKTRONİK DEVRELER YAPMAK

mühendisler için hobi

Ama ben Makine Mühendisiyim, ama ben İnşaat Mühendisiyim; elektronik mühendisi değilim ki ne işime yarayacak elektronik devreler yapmak canım… Elektronik devreler kurmak sizin için güzel bir hobi olabilir. Çünkü bir şeyler üzerinde çalışmak ve o şeyin işlediğini, işe yaradığını görmek sizi rahatlatacaktır. Kendi amfi devrenizi kurabilirsiniz, kendi robot kollarınızı falan yapabilirsiniz. Elektronik mühendisleri için ise bu konuyu kapatalım 🙂 çünkü bu onlar için hobiden ziyade daha çok bir meslek durumunda.

4- RC UZAKTAN KUMANDALI ARAÇLAR

İster bir araba, ister uçak veya dron, isterseniz gemi yapın. Bu iş inanılmaz derecede sarıyor. Bir sürü problemle karşılaşıyorsunuz ama sonuç acayip zevkli oluyor. Uzaktan kumandalı uçaklar veya arabalar yapabilirsiniz ve boş zamanlarınızda, piknik alanları gibi yerlerde bunları kullanabilirsiniz. Bu hem sizin hem de ailenizin güzel vakit geçirmesine olanak sağlayacaktır.

5- 3D YAZICILAR VE 3D KALEMLER

mühendisler için hobi
3d yazıcılarla birçok şeyi evinizde üretebilirsiniz.

Bir mühendisin en önemli işlerinden birisi de bir şeyler üretmektir. Bunun çok güzel bir yolu ise 3d yazıcılarla evinizde, kendi masanızda bir şeyler üretmektir. Çoğu mühendis bir üç boyutlu çizim programı bilir. Peki bunu niçin sadece iş için kullanıyoruz ki? Hadi gündelik hayatımızda işe yarayacak bir şeyler yapalım diyorsanız 3d yazıcılar sizin için zevkli bir hobi olabilir. Hem bu cihazları kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Mühendisler olarak biraz daha işini bilen tutumla 800-1000 tl gibi fiyatlara kendimiz parçalarını toplayarak bir 3d yazıcı yapabiliriz. Veya kim uğraşacak toplamakla çıkarmakla derseniz hazır bir 3d yazıcı da satın alabilirsiniz.

Bunların yanında 3d kalemler de ilgi çekici bir konumda. Halk arasında „havaya yazı yazan kalem“ olarak bilinseler de 3d kalemlerle de güzel şeyler yapılabilir.

6- ROBOT SAVAŞLARINA KATILIN, HATTA KESİN KATILIN

Sosyal medyada hemen her mühendis bu savaşlarla ilgili birkaç video izlemiştir. Biz de hemen aşağıya bir derleme videosu ekliyoruz. Bu robot savaşları gerçekten de çok ilgi çekici bir etkinlik. Dünya çapında uluslararası bir çok robot savaşı düzenlenmekte. Bunun yanında ülkemizde de Başta Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere Marmara Üniversitesi de robot savaşları düzenlemekte. Üstelik bu yarışmalara yediden yetmişe herkes katılabiliyor. (Yani biz katıldığımız senelerde böyle idi, kuralları incelemenizi tavsiye ederiz).

Robot savaşlarında amaç rakip robota zarar vermek. Her yarışmada kurallar farklılık gösterebilse de genel olarak rakip robota yönelik hamleleriniz size puan kazandırıyor. Masum bir savaş değil, testere, çekiçler, binlerce devirde dönen tamburlar hatta ateş bile silah olarak kullanılabiliyor. Ağırlık ve boyut kısıtlamaları dahilinde robotlar güvenli bir kafes içerisinde birbiri ile savaşıyor. Bu robotları kullanıcılar savaş kafesinin dışında kumandalarla kontrol ediyorlar.

Robot savaşları bir mühendisin hem kendini geliştirmesi için hem de eğlenceli vakit geçirmesi için güzel bir hobi. Üstelik birçok mühendislik dalı ile alakalı uygulamaların birleştiği bir hobi. Bir savaş robotunda mekanik, elektronik ve basınçlı aksamlar bulunabilir. Bu da demektir ki Makine mühendisleri, elektrik elektronik mühendisleri, yazılım veya bilgisayar mühendisleri veya sadece ilgisi olan tüm mühendislikler için bu yarışmada bir şeyler var.

Robot savaşlarının bir diğer katkısı ise ekip çalışması yeteneğini geliştirmesi. Özellikle nasıl bir robot yapacağınızı tartışırken bunu hissedeceksiniz. Biz ekip olarak iki sene üst üste katılmıştık. Dereceye giremedik 🙂 ama güzel vakit geçirdik, birçok insanla tanıştık ve çok fazla şey öğrendik. Bu yarışmalara nerelerden kaydolacağınıza dair linkler de paylaşalım sizinle.

Yıldız ROBOCON: https://www.yildizrobocon.org/

7- AMATÖR TELSİZCİLİK

Amatör telsizcilik bir ülkenin gelişmişlik göstergelerinden birisidir. Amatör telsizcilik basit bir tabirle, ülkelerin lisans belgeleri vererek, gerekli temel eğitimleri almış kimselere, amatör telsizciler için ayrılmış telsiz ve diğer iletişim frekanslarını kullanabilme hakkı tanımasıdır. Amatör telsizciler bu frekans aralıklarında yayın yapabilir, dünyanın her tarafındaki diğer amatör telsizcilerle iletişime geçebilir.

BİR MÜHENDİS KENDİNİ NASIL GELİŞTİRİR “19 YÖNTEM” YAZIMIZI OKUYUN

Amatör telsizcilik özellikle deprem gibi kitlesel kriz durumlarında hayat kurtarıcı roller oynar. Bu gibi durumlarda hayati öneme sahip olan iletişim ağını kurabilecek teknik ve teorik altyapıya sahiptirler.

Amatör telsizci olabilmek için sınavlara girmeli, eğitimler almalısınız. Çok göz korkutucu şeyler yok, bir mühendis olarak zorlanacağınızı düşünmüyorum. Başvuru için gerekli bağlantıları ekliyorum:

Nedir ne değildir detaylar: TIKLAYINIZ 

Kıyı Emniyeti Gnel Müdürlüğü Sınav Başvuru: TIKLAYINIZ

8- POLİGONA GİTMEK

Atış poligonları hemen her ilde veya ilçede bulunan müesseselerdir. Buralarda ateşli silahlarla atışlar yapılabilir. Hemen birçok mühendis silahlara ilgi duyar. Bu nedenden dolayı poligona gitmek güzel bir hobi olur diye düşündük. Hem stres atmış olursunuz hem de dikkatinizi toplamayı, konsantre olmayı öğrenme imkanı bulursunuz. Bizce poligona gitmek kadın erkek her mühendis için güzel bir aktivite olabilir. En azından zihniniz kangren olmuş projelerden ve sonu gelmeyen problemlerden biraz olsun tamamen uzaklaşmış olur.

9- YABANCI DİL-İNGİLİZCE DEĞİL

Yabancı dil denilince herkesin aklına İngilizce gelir. Hatta İngilizce bilmeyen mühendis değildir sözlerini de duymuşuzdur. İngilizce bilim dilidir sözü de artık klişelerimiz arasında. Oysa bilimin bir dili olmaz, bilimin yöntemi olur. Bilimin illa bir dili olacaksa o da matematiktir der Prof. Dr Oktay Sinanoğlu. Bu konuya niçin girdiğimi bilmiyorum… Neyse, ama açık bir gerçek var ki o da İngilizce kaynak imkanlarının çok çok çok (bir milyar tane “çok“) geniş olduğudur. Bu nedenden dolayı biz de İngilizce öğrenmenin elzem olduğunu düşünüyoruz, zaten öğrenmemiz gerektiği için de İngilizce öğrenmeyi yabancı dil öğrenme hobisi olarak size tavsiye edemiyoruz.

Hobi olarak başka bir yabancı dil öğrenmek de iyi bir fikir olabilir. İspanyolca, Arapça, Çince, Japonca, Almanca… artık hangisine kendinizi daha yakın hissediyorsanız birini seçip öğrenebilirsiniz. Hem üzerinizde sınav ve değerlendirme baskısı olmadığından daha hızlı ve kolay öğreneceğinizi de düşünüyoruz. Çünkü bu işi siz istediğiniz için yapıyor olacaksınız.

10- TİYATRO OYUNCULUĞU

mühendisler için hobi

Aslında biz mühendislerin –istisnaları çok olmakla birlikte- bir eksik yönü ise sosyal ilişkilerimizin çok iyi olmaması. Bunun bir çok nedeni vardır. Ama birçok çözümü de vardır. Nedenlerini ortadan kaldıramadığımız problemler için çözüm üretmek de bir mühendisin temel işidir. Mümkünse eğlenceli bir çözüm çok daha etkili ve yerinde olacaktır. Tiyatro kulüpleri, grupları, eğitim merkezleri, okul kulüpleri bunun için güzel bir fırsat.

Tiyatro oyunculuğunu hobi olarak yapmak sadece sosyal yönümüzü geliştirmek için değil, zihnimizi dinlendirmek için, konsantrasyon/odaklanabilme kabiliyetimizi kazanmak için çok değerli bir aktivitedir. Zihnimiz, çoğunu severek yapsak da çoğu zaman bizi zorlayan karmaşık ve detaylı düşünme gerektiren işlerden biraz olsun sıyrılabilecektir bu sayede. Rolünüze iyi odaklanabilir seniz, işinize de iyi odaklanabilirsiniz.

11- AHŞAP İŞLEME

mühendisler için hobi

Ahşaplar şekil verilmesi kolay malzemelerdir. Bunun yanında çok şık ve sağlıklı malzemelerdir. Çok bulunsa da işleyenin mahareti ile az bulunan bir eşyaya dönüşebilir. El işçiliğine uygundur. Cüzi miktarlarla başlanabilecek bir hobidir. Kendi evinizde küçük bir alan ayırarak bu hobiye başlayabilirsiniz. Kapı tutacakları, kesme tahtaları, kalemler, bastonlar, masa süsleri, gemiler, araba ve traktör minyatürleri, envai çeşit ilgi çekici oyuncaklar ve şık kutular yapabilirsiniz. Hem sevdikleriniz için el emeği göz nuru hediyeler hazırlama şansınız da olur.

TAVSİYELER;

Hobi önerilerimiz bu kadar, umarız boşuna okumuşum bu yazıyı dememişsinizdir. Bunların yanında bazı tavsiyelerimiz var:

  • Çok para harcamayın. Özellikle bir hobiye başlarken, başlangıç aşamasında paranızı çarçur etmeyin. Belki de o dönemin duygu yoğunluğu ile bir hobi ilginizi çekmiş olabilir. Bu güzeldir. Bu hobiye başlanır. Lakin başlangıç aşamasında çok paralar harcamayın, amatörlüğün tadını çıkartın.
  • Hobilerinize vakit ayırın. Unutmayın, bu yaptıklarınız başkaları için bir iş olabilir ama siz bunları hobi olarak yapıyorsunuz. Bu yüzden onlar kadar başarılı olmak zorunda değilsiniz. Siz bu işin tadını çıkarmak istiyorsunuz.
  • Hobilerinizi bazı zamanlar da eşinizle dostunuzla, çocuklarınızla, yakın çevrenizle yapın. Onları davet edin. Eve iş getirme izniniz olmayabilir ama hobi iş değildir 🙂
  • Hayvan beslemeyi bir hobi olarak düşünüyorsanız iyi düşünün. Gerçekten hayvan sever ve disiplin sahibi, iyi yürekli biri misiniz. Hayvan beslemek çok büyük bir sorumluluktur. Bunu ciddi manada düşünün ve sizi tanıyan insanlara, sizin hayvan besleyip besleyemeyeceğinizi sorun!
  • Arada muhendisgundemi.com a uğrayın. Hatta hobi fotoğraflarınızı yollayın bilgi@muhendisgundemi.com a sosyal medya hesaplarımıza ekleyelim. Unutmayalım, bilgi konusunda cimrilik yok, paylaşın ki birileri de güzel şeyleri sizinle paylaşsın. Sağlıcakla kalın.

HOBİLERİNİ BİZİMLE PAYLAŞAN OKUYUCULARIMIZ:

  • Havaya yazı yazan robot: ister ilginç bir saat olarak kullanın, isterseniz yazı ve 8 bit resimler yazdırın.

Bir Cevap Yazın