MEZUN OLDUM FAKAT KENDİMİ BOŞLUKTA HİSSEDİYORUM NE YAPMALIYIM?

PANDEMİ BİZİ BİTİRDİ

 Güç bela mezun oldum, araya pandemi girdi, dersleri uzaktan aldım, bir şey öğrenemedim diyorsanız yahut seneler önce üniversiteyi bitirmenize rağmen bomboş hissediyorsanız bu yazı hoşunuza gidecek. Öyleyse başlayalım!

Üniversiteyi bitirdiğinde kendini sıradan bir mezun olarak tanımlayan biri olarak yaptığım çalışmaları, gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

BÖLÜMÜ SİLAH ZORUYLA MI OKUDUNUZ?

 Öncelikle hangi bölümü bitirdiniz ve bu bölümü kendi rızanızla mı tamamladınız yoksa aile-akraba baskısı sonucu mu bitirdiniz, bu sorunun cevabı çok önemli. Eğer sevmediğiniz bir bölümün diplomasını aldıysanız bu alanda çalışsanız bile mutlu olma ihtimaliniz düşük olacaktır.

CANIM DİPLOMAM!

İyi ki bu diplomayı almışım, alanımı seviyorum diyorsanız o zaman işimiz daha kolay olacak. Kendinizi analiz etmeniz, tahammül edebileceğiniz şeyleri belirlemeniz gerekiyor. Zira her sektörün avantajları ve zorlukları mevcut.

MEMUR OLACAĞIM, DEVLETE BAĞLANACAĞIM

Düzenli maaşım olsun, insanlarla iyi geçinirim, sınavlar beni yıldırmaz, hayatımda düzen istiyorum diyorsanız memuriyeti seçebilirsiniz. KPSS’ye yoğunlaşıp yüksek puanlar alabilirsiniz. Son adımda torpil gerekirse elenme riskiniz olacaktır. ( Devlet okullarına biyomedikal öğretmeni olarak atanmış arkadaşlarım var ve torpilsiz, dayısız girdiler, umarım isteyen herkes liyakatli insanlarla karşılaşır ve işine kavuşur. )

AKADEMİ, BİLİM FALAN

 Akademisyen olmak, bilimsel çalışmalara katkı sunmak istiyorum diyorsanız, hepimizin bildiği üzere ALES puanı almanız ve ingilizce yeterlilik sınavlarına girmeniz gerekiyor. Tercih yapacağınız üniversiteden tutun enstitüye kadar farklı şartlarla karşılaşabiliyoruz. Genelde, ALES için 70 puan isteniyor. Hayaliniz, hedefiniz netse buna yoğunlaşarak lisansüstü eğitime başlayabilirsiniz. Yüksek lisansı tezin 70% ini tamamlamasına rağmen bırakan biri olarak şunu şöylemek istiyorum.

YÜKSEK LİSANS NİŞAN GİBİDİR ATARSIN FAKAT DOKTORA NİKAH GİBİDİR YAKAMAZSIN 

Danışman faktörü çok önemli. Size psikolojik şiddet uygulayan, hiçbir manada destek olmayan biriyle yol almak çok zordur ve kafayı yiyebilir, akademiden soğuyabilirsiniz. Hocaları araştırmanızı hatta mezun öğrencilerle konuşmanızı tavsiye ederim. Popüler hocalar içi boş balon çıkabiliyor. Yurtdışında burslu olarak okuma fikri sıcak geliyorsa YLSY programına da göz atabilirsiniz. Yurtdışında lisansüstü eğitimi yapıp ülkeye dönüyorsunuz ve belirlediğiniz bir kurumda çalışıyorsunuz. ( burslu gittiğiniz için her ay ödeme alıyorsunuz ve yurtdışında okuyan arkadaşlarım paranın yettiğini söylüyor eğer dönmek istemezseniz aldığınız parayı faiziyle ödüyorsunuz dolar biriktirerek bu borcun da üstesinden gelebilirsiniz😊 )

TEZ YAZMAK ZORUNDA MIYIM?

 Tez yazmak bana göre değil diyorsanız tezsiz yüksek lisans da yapabilirsiniz. Fakat öğreniminiz ücretli olacaktır. Ders kredisi başına belirli ücret alan üniversiteler mevcut. Tabi bunların hiçbirini yapmak zorunda değilsiniz. Özel sektörde de size uygun işler olabilir. Herkes kariyer.net e bakın diyor fakat ben verimli olduğunu düşünmüyorum.

LİNKEDİNİ ES GEÇMEYELİM

LİNKEDİN platformu daha canlı, çok fazla staj ve iş ilanı var. İnsanlarla bağlantı kurabiliyorsunuz ve yurtdışından hızlı dönüşler alabiliyorsunuz.

İLK ADIM

 Mezun olduysanız, işe linkedin hesabı açarak, staj, okul bilgilerinizi yükleyerek başlayabilirsiniz. Faaliyet göstermek istediğiniz alandaki insanlara bağlantı istekleri gönderebilir, yorum, etkileşim yaparak insanların sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Paylaşım yaparak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Ürünüm yok, akademide değilim ne paylaşacağım diye üzülmeyin. İlginizi çeken bir haberi, makaleyi, görseli paylaşabilir, kendi duygu ve düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz. Siyasi ve dini içeriklere girmemenizi tavsiye ederim. 😊

Sektörde bulunan insanlar linkedin platformuna çok önem veriyor. CV oluştururken linkedin hesabınıza ait linki de ekleyebilirsiniz. Böylece sizi araştırmak isteyenler profilinize girip detaylı bilgiye erişebilir.

GÜNCEL HABERLER

İlerlemek istediğiniz alanla ilgili güncel haberleri takip edebilir, bu çalışmaları topladığınız bir klasör açabilirsiniz. Sizi robotlar ve akıllı sistemler heyecanlandırıyorsa, hangi makaleler yayınlanmış, yurtdışında hangi seviyedeler, biz neredeyiz, hangi şirketler ürün çıkarmış bunlara bakabilir, insanlara mail atabilirsiniz. ( Ülkemizde mail kültürünün oturduğunu düşünmüyorum fakat dönüş yapan insanlar oluyor. Yurtdışından ise hızlı dönüş sağlanıyor, her defasında şaşırıyorum 😊 )

NİYETİNİZİ NET OLARAK ORTAYA KOYUN

Eğer laboratuvar çalışmaları yapmak, biyomalzemeler vs üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız, linkedinden ilanları takip edebilirsiniz. Sorumlu hocalara yazabilirsiniz ve niyetinizi net bir biçimde ifade ederek staj yahut gözlem fırsatı yakalayabilirsiniz.  Lütfen mesaja girişte merhaba gibi tek kelimeler kullanmayın. Bu tür mesajlara dönüş yapılmıyor :/

EN ÖNEMLİSİ

Asla bırakmayın, kendinizi başkalarıyla kıyaslayıp demoralize olmayın. Kendinizi tanıdıktan ve yol haritanızı belirledikten sonra her şey çorap söküğü gibi gelecek. Bu yazıyı okuduysanız yoldasınız demektir. Yolda olmaya devam 😊

 

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın