makine mühendisliği makine mühendisi olmak için

63 makine mühendisliği makine mühendisi olmak için

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Mühendislik bölümleri arasında belki de en tanınan bilinen bölümdür makine mühendisliği. Bu yazımızda makine mühendisliği nedir, nasıl bir meslektir, nasıl okunur ve naıl makine mühendisi olunur ondan bahsedeceğiz.

Makine mühendisliği çok temel bir mühendislik disiplinidir. Genel olarak öğretilen dersler konusu bakımından hemen hemen her alana hitap edebilir. Tüm mühendisliklerde olduğu gibi makine mühendisliğinde de amaçlanan şey problem çözebilme ve bu çözümü uygulayabilme kabiliyetini geliştirmektir. Bu problemler bir üretim tesisinde, pazarlama stratejisinde veya sosyal hayattakarşımıza çıkabilir. Yöntemler aynıdır.

Makine Mühendisi Olabilmek İçin Nasıl Bir Yapıya Sahip Olmak Gerekir?  • Hesap Kitap İşleri:

Makine mühendisi deyince akla ilk gelen şey elinde alyan anahtar takımı olan ve bir somunu sıkmaya çalışan insan tasviridir. Hayır arkadaşlar makine mühendisinin en önemli aracı anahtar tornavida değil hesap yapabilme yeteneğidir. Mühendislik alanında karşılaşılan sorunların bir çözümü olacaksa, o çözümün mutlaka teorik olarak da (matematik fizik gibi bir çok alana ait formül guruplar gibi) ispatlanması lazımdır. Bu hesaplamaların çoğunu yerine getiren bilgisayar programları vardır tabi ama o programlarda çalışan formüller hakkında bilgi sahibi olmanız lazımdır. Yoksa hatanın nerede olduğunu tam olarak anlamayabilirsiniz.

makine mühendisliği tercih edeceklere tavsiyeler.
Makine mühendisinin en önemli aracı hesaplama işlemleridir

Eğitim sürecinde de bir sürü matematiksel hesaplarla uğraşmanız gerekecektir. Matematiği fiziği sevmiyorsanız, ısı hesapları sizin için anlamsız geliyorsa bu bölümde çok zorlanacağınızı düşünebilirsiniz. Birkaç sayfa süren işlemler hayal olmaktan çıkıp rutin bir uğraş olmaya başlayacaktır bu bölümde.

  • Uzun Süre Odaklanabilme

Bir önceki maddede de bahsettiğimiz işlemler, hesaplamalar sizin gerçekten odaklanabilmenizi gerektirir. Bir konuyu çalışırken, bir işlemi çözerken odağınızın dağılması sizin o konuyu tam olarak anlayamamanıza sebep olacaktır. Uzun süre masa başında oturmaktan, ders çalışmaktan sıkılmayan bir yapıya sahip olmanız veya bun alışkanlığı edinmeniz gerekebilir.

  • Bilgisayar Başında Uzun Süre Vakit Geçirmek

İlk başta oo tam bana göre bir iş bu diye düşünebilirsiniz. Tabi bu mesleği sevdiğiniz için olursa doğrudur. Makine mühendisliği üzerine bir iş yapacaksanız bilgisayar başında vakit geçireceksiniz demektir. Bir çok durumda bilgisayar üzerinde tasarımlar ve analizler yapmanız gerekecektir. Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmeye kendinizi alıştırın. Burada demek istediğimiz, bilgisayar kullanırken gözünüzü ve iskelet yapınızı koruyacak şeylere kendinizi alıştırın. Aksi tadirde erken yaşta gözlük takmak zorunda kalabilir veya kamburlaşabilirsiniz. Kıl dönmesi de 🙂 

  • Ekip Çalışmaları

Ekip çalışmalarından genel olarak nefret ederiz. Her zaman tek başımıza, işleri kafamıza göre yapmayı tercih ederiz. Ama arkadaşlar hem okul hayatında hem de meslek hayatında makine mühendisleri bir çok yerde ekip olarak çalışır. Bu bölümü bitirip makine mühendisi olunca bir cep telefonunu baştan sona kendiniz tasarlama ve üretme hayali kurmayın. Veya kendi otomobil fabrikanızı tek başınıza kurabilmeniz için olağan üstü yeteneklerinizin olması lazım.

Ekip çalışması okulun ilk yıllarından itibaren karşınıza çıkacaktır. Hatta çoğu durumda ekip arkadaşlarınızı bile seçme şansınız olmayacaktır. Bu durumlarda hiç tanımadığınız, görüş ve yaşam tarzı size zıt olan insanlarla ortak bir iş yapmak durumunda kalırsınız. Bunun için sosyal becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Geniş bir genel kültür sahibi olun. Güler yüzlü ve uyum sağlayabilir insanlarla herkes çalışmaktan zevk alacaktır.

Makine Mühendisleri Nerelerde, Hangi Alanlarda Çalışır ve Maaş Meselesi

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi makine mühendisliği temel bir disiplindir. Aşağıda bir de video ekleyeceğiz. Orada da söylendiği “roket var ya roket, onu da makine mühendisleri yapıyor“ ifadesi durumu özetler nitelikte. Şu an bu yazıyı okuduğunuz telefon tablet veya bilgisayarlardan tutun da patates soyma aletine kadar her şey makine mühendislerinin çalışma alanına girmekte. Bunun için bir makine mühendisi musluk üreten bir fabrikada imalat mühendisi olarak da çalışabilir, elektirikli araç üreten bir firmada arge mühendisi olarak da çalışabilir. Bu tamamen kendi ilgi alanına ve kendini geliştirdiği sektöre göre değişen bir durumdur. Yani nerede çalışacağınız tamamen size bağlıdır denilebilir.

Makine mühendisinin çalıştığı yerler böyle geniş ve çeşitli olunca tabi ki maaşları da ona göre değişir. Ama kendini geliştirmiş bir mühendis her zaman bunun karşılığını alır.

Nedir Şu Kendini Geliştirmek?

Kendini geliştirmek tabirini lise yıllarında çok fazla kez duymuşsunuzdur. Merak etmeyin arkadaşlar üniversitede de hatta iş hayatında da çok duyacaksınız. Bu kendini geliştirmek dedikleri şey şu, makine mühendisliği için gerekli çizim proğramlarını, analiz programlarını çok iyi bilmek (hepsini bilmek gerekmez), İngilizce ve mümkünse yanında başka bir yabancı dil öğrenmek, teorik alt yapısına sahip olmak ve tecrübe edinmektir. Tabiri caiz ise o işin kompedanı olmaktır. İçini dışını bilmektir.

Okul Önemli Mi?

Kendinizi geliştirirseniz önemi değil 🙂 Bu rabiri kullanmak istemiyorum 🙂 Ama şöyle bir sorun var, kendinizi geliştirme fırsatını okuyacağınız okul belirleyebilir. Bir okulda ilgi alanınıza yönelik dahil olabileceğiniz projeler ve kulüpler olması, proje üretmeye yönelten bir eğitim anlayışının olması çok önemlidir. Bu açıdan okul önemlidir. Yoksa temelde aynı diplomayı alırsınız. Ama X üniversitesi sizin kendinizi geliştirmenize imkan verdiği için ve bunu da sizi işe alacak firmalar bildiği için okul önemlidir.
Okul tercih ederken bunları düşünün. Bu okulda öğrenci ortamı nasıl, kendimi geliştirme imkanım ne kadar. Özellikle teknik üniversitelerde okumaya çalışın.  Ama bir sebepten dolayı bu bakımdan yetersiz bir okul seçtiyseniz de bu yolun sonu değildir. Hatta belki de size fırsatlar sunacaktır. Kendinizi online da geliştirebilirsiniz sonuçta 🙂 

Peki Makine Mühendisliği Bölümünü Sevmezsem Ne Olacak?

Genel olarak mühendislik tercihleri yazımızı ve diğer yazılarımızı okuma için buraya tıklayın.

Bu durumda bu bölümün güzel bir avantajı var. Dersler ve içerik temel bir pozisyonda. Bir çok alana geçiş yapabilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, mekatronik mühendisliği, inşaat mühendisliği bunlardan birkaçı. Mezun olduktan sonra bile gerekli şeyleri öğrenip bu alanlarda çalışabilirsiniz. Hatta makine okuyup pazarlamacı da olabilirsiniz. Bunların yanında sevmemek meselesini açmamız lazım. Okulu sevmezseniz değiştirebilirsiniz. Mesleği sevmemek ise biraz farklı bir durum. Yani çok fazla çalışma alanı var. Sevebileceğiniz bir alan bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız dediğimiz gibi başka alanlarda da çalışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın