MAKİNE MÜHENDİSİNİN BİLMESİ GEREKEN BİLGİSAYAR PROGRAMLARI

Makine mühendisliği, gerek günlük hayatta, gerekse endüstride kullanılan tüm makinelerin tasarımı, üretimi, bakımı gibi konularla ilgilenir. Bu işler yoğun hesaplamalar ve ayrıntılı tasarımlar gerektirebilir. Herhangi bir makinenin üretilip kullanılmaya başlamasına kadar geçen süre içerisinde birçok ayrıntı vardır. Bunlar sadece geometrik/şekilsel tasarım ayrıntıları değil, termodinamik detaylar veya maruz kalacağı ortam koşulları ile alakalı olabilmektedir.

Tüm bu detayların bir kişi tarafından elle yapılması elbette ciddi zorluklar içerir. Hatta yerine göre imkansız bile olabilir. İşte bu durumlarda diğer mühendisler gibi makine mühendisleri de bilgisayar programlarından yararlanır. Bu listede bir makine mühendisinin bilmesi gereken 3 tasarım programını ve 2 analiz programını sıraladık. Bu programların neler yapabildiğinden kısaca bahsettik. Faydalı olması dileği ile başlayalım.

1- DASSAULT SYSTEMES SOLIDWORKS

SolidWorks, istediğimiz üç boyutlu tasarımları oluşturmamızı sağlayan bilgisayar destekli bir programdır. Yani bir 3D CAD yazılımıdır. SolidWorks ile makine parçaları tasarlayabilir, tasarladığınız parçanın malzeme özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca farklı makine parçalarını birleştirerek (Assembly) yapmak istediğiniz makinenin hareket sınırlarını da görebilirsiniz.

SolidWorks makine mühendisleri arasında yaygın olarak kullanılan bir programdır. Endüstride de sıklıkla kullanılır. Bu nedenle bu programı öğrenmek size önemli bir tasarım avantajı kazandıracaktır. Yaptığınız projelerde ve tasarladığınız makinelerde işinizi kolaylaştıracaktır.

2- AUTODESK FUSION360

Fusion36, Autodesk şirketinin bir 3D CAD programıdır. SolidWorks’e benzer şekilde parça tasarımı yapmanıza ve montaj ilişkileri kurmanıza olanak sağlar. Fusion360 öğrenciler için ücretsiz lisans vermektedir. Ayrıca profesyönel kullanım için de yıllık lisanslar satmaktadır.

Fusion360 programı son zamanlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. SolidWorks ile yapabileceğiniz birçok tasarımı burada da yapabilirsiniz. Bunun yanında Fusion360 programı bulut tabanlı çalışabilmektedir. Tasarımlarınız bir bulutta saklanır ve hesabınıza hangi bilgisayardan girerseniz tasarımlarınıa erişebilirsiniz. Fusion360 Topolojik optimizasyon gibi modern tasarım yaklaşımları için de imkanlar sunmaktadır. Özellikle öğrenci lisansı veriyor olması zamanla daha çok tercih edilir bir konuma getirmiştir.

3- AUTODESK AUTOCAD

Autocad de Fusion360 gibi bir Autodesk ürünüdür. Genel olarak iki boyutlu tasarımlar, imalat ver montaj resimleri için oldukça işe yarar. Bunların yanında CNC router, CNC lazer kesim ve plazma kesim için gerekli tasarımları yapmanıza olanak sağlar.

4- MATHWORKS MATLAB

Mathworks tarafından geliştirilen MATLAB, Matris temelli bir sayısal hesaplama programıdır. Birçok karmaşık formülü kolayca hesaplamanıza, gerekli grafikleri çıkarmanıza yardımcı olur. Data analizi, veri işleme, derin öğrenme, simülasyon oluşturma gibi alanlarda işe yarar. Matlab öğrenmeniz, özellikle arge odaklı bir kariyer hedefiniz varsa oldukça işinize yarayacaktır.

5- ANSYS (Fluent ve Mechanical)

ANSYS;analiz, simülasyon ve birçok mühendislik yazılımı üreten bir firmadır. Burada Ansys Fluent ve Ansys Mechanical söz konusudur. Sonlu elemanlar yöntemini kullanarak tek parça halinde analiz edilmesi güç olan geometrilerin analizini ve simülasyonunu kolaylaştıran bir mühendislik yazılımıdır. Termodinamik, akış analizi, çekme basma mukavemet analizleri, yapısal analiz gibi alanlarda oldukça işe yarar bir bilgisayar programıdır.

Ansys firmasının diğer yazılımları için linki takip edebilirsiniz: (https://www.ansys.com/products#t=ProductsTab&sort=relevancy&layout=card&numberOfResults=25&f:@promotion=[Free%20Trial])

PEKİ BU PROGRAMLARI NASIL ÖĞRENECEĞİM?

Bahsettiğimiz programları öğrenmek için özel bir kursa yazılmanıza, para vermenize gerek yoktur. Günümüzde internet sayesinde aradığımız tüm bilgilere saniyeler içerisinde ulaşabileceğimiz bir ortam mevcuttur. Bu programların tamamı için ister Youtube üzerinde ister diğer platformlarda çok fazla doküman mevcuttur. Öğrenmek istediğiniz konuyu veya karşılaştığınız problemi doğru şekilde aratabilirseniz işinize yarayacak bilgilere ulaşacaksınız.

Bunun yanında sistematik öğrenmeyi amaçlıyorsanız bu alanda yazılmış kitaplar da mevcuttur. SolidWorks eğitim kitapları, Fusion360 ve Ansys kitapları, Matlab eğitim kitapları, Autocad eğitim kitapları birçok mühendislik bölümünün kütüphanelerinde de mevcuttur. Bizim tavsiyemiz ise bu programları proje yaparak öğrenmenizdir. Çünkü bu sayede daha derin bir öğrenme gerçekleşecektir.

BİR MÜHENDİSİN TAKİP ETMESİ GEREKEN 10 WEB SİTESİ YAZIMIZI OKUYUN

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın