mühendis kendini nasıl geliştirir

mühendis kendini nasıl geliştirir

BİR MÜHENDİS NASIL KENDİNİ GELİŞTİRİR? 19 YÖNTEM
Kendini geliştirme kavramı mühendislik eğitimine başlamadan, lise yıllarında insanların karşısına çıkan bir terimdir. Ama nedense bir yönden de kapalı, sisli bir yapısı vardır. Bir mühendis kendini nasıl geliştirir? Neler yapmalı veya neler bilmelidir? Bu sorular çoğunlukla cevapsız kalır veya verilen cevaplar herkese uygun olmayan cevaplar olabilir. Yani birisine bir mühendis olarak kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi sorduğunuzda örneğin Almanca öğren tavsiyesi alabilirsiniz, ama bu sizin için gerçekten de o kadar büyük bir artı olmayabilir. Bunu sorduğunuz kişinin tecrübeleri Almanca öğrenmenin büyük bir avantaj olduğunu göstermiştir ama sizin için belki de Almanca öğrenmekten on kat daha yararlı bir yöntemdir analiz programları bilmek.

Bu yazımızda mühendisliğin en klasik terimlerinden olan kendini geliştirme konusunda önerilerimiz olacak. Sıralayacağımız yöntemlerin tamamı tüm mühendisler için geçerli olmayabilir, veya “bu benim ne işime yarayacak“ diyebilirsiniz. Tercih sizin, her insanın hayat şartları ve gelecek planları ayrıdır. Yine de bu maddelerin mühendislere ve mühendislik öğrencilerine fikir verebileceği ümidi ile başlayalım:

 1. Yabancı Dilinizi (İngilizce) Geliştirin

İngilizce, günümüzde teknik dünyada bir ortak dil gibi konumlandırabiliriz. Burada bilim dili diye bir tabirden bahsetmiyoruz, bilim ve mühendisliğin bir dili olmaz, bilimin ve mühendisliğin yöntemi olur. İngilizceyi öğrenin tavsiyemizden maksat döküman ve kaynak genişliğine dayanmaktadır. Gerçekten de özellikle arge odaklı bir pozisyonda çalışan veya çalışmayı düşünen bir mühendis bunu çok daha iyi anlar. Mühendislik konusunda karşılaşılan problemlerle ilgili Türkçe dökümanlar malesef kısıtlı durumda. Arge odaklı bir çalışma için de, iş zaten yeni bir şey geliştirmek üzerine olduğu için, sizin karşılaştığınız sorunla başka bir Türkçe bilen insanın karşılaşmış olması ve bu problem hakkında döküman hazırlamış olması çoğunlukla düşük bir olasılık oluyor.Yabancı dil sadece bilgi öğrenmek için değil mühendislik iş alanlarının bir çoğunda işe yarıyor. Örneğin pazarlama konusunda, olası müşteri veya yatırımcılarınızı ikna edebilmek için bu dile hakim olmanız gerekiyor. Burada ince bir detayı da eklemek istiyorum, sadece teknik İngilizce değil gündelik İngilizcenizi de geliştirin. Bir çok arkadaş tanıyorum ki “dişliler arasındaki kuvvet ve hız değişimi çap oranlarına bağlı olmak üzere ters orantılıdır“ cümlesini İngilizce olarak söyleyebilirken “Düğmem koptu“ cümlesinde takılıyor. Buna Türkçe’mizdeki bir deyim de çok güzel bir açıklama getiriyor: Denizi geçip derede boğulmak…

 1. Yazılım Dili Öğrenin

Evet, madem dilden başladık bir başka dil ile devam edelim. Günümüzde bir çok mühendislik projesi disiplinler arası yürütülüyor. Yani projede yazılım bilen bir makine mühendisi, elektronik bilen bir malzeme mühendisi, kimya bilen bir yazılım mühendisi çalışması gerekebiliyor. En basit örnek olarak bu yazıyı okuduğunuz bilgisayar tablet veya telefonları düşünün. Soğutma sistemini tasarlayan makine mühendisinin elektronik bilgisine hakim olması gerekir. Veya üretim bandındaki robotları geliştiren ekipte yazılım bilen makine mühendisleri vardır. Bir yazılım dilini iyi bilmek, hiç değilse biraz orta düzeyin üstünde bilmek size çok şey katacaktır.

mühendis kendini nasıl geliştirir kodlama öğrenin
mühendis kendini nasıl geliştirir kodlama öğrenin

Yazılım dili bilmek her şeyin dışında düşünme yöntemlerinizi değiştirecektir. Nasıl ki tekerlek hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi büyük kütleleri nasıl hareket ettireceğini dünürken sadece onu sürükleme üzerine planlar yaparsa, ve tekeği keşfedince bu işin kolaylığı karşısında şaşkın duruma gelirse yazılım dili de bu etkiyi yapar. Manuel veya elektronik olarak düşündüğümüz bir çok iş yazılımı dahil edince çok daha kolay çözülebilir. Buna örnek olarak arabalardaki frenleme sistemleri verilebilir.

 1. Bilgisayar Destekli Çizim/Tasarım veya Analiz Yeteneğinizi Geliştirin

Biz mühendislerin temel görevi aslında birşeyler üretmektir. Bu bazen bir yöntem gibi soyut şeyler, planlar olsa da çoğunlukla fiziki objeler, makineler veya makine parçalarıdır. Bu üretme işinde de bizim en iyi yardımcılarımız bilgisayarlardır. Üretmek istediğimiz şeyi bilgisayarda çizeriz, analizlerini yaparız. Elektronik devrelerden tutun da kocaman uçaklar dahi bu şekilde üretilir. Bu yüzden bilgisayar destekli tasarım ve analiz programları bilmek çok önemlidir. Örnek olarak tasarım programı olarak Solidworks, Autocad, analiz programı olarak da ANSYS verilebilir.

Burada hatırlatmak gereken bir şey var ki, o da bu programlardan en azından bir tanesini çok iyi bilmeniz. Orta düzey veya üstün körü bir program bilgisi çok da ilgi çekmeyecektir. Program öğrenmek için de öyle çok pahalı kurslar almanıza gerek yok. İnternet ortamı kullanmasını bilen bir mühendis için inanılmaz derecede geniş bir bilgi kaynağıdır. Hemen her program hakkında başlangıçtan ileri seviyeye eğitim videoları ve pdf kitapları bulabilirsiniz. Zaten çoğunlukla Solidworks gibi programlar kendi eğitim dökümanlarını da sunuyor. Ama gerçek bir projede çalışmadan o programı tammanası ile bilip bilmediğinizi keşfedemiyorsunuz. Sürekli kendinizi yenilemeniz, programa eklenen yenilikleri, güncellemeleri takip etmeniz gerekebiliyor.

 1. Ofis Programlarına Hakim Olun

Evet, çoğunlukla es geçilen bir başlık burası. Herkes Word, Excell, Powerpoint bildiğini düşünür. Bahsettiğimiz şey bu programlar hakkında kendinizi biraz daha ileri seviyeye taşımanız. Bu belki iş başurunuzda çok fazla ilgi görmeyecektir ama iş hayatınızda çok işinize yarayacaktır. İster kendi işinizi yapın ister bir kurumda çalışın ofis programlarına hakim olmak sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

 1. Tecrübe Arşiviniz Olsun

Bir mühendisi diğerinden ayıran en önemli kriterlerden birisi de tecrübedir. Öğrencilik yıllarından veya herhangi bir zamandan başlayarak bir arşiv oluşturun. Bu bir nevi sizin mühendislik günlüğünüz olsun. İşinizle, projenizle veya günlük hayatta karşılaştığınız problemleri nasıl çözdünüz? O problem nasıl oluştu? Bunların notunu tuttuğunuz bir arşiviniz olsun. Çünkü insan doğası gereği bir çok şeyi unutuyor. Bir çoğu acı olaylar sonucu olan, yani bir bedel ödeyerek edindiğiniz tecrübelerinizi arşivleyin ve zaman zaman gözden geçirin. Bu arşiv ister dijital olsun ister bir ajanda olsun. Ama ajandayı tavsiye ederiz çünkü açıp göz gezdirmek istediğinizde gözünüzü yormayacaktır. Dijital olmasının da avantajları var aradığınız şeyi çabucak bulabilirsiniz.

Bu arşive mühendislik ile alakalı, ileride de işinize yarayacak şeyleri kaydedin. Mesela lehim yaparken lehimlenecek parçalar ısınmış olursa lehimleme işleminin daha kolay gerçekleşeceğini tecrübe ettiyseniz kaydedin. Bu gibi bilgiler ileride gerçekten işinize yarayacaktır ama o güne kadar unutma ihtimaliniz çok yüksek. Söz uçar yazı kalır! İsterseniz bu tecrübelerinizi bir blog sitesi açıp oradan da insanlara paylaşabilirsiniz. Böylece hem insanlara faydalı olmuş olursunuz hem de tecrübe arşivinizi oluşturmuş olursunuz.

 1. Yarışmalara Katılın

Mühendislik dalları ile ilgili ülkmizde de çok sayıda yarışma düzenlenmekte. Robot savaşları veya bir çok üniversitenin, özel kurumların düzenlediği hackatonlar kendinizi geliştirmenize olanak sağlayabilir. Buna en güzel örnek Yıldız Teknik Üniversitesinde 4 -5 senedir düzenlenen Yıldız Savaşları Yarışmasıdır (şimdiki adı ile robocup olması lazım). Bu yarışma daha sonra Marmara Üniversitesi’nde de düzenlemmeye başladı. Yarışmada takımlar kendi uzaktan kontrollü robotlarını yapıyorlar. Bu robotlar korumalı bir kafes içerisinde birbirlerine saldırıyorlar. Robotları yapmak için elektronik bilgisinden tutun makine bilgisine kadar bir çok mühendislik dalı için birşeyler var. Bu yarışmanın diğer bir yönü de acaip derecede sarması. Yani gece yatarken bile nasıl bir robot yapsam da herkesi yensem diye düşünebilirsiniz.Robot savaşları ilginizi çekmeyebilir tabi. Ama bir çok mühendislik alanı ile ilgili yarışmalar düzenlendiği aklınızda bulunsun. Bu yarışmalar sizi teknik olarak geliştirecektir. Çünkü merakınız ve rekabet duygularınız devreye girmiş olacak. Bunun yanında kendi isteğiniz ile yapacağınız için severek uğraşmış olacaksınız.

 1. Girişimci Olun, Kendi İşinizi Kurmaya Çalışın

Girişimcilik, kendi işini kurma son devirde çok popüler bir konu. Hatta popülerlikten öte klişe olma yolunda ilerliyor. Ama yine de girişimci olmak önemli bir kavram. Kendi işinizi kurmaya çalışın. Bir iş fikriniz mutlaka vardır. Yoksa da kendinize bir iş fikri bulabilirsiniz. Bui iş fikri teknolojik bir ürünü alıp satmak da olabilir yeni bir ürün üretmek de olabilir. Önemli olab bu fikri hayata geçirmek için çalışmak olacaktır. Pazarlama, müşteri deneyimi, insanlarla iletişim kurmak, ürün geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak ve bir çok faydası olacaktır.

Muhtemelen ilk girişiminizde başarısız olacaksınız ama bu sizin başarıyı nasıl tanımladığınızla ilgili. Bu süreçte edineceğiniz tavsiyeler hayatınız boyunca işinize yarayacaktır. Ama ilk girişiminizde gaza gelip bütün paranızı bağlamayın. Çünkü dediğim gibi, hayallerle gerçekler arasındaki fark sizin faturanıza yansıyabilir. Ha yeni bir girişiminiz olursa, ürün odaklı olmak şartı ile, bunu muhendisgundemi.com olarak ücretsiz bir şekilde haber yapabiliriz. Varsa bilgi@muhendisgundemi.com mail adresine yazmanız yeterli.

 1. Kitap Okuyun – Cidden

Şimdi ise en çok zorlandığımız bir konuya kısaca parmak basalım. Kitap okuma! Ya ilkokullarda kitap okuma cezası diye birşey bile vardı ve biz böyle bir sistemin mühendisleriyiz. Mühendislikle kitap okumanın ne alakası var demeyin. Ha mühendislikle alakalı kitaplar okumayı da kast etmiyorum. Ciddi ciddi dünya klasiklerini, Türk klasiklerini okumaktan bahsediyorum. Dostoyevski’yi Tolstoy’u okuyun. Türk klasiklerini, Namık Kemal’i Necip Fazıl’ı okuyun. Bu kitaplar özellikle bir miktar sosyal tecrübe edinmiş insanlar için çok şey öğretir. İnsanlar hakkında usta birer gözlemci olan bu yazarlar tecrübelerini cömertçe bu kitaplarla paylaşmış. Hemde üç beş kuruşa.

mühendis kendini nasıl geliştirir kitap okuyun
mühendis kendini nasıl geliştirir kitap okuyun

Kitap okumak bir mühendisin genel kültürünü ciddi manada geliştirir. Etrafımızda sıklıkla gördüğümüz, konuşmalarına bolca yabancı kelimeler katıştıran insanlar vardır. Bunlar hakkında yorumumu bipli olarak yazacak olursak, kelime hazineleri kıt tiplerdir. İyi de İngilizce veya yabancı bir kelimenin tam karşılığı Türkçe’de yok ki! Bu savunma da yanlış ve tutarsızdır. Yeterince kelime bilmemek, kavramların karşılıklarının zihinde oturmaması, Türkçe’de kelime nasıl türetilir bilmemek; kısaca kitap okumamak arkadaşım.

Bir diğer taraftan kitap okumak sosyal yönümüzü de kuvvetlendirir. İnsanların derdini anlayabilmemizi sağlar. Anton Çehov’dan çocuğu ölen bir babanın ruh halini iliklerinize kadar hissetmişsinizdir. İnsanlara derdimizi anlatabilmemizi sağlar. Çünkü Necip Fazıl’ın o müthiş delil ve ikna kabiliyeti zihninizde yerleşmiştir. Bir çok konuda samimi muhabbet ortamları yakalarsınız. İnsanı tanımanızı sağlar. Konuşma kabiliyetinizi geliştirir. Vicdanlı bir mühendis olmanızı sağlar. Acıları tatmasanız da çok iyi anlamışsınızdır. Milli duygularınızı, insani değerlerinizi geliştirir.

 1. Bilimsel ve Teknik Alanlarda Gelişmeleri Takip Edin, Güncellemelerinizi Düzenli Olarak Alın 🙂

Bilim ve teknik inanılmaz bir ivmeye ulaştı. Artık bu gün iki gelişme oluyorsa yarın dört, diğer gün on altı… Bu süratli değişim ortamı takip edilebilmesini de zorlaştırıyor. Peki bir mühendis kendini nasıl geliştir, bu gelişmeleri nasıl takip eder? Bu işin mutlaka düzenli ve programlı olarak yapılması gerekir. Öncelikle alan belirleyin kendinize. Örneğin ısı, yazılım, petrokimya, yarı iletkenler gibi. Bunlar gibi ilgi alanınıza hitap eden, sevdiğiniz bir veya birkaç alan belirledikten sonra internet üzerinden bu alanlarla ilgili web siteleri, sosyal medya grupları veya sayfalarını araştırın. Kendinize bir nevi haber ağı oluşturun. Belirlediğiniz internet tabanlı bu kaynakları düzenli olarak kontrol edin. Bunlara muhendisgundemi.com u dahil etmeyi unutmayın 😉 hatta mail aboneliği bile yapabilirsini.

Gelişmeleri takip edebilmek için internet çok ciddi bir kolaylık demek. Örneğin Japonyada yapılan bir keşif hakkında bir kitabın basılmasını veya bir derginin basılmasını, bunların size ulaşmasını beklerseniz, o zamana kadar yüz tane daha keşif yapılmış olur. Ama haber kaynaklarınız güvenilir olmalı. Sadece Türkçe değil yabancı, uluslararası platformları da takip edin. Bir çok önemli gelişme Türkçe web sitelerinin ilgisini çekmiyor. Çünkü ya o makaleleri anlamıyorlar, veya okunmama kaygısı güdüyorlar. Bir çoğunun haber yazıları da büyük oranda akıllı telefonlar ve arabalardan oluşuyor malesef. Mühendis Gündemi olarak güncel gelişmelerden sizleri haberdar etmeye gayret ediyoruz.

Bilimsel gelişmeleri takip etmek sizin gelecek yıllarda nelerle karşılaşacağınız hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Bu gün bir teori ile başlayan fikirler birkaç yıl sonra günlük hayata girmeye adaydır. Bitcoin buna güzel bir örnek. Birkaç sayfalık bir makale şimdi dünyanın her tarafında ilgi çeken bir ürün ortaya çıkardı. Ayrıca o gelişmeleri kendi işlerinizde de kullanma ihtimalleriniz oluşabilir. Yeni girişimlerin yapı taşları olabilir bu gelişmeler.

 1. Proje ve Fikir Defteriniz Olsun

İyi fikir ecel gibidir, ne zaman geleceği belli olmaz. İster dijital olsun ister fiziki bir defter olsun, ister ikisi de olsun fark etmez. Mutlaka aklınıza gelen fikirleri bir yere kaydedin. İleride bir gün illaki o fikir size lazım olacaktır. Bu fikir ister bir eksikliği gidermeye yönelik olsun isterse yeni birşeyler üretmeye yönelik olsun. Belki ileride bir gün imkanınız olacak ve yatırım olarak yeni fikirler arayacaksınız. Ama her yaşın kendine has bir özelliği vardır. Bir çocuğun hayal gücü ile orta yaş grubunun hayal gücü kıyas edilemeyecek kadar farklıdır. Gençlik zamanlarında aklımıza gelen proje ve fikirler ilerleyen zamanlarda aklımıza gelmeyebilir. Beynimiz o kadar geniş hayaller kuramayabilir. Fikir ve projelerinizi mutlaka bir yerlere kaydedin. En azından birileri benzer şeyler yaptığında “ya ben düşünmüştüm onu“ dediğinizde elinizde belgeleriniz olur 😉

 1. Sektör ve İş Deneyimi Edinin

Özellikle mühendisliğin öğrencilik yılları için bu başlık. Çünkü hayal ettiğimiz çalışma ortamı gerçek çalışma ortamlarından çok farklı olabiliyor. Örnek olarak sadece makinelerle veya bilgisayarlarla muhatap olacağımızı düşünürken çalışma ortamındaki gürültüyü veya rahatsız edici derecede sıcak havayı hesaba katmıyoruz. 9-6 mesaisi hakkında bir deneyim sahibi olun. Bir yere bir şekilde gidin ve tecrübe edinmek amacıyla çalışmak istediğinizi söyleyin. Çoğu yer sıcak bakmayacaktır ama size tek bir olumlu dönüş yetecektir.

Mühendislik bittikten sonra iş başvurularında da bu önemli bir kriterdir. Firmalar sizin iş tecrübesine sahip olmanızı ayrıca değerlendirecektir. Hatta belki de tecrübe edinmek amacıyla çalıştığınız firma sizi işe alacaktır. Çünkü onlar için bir nevi kalifiye elemansınız. İş tecrübesi edinmenin bir yolu da stajlardır. Stajlarınızı aktif olarak geçirin. Naylon staj yapmayın. Yapacağınzı işi öğrenmekle kalmayıp deneyimlemeye çalışın. Ç,nkü okulda gösterilen resim ve videolar size gerçekliği tam olarak hissettirmeyebilir. Belki de çalışma koşulları hiç de hoşunuza gitmeyecek. Bütün bunlar, yani iş deneyimi, sektör deneyimi bir mühendis kendini nasıl geliştirir sorusunun önemli bir cevanıdır. O işi bir şekilde yaparak!

 1. Öğrenci Kulüpleri ve Proje Gruplarına Katılarak Ekip Çalışmasına Kendinizi Alıştırın

Eski zamanlarda bilim insanları, mucitler çoğunlukla tek başlarına çalışırlardı. Bu şekilde belki de dünyanın her tarafına yayılacak olan şeyler icat ederlerdi. Ama bu durum günümüzde böyle değildir. Bir çok projede ekip olarak çalışmak gerekiyor. Özellikle arge ve ürün geliştirme üzerine bir konumda çalışılacaksa ekip çalışması, ekip içi iletişim ve uyumdan kopmamak çok önemlidir. Genel olarak bireysel çalışmaya veya bireysel başarılara odaklanmış birisi olabiliriz. Veya insanlarla beraber iş yapmak bize zor gelebilir. Ama bu mühendis adayları için kaçınılmazdır.

Okul yılları bunun için çok geniş fırsatlar sunmakta. Unutmayın öğrenci iken her zaman hata yapma şansınız var. Bu güzel bir ayrıcalık doğrusu. Bir çok okulda mühendislikle ilgili öğrenci kulüpleri, prıje takımları oluşmuş durumda. Eğer okul imkanlarınız kısıtlı ise veya herhangi bir nedenle bu tür imkanlar da yoksa siz oluşturmaya çalışın. Unutmayın, siz bir mühendissiniz ve problemleri çözmek sizin işiniz. Mevcut kulüplere katılmak, bir organizasyon düzenlemeksize ekip çalışması kültürünü kazandıracaktır. Belki de düzenlediğiniz bir konferansta teknik olarak birşeyler öğrenmeyeceksiniz ama bir ekip içerisinde görevbilinci ve diğer üyelere ayak uydurabilme kabiliyeti kazanacaksınız. Bu çok şeydir.

Bunların yanında bir çok okulda 3dyazıcı yapan, dron ve model uçaklar yapan, yarışmalarak katılmak için hazırlanan takımlar, öğrenci grupları vardır. Bu guruplara ister sosyal medya ister başka kanallarla ulaşıp katılmaya çalışın. Bir hedef doğrultusunda hareket etmek sizi geliştirecektir.

 1. Öğrendiğiniz Teorik Bilgileri Pratiğe Çevirmeye Çalışın

Eğitim sürecimizde bir çok teorik bilgi öğretilmeye çalışılır bize. Her zaman da aklımızda şu soru vardır, iyi de bunu nerede kulleneceğım? Günlük hayatımızda ne işimize yarayacak ki? Bu soruları bir mühendis kendi zihninde cevaplandırabilmelidir. Bu yıllar süren eğitim sürecimizi, çekilen onca emeklerimizi çöpe atmamak için bile yapılabilir. Bir fizik kuralından tutun da, termdinamik yasalarına, logaritma, matrislerden tutun da kimyasal denklemlere, biyoloji alanında öğrendiğimiz biligilere kadar mühendislik alanımızla ilgili  nerelerde kullanıldığını araştırmaya gayret etmeliyiz. Evet bunu yapmasak da olur. Bir yerlerde belirli işlerde çok da tatmin edici ücretlerle çalışmış oluruz. Ama öğrendiğimiz o kadar bilgi ve harcadığımız emekler, çektiğimiz acılar bir noktada boşa gitmiş olur.Aslıda bu madde açık olmak gerekirse mühendisliği severek yapmak isteyen, bu meslekle arasında duygusal bir bağ bulunan kimseler için. Diğer türlü sadece okulu bitirmeyi, diploma almayı amaçlayan kimselere sözümüz yok. Bu yazımda biraz da açık sözlü olmak istiyorum. Çünkü çok fazla zaman harcadım ve samimi, işe yarar bir şeyler ortaya çıksın istiyorum. Bir mühendis teoriyi pratiğe dökmeye çalışmalıdır. Böylece yeni şeyler üretebilir. Mtematiği kullanmalıdır. Çünkü mühendisin madde ile, makineler, bilgisayar işlemcileri, atom ve moleküller ile iletişim kurmasını sağlayan dil matematiktir.

 1. Alt ve Üstle İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Bir mühendis diğer bir mühendisle çok kolay anlaşabilir genel olarak. Çünkü ortak bir dilleri vardır. Ama emri altında çalıştığı insanlarla veya bir proje için sorumlu olduğu çalışanlarla anlaşamayabilir. Alt ve üst kavramları her yerde olduğu gibi mühendislikle ilgili çalışma alanlarında da vardır. Birşeyler aksadığında, şartlar değiştiğinde, kriz ortamlarında alt ve üst ileiletişim halinde olmanız, durumu izah etmeniz gerekecektir. Burada da iletişim becerileriniz devreye girer. Kendinizi ve durumu ne kadar iyi ifade edebilidiğiniz önem kazanır. İnsani yanınızı ve vicdanınızı her zaman aktif tutarak iletişim kurmak size karşıdakini anlamayı, hissetmeyi öğretir. Buna empati diyorlar.

E ben kendi işimi kuracağım banane canım diyemezsiniz. Müşterileriniz, o işi hayata geçirmek için çalışanlar, işçiler, belki yatırmcılar daima iletişim içerisinde olacağınız kimselerdir. Yani insanlarla uğraşmak zordu da makine mühendisliği veya başka bir mühendislik okudum sözü yanlıştır. İnsan her yerde! Ve anlaşmak gerçekten de çok zor. İnsan faktörünün bu reddedilemez durumu da bize iletişim becerilerinin önemini açıkça gösteriyor.

İletişim becerilerinizi geliştirmenin en etkili yolları ise, sosyal olmak, kitap okyumak ve iş-sektör deneyimi elde etmekle olur. Öncelikle her işin, her iş yerinin kendine özgü bir dili vardır. Bu jargona kendinizi alıştırmanız için iş deneyimi çok önemlidir. Unutmayın, sorumlu olduğunuz ve sizden sorumlu olan insanlar vardır ve bu insanlarla iletişimkurmak hem iş için hem kendi mutluluğunuz için önemlidir.

 1. Tecrübe ve Bilginizi Paylaşın

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Nasıl olacak peki, ben bildiğim bir şeyi birisine aktarınca yeni şeyler öğrenemem ki… Evet doğrudur bir şey öğrenemezsiniz. Ama paylaşmanın, birilerine birşeyler öğretmenin verdiği haz sizi bağımlı yapar. Bir süre sonra hep yeni şeyler öğrenmek istersiniz. Çünkü insanlara anlatacağınız yeni şeyler olması sizi mutlu eder.

Düğer taraftan bilgi her yerde kabul gören bir hediyedir. İnsanlara para verseniz bile memnun olmayabilirler. Hediye alsanız beğenmeyebilirler. Ama bilgi eskimez, tükenmez. Her zaman ve her yerde yannızdadır. Bir cüzdan veya pakette taşımanıza gerek yoktur. Paylaşmak, insanlara faydalı olmak bir nevi kelebek etkisi bile oluşturabilir. Bu yüzden bilgilerinizi paylaşmakta cömert olun.

Bilgi paylaşmak yeni şeyler öğrenmek için bizi kamçılayan bir unsurdur. Bunun yanında etkili öğrenmemizi de sağlar. Çünkü bir şeyi en iyi öğrenme yöntemi, onu öğretme amacıyla, o bilgiyi bir başkasına aktarma hedefi doğrultusunda öğrenmektir. Peki biligilerinizi nerelerde, nasıl paylaşabilirsiniz, maddeler halinde sıralayalımefendim:

 • Kendi sosyal çevrenizde bilgi ve tecrübelerinizi, o çevrenin ilgisi ve anlayış durumuna uygun olarak paylaşabilirsiniz.
 • Bir blog sitesi açabilir ve düzenli olarak bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Hem de CV’nize yazarsınız 🙂 veya buradan maddi kazanç da elde edebilirsiniz, size kalmış. Blog veya web sitesi açmak çok zor değil, hemen her kes yapabilir.
 • Youtube üzerinden paylaşabilirsiniz. Meraba arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz bu gün sizlerle bilgi paylaşma çelınc yapacağız… 🙂
 • Sosyal medya üzerinden futbol yerine bilgi paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Kendi aranızda, kafa denginiz arkadaş grubunuzla muhabbet grubunuz olabilir. Bu çok zevkli olacaktır. Bir parkta veya evde, koyu bir çay eşliğinde gece yarılarına kadar muhabbet etme fırsatı bulacaksınız.
 • Sosyal sorumluluk etkiniği olarak tecrübe ve bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Örneğin bir köy okuluna gidip 3d yazıcılar hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu sadece bir örnek, otomobil nasıl yapılır, nasıl hacker olunur, Nasıl Breaking Bad’deki gibi kimyager olunur gibi çocukların ilgisini çekecek konularda onlarn zihinlerini aydınlatacak bilgiler verebilirsiniz. İnanın böyle bir şey yaparsanız kendinizle gurur duyacaksınız.
 1. Ekonomi Bilginizi Geliştirin

Ülkemizin en çok konuşulan konular içerisinde ekonomi de yer alır. Konuşmak için olmasa da işleri anlamak için ekonomi bilmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü bizler mühendisiz. Çoğu zaman üreticilerle çalışılır. Bu üretim sadece elle tutulur bir ürün olmayabilir. Bir yazılım veya çözüm önerisi olabilir. Bunların hepsi de ekonomi ile yakından alakalıdır. Çünkü yaptığımız bir yerde ticari çalışmalardır. İş yaptığınız insanların size ödeyeceği parayı belirleyen şeyler neler? Vergilerin artması, döviz kurları, likidite, ekonominin sizin müşteriniz olacak insanlar üzerindeki etkileri neler? Bütün bunlar sizin çalışma ve teklif stratejilerinizi belirlemenizde işinize yarayacak bilgilerdir.

Bu konuda şu kaynak size yardımcı olacaktır: ekonomi sözlüğü

 1. Alanınızla İlgili Kitaplar Okuyun

Bu başlığı kitap okuyun başlığından ayrı olarak değerlendirmek istedik. Çünkü kitap okumak genel manada bir okuma ise size katacağı şeyler zihinsel ve sosyal becerilerdir. Buradaki tavsiyemiz ise alanınızla ilgili, sizin mesleki olgunluğunuzu geliştirecek niteliktedir. Bu kitaplar güncel gelişmeleri konu alan kitaplar da olabilir. Ama genelde gelişmeleri online ortamlardan takip etmek daha mantıklıdır. Mesleğinizle alakalı sizi teorik olarak, işin mantığını, temellerini, tarihin anlatan kitaplar bulup okuyun. Böyle kitaplardan öğreneceğiniz bilgiler sizin işinize hakimiyetinizi artıracaktır. Böylece karşılaşılan problemlere daha temel ve uygulanabilir, en önemlisi de size özgü çözümler üretmenize yardımcı olacaktır. Tabi iş olmadığında da neden olmadığını anlamanıza 🙂

 1. Fuar, Kongre, Müze, Konferans Gezileri Yapın

Aslında gün geçtikçe ilgi çekmeye başlayan bir alan var; bilim turizmi. İster üniversite yıllarında olsun isterse meslek hayatınızda, alanınızla ilgili en güncel bilgileri takip etmek ve yeni trendlerden haberdar olabilmek için fuarlar, kongreler kaçırılmaz fırsatlardır. Bir çok şehirde mühendislik alanlarında farklı kongreler, konferanslar, etkinlikler düzenleniyor. Ama düzenlenmeyen bir yerde de olabilirsiniz. Bu etkinlikler çoğunlukla online ortamlarda da paylaşılıyor. Ama gidip görmek, katılmak daha yararlı olacaktır.

Siz de bilim teknoloji turizmi yapabilirsiniz. Bir mühendis kendini nasıl geliştirir sorusunun cevabı içerisinde olmazsa olmaz bir yere sahiptir fuarlar ve kongreler. Bunun için gerekiyorsa plan ve bütçe dahilinde seyahatler edin. Bu etkinliklerde yeni insanlarla tanışın. Yeni fikirler edinmeye çalışın. Notlar tutun. Fotoğraflar çekin. Gençler özensin ya hatta sosyal medyada paylaşın bu fotoları. Saçma saçma şeyler trend olmasın hep. Neyse, fuar, konferans gibi etkinliklerin duyurusu çoğunlukla internet üzerinden yapılıyor. Yaklaşan furalara gitmek, gelişen teknolojiyi deneyimlemek hem size bir nevi tatil yapmış gibi rahatlık verecek, hem mesleğinizi sevmenizi sağlayacak, hem üretkenliğinizi artıracak, hem de çalışma heyecanınızı kabartacaktır.

 1. Mühendislik Alanınızda Önde Gelen Firmaları ve Akademik Gelişmeleri Takip Edin

Mühendislikte sektörün eğilimlerini belirleyen aktörlerin genel olarak iki başı vardır. Birisi firmalar, diğeri akademi. Akademik araştırmalar, yayımlanan makaleler bilimin teorik olarak ilerlemesini sağlar. Yeni ortaya çıkan yöntem ve gelişmeler çok hızlı bir şekilde hayatımıza dahil olabilir. Üretilen teorik, deneysel bilgileri hayatımıza girdiren unsur ise firmalardır. Özellikle sektörlerde isim yapmış firmaların bir çoğu bu yenilikleri ürüne dönüştürmek için çok heveslidir.

FESTO, KUKA, BOSTON DYNNAMICS, SIEMENS, GOOGLE gibi bir çok firma güncel mühendislik eğilimlerini, trendleri yönlendiren bir pozisyona sahiptir. Bunlar sadece birkaç örnek, kimya, yazılım, inşaat gibi bir çok alan için de bu geçerli. Sektörü firmalar aracılığı ile takip etmek, önde gelen firmaların yeni pazarlarını değerlendirmek size bir vizyon kazandıracaktır. Diğer taraftan akademik, bilimsel gelişmeleri takip etmek de bahsettiğimiz firmaların ileride neler yapabileceği konusunda size bilgi verecektir. Belki de sizin kişisel veya bir işletme sahibi iseniz işletmenizle ilgili yeni ve etkili stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır.

SON

Ne demişler, mühendis kolay yetişmiyor… Mühendislik gerçekten de merakla, sevgi ile, azimle yapılabilecek güzel bir meslektir. Hangi mühendislik olursa olsun bu böyledir. Bir yazılım mühendisinin yazılım dillerini öğrenmek için harcadığı uykusuz geceler, bir makine mühendisi için hesap kitapla, çizim programlarına gömülmüş olarak geçen vakitler, bir elektronik mühendisi için adeta bağımlılık haline gelen lehim dumanı bunlara birer kanıttır.

Bu yazımızda bir mühendis kendini nasıl geliştirir sorusuna kapsamlı bir cevap vermeye çalıştık. Başta da dediğimiz gibi bu maddeleri çoğaltabiliriz, tabi azalta da biliriz. Mühendislik alanlarında kendinizi geliştirmek için bu 19 maddenin hepsini tek tek uygulamanıza gerek kalmayabilir. Bunlar size fikir sunmak için yazıldı. Sizin en iyi kendinizi geliştirme aracınız merakınız ve savginizdir.

Geliştirin dostlar, kendinizi geliştirin. Ama bencil olmayın. Toplumu, çevrenizi geliştirin. İnsanlığı geliştirin. İnsanlara faydalı olan vicdan sahibi bir mühendise ihtiyaçvardır. Bu tür mühendisler medeniyetin inşaasını gerçekleştirir. Tek optimizasyon kriterimiz maddi kazançlar olmamalıdır. Her şeyle beraber insanlığı düşünen, çevreyi düşünen, vicdanını kaybetmeyen bir mühendis kendini nasıl geliştirir diye sormaya gerek yok, o zaten kendini geliştirmiştir. Kalın sağlıcakla.

1 thought on “BİR MÜHENDİS NASIL KENDİNİ GELİŞTİRİR? 19 YÖNTEM

Bir Cevap Yazın