haber3 resim - MANYETİK DİYOTLARLA ŞARJIMIZ DAHA UZUN SÜRE GİDECEK

MANYETİK DİYOTLARLA ŞARJIMIZ DAHA UZUN SÜRE GİDECEK

Missouri Üniversitesi’nde fizik ve astronomi doçenti Deepak K. Singh liderliğindeki bir grup araştırmacı, tablet, telefon ve bilgisayar gibi bir çok elektronik aletin ısınma ve şarj problemlerine birlikte çözüm sunabilecek bir aygıt geliştirdi.

MU da Manyetizma ve Süper İletkenlik Araştırma Laboratuarı’nda baş araştırmacı olarak çalışan Singh; “Bir diyot, akım ve voltajı normalde sadece bir yönde iletir. Ancak gerilim tersine döndüğünde akım durur. Bu anahtarlama işlemi, kayda değer bir enerji harcamakta ve böylece pil ömrünü tüketmektedir. Yarı iletkenleri manyetik bir sistemle değiştirerek daha gelişmiş ve işlevsel, daha az enerji tüketen bir cihaz oluşturabileceğimizi düşündük.” diye konuştu.



Singh’in ekibi, silikon bir yüzeyin petek yapılı şablonu üzerinde manyetik bir alaşım veya demir alaşımı biriktirerek oluşturulan nano bir yapı geliştirdi. Bu malzeme de tıpkı diyotlar gibi tek yönlü akım iletse de, yarı iletkenlerden yapılan diyotlara kıyasla çok daha az enerji tüketir.

Singh; “Son ürün haline getirmek için daha çok çalışmamız lazım. Ancak 5 saatlik şarjın 500 saatlik bir süreye çıkartabileceğimiz anlamına geliyor.” dedi.

Ekip bir ABD patenti için başvuruda bulundu.

Kaynak: https://phys.org/news/2018-05-device-battery-life-electronic-devices.html

Makale1: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/aelm.201700500

Makale2: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/advs.201700856

Bir Cevap Yazın