MÜHENDİSİN TAKİP ETMESİ GEREKEN WEB SİTELERİ (10 WEB SİTESİ)

82 mühendis web sitesi bilim teknoloji web sitesi
82 mühendis web sitesi bilim teknoloji web sitesi

Mühendislik, uzmanlık ve uğraş alanına göre farklı dallara ayrılsa da, temelde bir düşünme biçimidir. Bir Makine Mühendisi olsun, Elektrik Elektronik Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Kimya Mühendisi veya herhangi bir mühendis olsun, araçları farklı olsa da, benzer sistemlerle düşünür ve karar verir. Misal; optimizasyon tüm mühendislik disiplinlerinin temel uğraşıdır. Enerji ve enerjinin form değişimleri her mühendisi ilgilendirir.

Bu genel açıklamadan sonra, tüm mühendislik disiplinlerinin birbirinden bağımsız olamayacağını vurgulamak istiyoruz. Genelkültür veya fikir olarak da olsa herhangi bir mühendis, genel mühendislik trendlerini, güncel çalışmaları takip etmek ister. Örneğin bir inşaat mühendisi kendisini güncel tutmak amacı ile normalde Makine Mühendisliği alanı olan tesisat alanındaki gelişmeleri, veya malzeme alanındaki güncel çalışmaları takip etmek ister. Tabi istemeye de bilir, saygımız vardır. Burada kendini genel mühendislik çerçevesinde güncel olarak geliştirmeyi amaçlayan mühendislerden bahsediyoruz.

Bu amaç doğrultusunda, bir mühendisin bilim ve teknoloji alanında, dolayısıyla mühendislik alanında yaşanan güncel gelişmeleri takip edebilmesini sağlayacak web sitelerini listeleyeceğiz. Bu web sitelerinin bir kısmı teorik/akademik çalışmalar odaklı içerikler yayınlayan platformlar. Bir kısmı ise daha pratik uygulamaları içerik olarak servis eden web siteleridir. Bu web siteleri eğer ilginizi çekerse kaydedebilirsiniz. Veya liste hoşunuza giderse direkt bu listeyi kaydedebilirsiniz. Şimdi bir mühendisin takip etmesi gereken web sitelerini sıralamaya başlayalım:

1-İnteresting Engineering

Bu web sitesine farkında olmasak da birçoğumuz aşinayız. Belki doğrudan siteyi ziyaret etmemiş olabiliriz. Ama eminim, özellikle sosyal medyada interesting Engineering sitesinin bir video içeriğini izlemişsinizdir. Türk bir girişimcinin merakı ile kuruan İnteresting Engineering, dünya çapında popüler bilim teknoloji ve mühendislik websiteleri arasındadır.

LINK: https://interestingengineering.com/

2-NASA

Bir sürü bilimsel haberde çalışmalara referans olarak NASA gösterilmektedir. Yani aslında NASA tarafından yayınlanan bir içeriğin, yazıyı okuduğunuz web sitesi tarafından anlatıldığı yönünü okuyorsunuzdur. Bunun yanında NASA, kendi çalışmalarını çok profesyönel bir şekilde yayınlamaktadır. Nasa.gov adresinden veya aşağıda vereceğimiz bağlantıdan NASA’nın kendi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NASA’yı web sitesi üzerinden takip etmek size çok şey kazandıracaktır. NASA, misyonları ve projeleri ile alakalı, bulguları ile alakalı detaylı dökümanlar paylaşmaktadır. Bunun yanında fotoğraf galerisi de zengin ve güncel görüntülerle doludur. NASA’yı takip etmek için illa uzay mühendisi olmanıza gerek yoktur. NASA bünyesinde yürütülen çalışmaların tamamı bir çok mühendislik disiplinini ilgilendiren yönlere sahiptir. Haberi kaynağından almak ise ayrı bir avantaj olarak cebinizde bulunsun deriz.

LINK: https://www.nasa.gov/

3-Science Daily

Science Daily, bir çok alanla ilgili son keşifleri, son araştırmaları, özetler ve açıklar nitelikte anlatan ciddi bir kanaldır. Bu web sitesinde malzeme bilimi ile alakalı olsun, biomedikal gelişmelerle alakalı olsun, uzayla, astronomi ile, enerji ile, yapay zeka ile, beyin ile, yazılım ile, IOT ile…… neyle isterseniz güncel şeyler bulmanız mümkün. Yazılarda referans makaleler de yer aldığı için bu referanslarla kaynak makaleye ulaşabilir ve kendi tezlerinizde kaynak olarka kullanabilirsiniz. (Not: sosyal medyada popüler olan araştırmaları 1-2 gün öncesinden bu sitede görme şansınız var.)

LINK: https://www.sciencedaily.com/

81 Yemi mezun mühendis iş bulma - MÜHENDİSİN TAKİP ETMESİ GEREKEN WEB SİTELERİ (10 WEB SİTESİ)
Yeni mezun mühendis nasıl iş bulur

4-KICK STARTER

Evveeet… Kick Starter’i bilen arkadaşım diyeceksin ki nereden çıktı bu kitlesel fonlama platformu, bir mühendisin ne işine yarayacak. Bu da Mühendis Gündemi farkı işte. Bir mühendis, dünya çapında sektöründeki girişimleri, yeni ve amatör faliyetleri nereden takip edebilir?

Neyse, Kick Starter, kısaca bir ürün geliştiren girişimlerin, kendilerine bu ürünü üretmek için fon bulabildikleri bir global platformdur. Yani bir girişimci şekil şükül bir alyan takımı geliştirdi ise kickstarter.com a  koyabilir. Bu alyan takımını beğenen kişiler de az çok demeden girişimciyi destekleyebilir bu platformda. Bunun Türkiye’de örneği Arıkovanı’dır. Merak buyurursanız inceleyebilirsiniz güzel şeyler var.

Kick Starter üzerinden, mühendislik disiplininizle ilgili gerek araçlar olsun gerek uygulamalar olsun anahtar kelimelerle son icatları bulabilirsiniz. Belki de satın alabilirisiniz. Belki de kendi icadınızı, ürününüzü Kick Starter aracılığı ile dünyaya duyurabilir, pazarlayabilirsiniz.

LINK: https://www.kickstarter.com/

5-Popular Scıence

Bu web sitesi sadece web sitesi değil. Bunun dergisi de var. Popular Science, genel olarak bilimsel araştırmaları daha ilgi çekici bir yorumla bizlere sunana bir platform. Takipte kalmanızda faide mülahaza etmekteyiz.

LINK: https://www.popsci.com/

6-The Engineer

The Engineer, genel olarak mühendislik disiplinlerinde pratik uygulamalar ve araştırmalar hakkında içerikler sunan bir web sitesidir. Popülerdir, hoşdur, güzeldir. Kendi yaptığı anketler vardır. Bu anketler sonucunda çıkarımları vardır. Takip edilebiliritesi yüksektir.

LINK: https://www.theengineer.co.uk/

7-KUARK KBT BİLİM SİTESİ

Güncel ve popüler bilim alanlarının mühendislik uygulamalarını ilgi çekici bir şekilde sunar. Faydalanırsınız, bilgilenirsiniz. Belki etkinliklerine seminerlerine katılırsınız ne bileyim.

LINK: http://www.kuark.org/

8-FİZİKİST

İkidir Türkçe içerik listeliyorum, afallamadınız umarım. Fizikist kendisini Türkiye’nin popüler bilim sitesi olarak tanıtır. Takdir sizin. Girin bir inceleyin deriz. Farklı disiplinlerde ilgi çekici araştırmaları, çalışmaları size açıklamaya ve sunmaya çalışır.

LINK: https://www.fizikist.com/

9-MIT-MASSACHUSETTS INSTITUTE OF TECHNOLOGY

Bu bir üniversite… Mühendislik eğitimi verilen en baba üniversiteler arasında bir klasik hem de. Bir çok gelişmenin merkezi. Bu üniversiteyi, bu web sitesi üzerinden, inovasyon ve  haberler bölümlerini takip etmekte fayda var dotlar. Özellikle öğrenci arkadaşlara ufuk katacağına inanııyoruz.

LINK: https://web.mit.edu/

10-MÜHENDİS GÜNDEMİ

Şaka yapıyorum, zaten bu yazıyı muhendisgundemi.com üzerinden okuyorsunuzdur J arada web sitemize uğramayı unutmayın, işinize yarayacak, size fikir verecek içerikler bulma ihtimaliniz var.

Bu yazımızda, bir mühendisin, güncel bilim, teknoloji ve mühendislik alanında gelişmeleri takip edebilmesine yardımcı olacağını düşündüğümüz 9 web sitesini listeledik. Umarım faydalı olmuştur. Bunun yanında dikkatinizi çekti ise 9 siteden 7 tanesi İngilizce içerik üretmekte! Mühendislik ve bilim alanlarında faliyet göstermek istiyorsak, İngilizce konusunu açığa kavuşturmamız gerkecektir değerli meslektaşlarım. Bilimin ve mühendisliğin dli İngilizce’dir klişesinden dem vurmuyoruz dostlarım. Bilimin ve mühendisliğin bir dili olmaz. İlla ona bir dil yakıştıracaksak bu dil matematik olur. Burada, bilim ve mühendislik alanında üretilen içeriklerin çok geniş bir kısmının İngilizce olarak üretildiğinden bahsediyoruz. Doğal olarak bizim de bu içeriklerden faydalanabilmemiz için İngilizce öğrenmemiz gerekiyor. Sığ ve yüzeysel kalmamak için hem de.

Daha önce yayınladığımız ve web sitemizde en çok okunan bir yazı var. “Bir Mühendis Kendini Nasıl Geliştirir, 19 Yöntem” yazımız. Bu yazı web sitemizin en çok okunan yazısı konumunda. Bu yazıyı şuradan okuyabilirsin: https://muhendisgundemi.com/muhendis-nasil-kendini-gelistirir-19-yontem/

Ama bu yazımızı, “Yeni Mezun Mühendisin İş Arayacağı 15 Yer” yazımız takip ediyor, geçecek gibi de. Anlaşılan yeni mezun mühendis arkadaşlarımız iş arıyor. Onlara kolay gelsin, umarız hayallerindeki işe kavuşurlar. Bu yazıya da şuradan ulaşabilirsiniz: https://muhendisgundemi.com/yeni-mezun-muhendisin-is-arayacagi-15-yer/

İyi çalışmalar.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın