MAKİNE MÜHENDİSLİĞİNDEN BUNLARI YAPMADAN ASLA MEZUN OLMAYIN

Sadece derse girerek mühendis olunmaz. Bu söz bir mühendislik atasözü durumuna gelmiş diyebiliriz. Mühendislik uygulamalarının teorisi ve pratiği arasındaki farka ve bu farkın öğrenilmesine ihtiyaç olduğuna dikkat çeker. Biz de bu yazımızda bir makine mühendisi için mezun olmadan önce tecrübe edinmesinde fayda gördüğümüz bir liste hazırladık. Bu yazımızdaki tavsiyeler tabi ki de genel geçer, olmazsa olmaz şartlar değildir. Ne yapsam düşüncesinde olan öğrenci okurlarımıza fikir vermeyi amaçladık. Hadi başlayalım

SANAYİ GEZİNTİSİ YAPMADAN

Mühendislik eğitimi aldığınız ilde iyi veya kötü bir sanayi vardır. Öğrencilik yıllarınızda bu sanayi bölgelerine giderek bir gezinti yapmanızı tavsiye ederiz. Neler yapılıyor? Ne tür ürünler üzerinde çalışılıyor? Torna ustası, CNC veya pres operatörü nasıl ortamlarda çalışıyor? Bu işlemler nasıl gerçekleşiyor? Bu sorular da kafanızın bir köşesinde olursa daha verimli bir gezi olacaktır. Evet tüm firmalar olmasa da öğrenci olduğunuzu ve işlerin nasıl yürüdüğünü gözlemlemek istediğinizi söylediğinizde size bilgi de vereceklerdir. Bu arada staj yapmadıysanız bunu da gündeme getirebilirsiniz.

FARKLI ALANLARDA FİRMALAR GEZMEDEN

Hangi alanda veya dalda ilerlemek istediğinize dair bir fikriniz oluşmuşsa veya oluşmamışsa farklı alanlarda faliyet gösteren firmaları ziyaret etmenizde fayda vardır. Eğer bir alan seçmemişseniz ve her biri çekici geliyorsa sizin karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Bir alan seçtiyseniz de farklı alanlar hakkında fikir sahibi olmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu amaçla farklı alanlarda faliyet gösteren firmaları gezmenizi içtenlikle tavsiye ederiz.

Burada firmaları nereden bulacağınızı veya nasıl temas kuracağınıza gelince, bu konuyu öğretim üyelerinize danışmanızda fayda var. Mutlaka bağlantıda oldukları, meraklı ve hevesli öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyacak firmalar vardır. Bu kanaldan sonuç alamazsanız da sanayi bölgelerinde bulunan yönetimlere veya komik gelebilir ama esnaf lokantalarına sormanızda fayda var. Hiç sonuç alamazsanız da arayın veya firmayı doğrudan ziyaret edip ne istediğinizi söyleyin. Stajı unutmayın. Staj mühim.

KLAVUZ VE DELİK AÇMADAN

Makine mühendisliğinden mezun olmadan önce yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer şey ise budur. Bir delik nasıl açılır elbette biliyorsunuzdur. Ama örneğin 10 mm bir plakaya m6 civatayı takabilmek için bir diş açmanız gerekse ne yaparsınız? Delik çapı ne kadar olacak veya hangi havşayı kullanacaksınız? Klavuzu nasıl kullanacaksınız? Bu işi sürekli yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Ama bu tür teknik işlerin nasıl yapıldığı hakkında fikir ve tecribe sahibi olmanız tasarımları yaparken avantaj sağlayacaktır size.

Bu başlıkta klavuz açmak ve delik delmek yer alsa da, asıl vurgulamak istediğimiz elinizi yağa bulamanızdır. Bu işler kendi içerisinde inceliği olan işlerdir. Tasarım aşamasında bu incelikler atlanırsa iş ciddi manada zor bir hal alabilir.

KAYNAK DENEYİMİ YAŞAMADAN

Bir çok metal yapı kaynak kullanılarak birleştiriliyor. Buna rağmen kaynak işi ustalık gerektiren ve tasarımdan itibaren başlayan bir süreçtir. Kaynak yapılacak parçalar tasarlanırken parçanın çarpılması, kaynak bölgesinin çekirdek yapısının değişmesi ve kaynak işinin uygulanabilmesi tasarım aşamasında düşünülmelidir. Bu nedenle gerek okulun atolyelerinde gerek staj yerlerinde gerekse kendi çabanızla bulduğunuz bir yerde kaynak deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

SANAYİDE BİR PARÇA ÜRETTİRMEDEN

Makine mühendisliğinde bir parçanın üretilmesi teori ve pratik açıdan uyum gerektiren bir süreçtir. Lazer kesimle üretilecek metal bir levhayı düşünelim. Bu parça üzerinde en az kaç mm delikler açabilirsiniz? Lazer kesim hassasiyetleri ne aralıktadır? Bir de büküm yaptırmak isterseniz büküm hassasiyetleri neler olacaktır. Siz 45 derece bir köşe istediğinizde bu büküm yakınındaki delik ve kesimlere nasıl etki edecektir? Bu konular tecrübe edinmeden anlaşılması güç konulardır. Aynı şey CNC veya torna işleri için de geçerlidir. Bu nedenle iyi kötü, bir şekilde sanayide bir parça ürettirmeye çalışın. Bu parça sizin tasarladığınız bir parça olsun. Sonuçları tecrübe edin.

BİR YARIŞMAYA KATILMADAN

Mühendislik alanınızla ilgili yarışmaları araştırın. İhalar ilginizi çekiyorsa, veya savaş robotları üretmek istiyorsanız, veya otomotiv sektörüne yönelik bir tasarım yapmak istiyorsanız, enerji verimliliğine veya sürdürülebilir enerji alanına ilginiz varsa sektöre adım atmanızın en kolay yolu yarışmalara katılmaktır. Bu yarışmalar sayesinde hem bir ekiple çalışma deneyimi edinirsainiz hem de sektörden firmalarla temas kurarsınız.

FABRİKA ÇALIŞANLARI İLE SOHBET ETMEDEN

Mühendisler bazı çalışma koşullarında diğer kademelerden tamamen soyutlanabiliyor. Bu bizce hem insani açıdan hem de mühendislik becerileri açısından sorunlar oluşturuyor. Fabrika çalışanları ile yapılan sohbetlerde üretim sürecine dair birçok problem veya yöntem keşfedilebilir. Fabrika çalışanları ile sohbet etmenizi tavsiye ederiz. Onların çalışma koşullarını anlamakta fayda mülahaza ediyoruz.

BİR ENERJİ ÜRETİM TESİSİ GEZMEDEN

Gerek bir Hidro Elektrik Santrali, gerek bir güneş tarlası, gerek bir rüzgar türbini sahası veya bir bir termik santral gezisi yapmanızı tavsiye ederiz. Mühendislik faliyetleri içerisinde tüm alanları ilgilendiren yegane konulardan birisi de enerji bir. Enerji uğraş olarak başlı başına bir mühendislik alanı olsa da diğer tüm alanlar en azından tüketici olarak doğrudan ilgilidir. Bu nedenle enerji üretimi hakkında bilgi sahibi olmanız meslek hayatınızda fikir verici olacaktır. Bir enerji üretim tesisi gezmek öğrenci iken zor olabilir ama öğrenci değilken daha zordur. Öğrenciliğin avantajlarını sonuna kadar kullanın.

KENDİ BLOGUNUZU AÇMADAN

Bir blog, aslında kartvizit veya detaylı bir CV özelliği taşıyabilir. Mühendialik bölümüne başladığınız günden itibaren bir blog açmanızı ve edindiğiniz tecrübeler, hobileriniz, projeleriniz veya fikirleriniz hakkında yazılar veya diğer tür içerikler oluşturmanızı tavsiye ederiz. Burada bir blog açmanın zor olmadığını ve ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Google’nin Blogspot altyapısını veya WordPress altyapısını tavsiye ederiz. Olsu da daha profesyönel bir hale getirmek isterseniz kendi web sitenizi de oluşturabilirsiniz.

SON OLARAK

Değerli arkadaşlar öğrenci olmanın size sunduğu haklar ve fırsatlar vardır. Öğrenci iken ne kadar fazla hata yaparsanız, ne kadar fazla tecrübe edinirseniz o kadar iyidir. Tabi sağlığınızı riske atmadığınız müddetçe. Öğrencilik yıllarınızda bu kimliğinizle olabildiğince sanayi ve sektör tecrübesi edinmenizi tavsiye ederiz.

1 yorum

Bir Cevap Yazın