Mars'ta Hayat İhtimali

Mars'ta Hayat İhtimali

Mars’ta Hayat İhtimalini Kuvvetlendiren Yeni Bir Keşif

NASA, Curiosity’nin Mars’ta Hayat Olabilme İhtimalini Kuvvetlendiren Organik Moleküller Bulduğunu Duyurdu.

NASA’nın Curiosity adlı Mars gezici robotu Mars atmosferinin daha önce yaşamı desteklediğine dair bulgulara rasladı. Her ne kadar bu bulgular Mars’ta hayat olup olmadığına doğrudan kanıt oluşturmasa da, daha sonraki Mars Misyonları için önemli işaretler taşıyor. Curiosity’in keşfettiği yeni bulgular ise Mars yüzeyindeki 3 milyar yıllık sert tortul kayaçlardaki organik moleküller ve Mars atmosferindeki mevsimsel değişiklikler. Bu bulgular Science dergisinin 8 Haziran sayısında yer aldı.

Organik Moleküller Karbon, Hidrojen ve Azot İçeriyor!Bulunan organik moleküller karbon, hidrojen, azot ve diğer element atomları içeriyor. Organik moleküller genelde yaşamla çok yakından ilişkili olsa da, canlı olmayan ortamlarda da nadiren oluşabileceği bilindiğinden doğrudan yaşam kanıtı olarak kabul edilmiyor.

NASA Genel Merkezinden Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen :”Bu yeni bulgularla Mars bize merakta kalmamızı ve araştırmalara devam etmemizi söylüyor.” diyor ve sözlerine devam ediyor: “Devamlı ve planlanlı çalışmalarımızın Kızıl Gezegen’de daha nefes kesici keşiflerin kilidini açacağından eminim.” dedi.

NASA’nın Maryland’daki Greenbelt Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Jen Eigenbrode: “Curiosity organik moleküllerin kaynağını belirlemedi. Bu moleküller canlılar için bir yiyecek miydi yoksa Mars’ta hayat olmadan oluşmuş moleküller miydi? Marstaki bu organik maddegezegen koşulları ve kimyasal süreçler hakkında ipuçları veriyor.” dedi.

Mars'ta Hayat Olma İhtimalini Kuvvetlendiren Organik Molekül Keşfi
Mars’ta Hayat Olma İhtimalini Kuvvetlendiren Organik Molekül Keşfi

Günümüzde daha farklı olmasına rağmen Mars yüzeyinin uzak geçmişte yaşam için çok önemli bir madde olan sıvı suyun bulunacağı koşullara sahip olduğu anlaşılıyor. Curiosity verileri milyarlarca yıl önce Gale Krateri içindeki bir su gölünün kimyasal bileşenler ve enerji kaynakları da dahil olmak üzere Mars’ta hayat olabilmesi için gereken bir çok yapıyı bünyesinde tuttuğunu gösteriyor.

Eigenbrode: “Mars yüzeyi üst kısımlardan radyasyona maruz kalıyor. Hem radyasyon hem de sert kimyasallar organik maddeyi parçalıyor. Mars’ta yaşam olduğu zamanlarda biriken 5 santimetrelik kayadaki antik organik molekülleri bulmak, Mars’taki organik moleküllerin öyküsünü daha derinlemesine öğrenebilmeyi amaçlayan gelecek misyonlar için iyi bir fikir.” dedi.

Mars Atmosferindeki Mevsimsel Metan Değişimleri

Mars atmosferindeki metan değişimi Curisotiy’nin üç Mars yılında yaptığı analizler sonucu keşfedildi. Normal olarak bu metan su ve kaya kimyasal tepkimeleri ile oluşmuş olabilir. Bunların yanında bilim insanları yaşam ihtimalini de göz ardı edemezler. Daha önce de Mars’ta metan keşfedilmişti. Ama bu yeni keşiflerde Gale Krateri’ndeki düşük metan seviyelerinin sıcak yaz aylarında zirveye çıktığını ama kışları düştüğü anlaşıldı.

ŞU HEBER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: NASA MARS’A HELİKOPTER GÖNDERECEK!

Story Source:

Materials provided by NASA/Jet Propulsion LaboratoryNote: Content may be edited for style and length.

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180607142916.htm

Fotoğraf: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-host-live-discussion-on-new-mars-science-results

1 thought on “Mars’ta Hayat İhtimalini Kuvvetlendiren Yeni Bir Keşif

Bir Cevap Yazın