mikro robot su altından görünüş - MİKRO ROBOT HAMAM BÖCEĞİ "HAMR" İLE TANIŞIN!

MİKRO ROBOT HAMAM BÖCEĞİ “HAMR” İLE TANIŞIN!

Mühendisler Karada, Su Yüzeyinde ve Su Altında Hareket Edebilen Bir Mikro Robot Geliştirdiler

Harvard Üniversitesi bünyesinde çalışan bir mühendis ekip su üzerinde yürüyen böceklerden esinlenerek bir mikro robot geliştirdiler. Geliştirilen robot hamam böceği su üzerinde yürüyebilen böcekler gibi suyun yüzey geriliminden faydalanıyor. Su yüzeyinde hareket etmek için asimetrik olarak yerleştirilmiş 4 çift kürekçiği kullanır. Aynı zamanda belirli frekanslarda titreşim hareketleri yaparak kara üzerinde de hareket edebiliyor.Robotu Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda kurulan çalışma grubu tasarladı. Araştırma ekibine göre robot hamam böceği karmaşık yüzey yapısına sahip alanları araştırılması gibi uygulamalar için umut vadediyor. Robotun ismi “Harvard Gezici Mikrobot” kelimelerinin baş harflerinden oluşan HAMR kelimesidir.

Mikro Robot HARM Su Dibine Nasıl İniyor ve Tekrar Yüzeye Nasıl Çıkıyor?

HAMR, su yüzeyinde hareket edebilmek için kendi ağırlığını suyun yüzey geriliminin taşıyabileceği şekilde su yüzeyine yaymak için minik ayakçıklar kullanır. Bunun yanında su altına inmesi de çalışmanın amaçları arasındadır. Fakat bu yeteneği kazanabilmesi için çok daha akıllıca ve teorik temelli bir çözüme ihtiyaç duyuldu. Ayakçıklara elektrik akımı uygulamak!

Elektro-ıslatma olarak bilinen bu tekniğe göre yüzeyden geçen elektrik akımı yüzeyin ıslanabilme özelliğini artırır. Bu şekilde mikro robot ayakçıklarının su ile temes eden yüzeyinden geçen akım suyun ayakçıkları ıslatmasını sağlar. Yani suyun yüzey gerilimi ciddi manada azalır, bir noktadan sonra robot böceği taşıyamayacak seviyeye kadar düşer ve robot hamam böceği su dibine batmış olur. Su dibinde de hareket etmek için karada yürüdüğü sistemin aynısını kullanır.

Parylene kaplı mikro robot 1,65 gram ağırlığa sahiptir. Bunun yanında 1,44 gram yükü su yüzeynde batmadan 10 Hz titreşim frekansı ile taşıyabilmektedir. Robot hamam böceği için bir diğer zorluk ise su dibinden kara ortamına çıkmaktır. Çünkü bu işlem sırasında yine suyun yüzey gerilmesini aşması gerekir. Bu sefer robotun üst kısmına yüzey gerilme kuvveti biner. Mühendis ekibi bu zorluğun üstesinden gelmek ve aynı zamanda taşıma kapasitesini artırabilmek için robotun şanzıman kısmını güçlendirdi ve yumuşak ayakları robotun ön tarafına yerleştirdi. Bu şekilde suyun yüzeyi ile robot arasındaki eğim azaltılmış oldu ve robotun yavaşça suyun dibinden çıkması sağlandı.

Haber Kaynağı: https://www.theengineer.co.uk/robotic-cockroach-water/

BİLİMSEL ÇALIŞMALARINIZI TANITMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın