Mekatronik Mühendisliği tercih edilir mi, okul önemli midir

mekatronik mühendisliği

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Mekatronik mühendisliği, nasıl anlatalım şimdi, yani kelime bile bizi bir yerlere götürmüyor aslında. Neyse, bu bölüm son zamanlarda en çok tartışılan, sorup soruşturulan bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle üniversite tercihleri sırasında öğrenciler bu bölümü oldukça merak eder. Hatta bu bölüm hakkında kısa ve bizce yetersiz bir tanım olan “Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliğinin birleştirilmiş hali“ tanımı öğrencinin ilgisini çeker. Peki bölümden mezun olunca bu üç bölümün diplomasını veriyorlar mı, hayır. Peki, o zaman nedir bu bölüm bir bakalım:

Mekatronik Mühendisliği Nedir?

En temel soru da bu. Mekatronik Mühendisliği okuyan hemen her öğrencinin başına bela olan soru. “Yavrum sen ne okuyon bakalım?“ diye soru soran ninenize ne cevap vereceksiniz? “Robot Mühendisliği nineciğim“ deseniz kesin bozuk bir mutfak robotu vardır. En iyisi “Mühendislik“ deyip çekilmektir.

Mekatronik mühendisliği temel olarak doğa ile etkileşim içerisinde olan makineler tasarlamayı ve üretmeyi amaçlayan bir disiplin dalıdır. Böyle tanımlanınca işin içerisinde makine bilgilerinin, elektronik ve yazılım bilgilerinin girdiği anlaşılmış oluyor. Aslında taşıdığı bu yaklaşım mekatronik mühendisliğini geleceğin önemli meslekleri arasında yer alacağını gösterir. Çünkü doğa ile, dış dünya yani çevre ile etkileşim halinde olan makineler denilince aklımıza robotlar gelir. Mekatronik mühendisi robot mu yapar?Mekatronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Mesleği de tanımlarken belirttiğimiz gibi doğa ile etkileşim içerisinde olan herhangi bir makineyi mekatronik mühendisleri tasarlarlar. Evet insansı robotlar da bu makineler içerisindedir, barkot okuma sistemleri ve para sayma makineleri de. Çok geniş bir alanda çalışma alanları vardır. Endüstrinin robotikleşmesi, yani fabrikaların bir çok alanında robotların çalışıyor olması iş sahasının genişliğini anlamamıza yardım eder. Bunun yanında robotik uygulamalar, sensör tabanlı teknolojik aletler hayatımıza yeni yeni dahil olduğu için bu bölümü okuyan öğrenciler için kendi işlerini kurma ve kendi ürünlerini üretme imkanı daha geniştir. Çünkü alınan eğitim bir ürünü hayata geçirebilmek için gerekli bir çok bilgiyi içerir. Tabi kendini geliştiren bir öğrenci için.

Nedir Şu Kendini Geliştirmek?

Bu terİmi lise yıllarında çok duyduk. Hemen her meslek için “kendini geliştirirsen iyi bir meslek aslında“ sözü söylenir. Peki bu kendini geliştirmek nedir, mekatraonik mühendisi kendini nasıl geliştirir?

Kendini geliştirmek, yaptığın işe hakim olmaktır. Kendini iyi yetiştirmiş/geliştirmiş bir mekatronik mühendisi ise en az bir programlama dilini (yazılım dili) çok iyi bilmeli, bir bilgisayar destekli çizim programına hakim olmalı, bunların yanında elektronik bilgisi de yüksek olmalıdır. Bu okulda öğretilen konularla veya verilen derslerle yeterli derecelere ulaşmaz. Bahsettiğimiz alanlarda tecrübe kazanmalısınız. (İngilizce bilmelidir demiyoruz, onu siz anlayın J ) Tecrübe en iyi öğretmendir. Yazılım adına kendi çalışmalarınız olsun, tasarım ve elektronik adına da aynı şey geçerli. Bir yerden hazır bulmamak şartı ile kendi robot kolunuzu bilgisayarda tasarlayın, üretin, elektronik devresini kendiniz kurmaya çalışın ve onu kontrol eden yazılımı kendiniz yapmaya çalışın. Bu size tecrübe kazandıracaktır. Ya da başka bir yöntem olarak bunları yapan firmalar bulun ve oralarda kendinizi geliştirmek için fırsat isteyin

Aslında ülkemizde bir mekatronik mühendisinin kendini geliştirmesi için bir çok fırsat mevcuttur. Özellikle bu alandaki öğrencilerin veya meraklıların teknoloji ile iç içe olmaları, interneti iyi kullanabiliyor olmaları geniş bir online imkan oluşturmuş durumda. Bu konuda, yazılım öğrenmek için, elektronik bilgilerinizi geliştirmek için veya bilgisayar destekli çizim bilgilerinizi geliştirmek için bir çok web sayfası ve video dersler mevcut. Hatta bir çok da sosyal gruplar, okul kulüpleri var. Bunlar kendi aralarında projeler yürütüyor, eğitimler düzenliyor.

ŞU WEB SİTESİNİ DE ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

MÜHENDİSLİK TERCİHLERİ ADLI YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın