robotlar ve diğer cihazlar için temel parçacıklar

robotlar ve diğer cihazlar için temel parçacıklar

MIT DEN ROBOTLAR İÇİN YAPI TAŞI NİTELİĞİ TAŞIYAN YENİ BİR ARAŞTIRMA

MIT bünyesinde faliyet gösteren bir araştırma ekibi bir çok farklı cihaz üretmekte kullanılabilecek niteliklere sahip temel mini parçacıklar geliştirdi. Bu minik bileşenler dişlileri döndüren bir motor veya ileri geri giden mekanizmalar üretilmek için kullanılabilir.

Gurubun yürüttüğü çalışma yine doğadan ilham aldı. Doğada tüm canlıların protein yapısının 20 çeşit aminoasitten oluşmasından yola çıktı ekip. Proje lideri Profesör Neil Gershenfeld 20 temel parçadan oluşan robot parçacıkları kiti ile dünyadaki tüm teknolojik cihazların üretilebileceğini savunuyor.Çalışmanın ilk örnekleri Finlandiya Helsinki’de Küresel Ölçeklerde Manüpilasyon, Otomasyon ve Robotik Uluslararası Konferansı‘nda (MARSS) sunuldu. Bu sunumda minik robot komponentlerine mantık ve hareket kabiliyeti kazandıran yeni eklemeler de yapıldığı görüldü.

Temel Robot Parçacıkları 5 Farklı Bileşenden Oluşuyor

robotlar ve diğer cihazlar için temel parçacıklar
robotlar ve diğer cihazlar için temel parçacıklar

Üretilen bu yeni teknolojinin merkezinde birbirine standart olarak bağlanabilen 5 mm ölçekli parçacıklar bulunuyor. Bu parçacıklar esnek, sert parçacıklar, elektromanyrtik parçalar, bobin ve mıknatıstan oluşuyor.

Minik bileşenler ile MIT lisansüstü öğrencisi Will Langford, bir dişli çarkı hareket ettirebilen motor da geliştirdi. Bu minik temel robot parçacıkları kavrama amacı ile bir tutucuda, yürüme amacı ile bir ayakta kullanılabilir. Daha sonra ise farklı amaçlar için oradan sökülüp başka yerlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Profesör Gershenfeld bu parçaları istenildiği zaman birleştirilip bozulabilen dijital mikro legolar olarak adlandırıyor. Buyeni yöntem farklı görevler için üzerlerinde değişiklikler yapılabilen veya tamamen baştan üretilebilen robotlara yönelik standart bir kit oluşturmakta önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

KAYNAK

Bir Cevap Yazın