KRİYOBİYOBASKI TEKNİĞİYLE ÜRETİLEN DOKULAR İHTİYAÇ ANINA KADAR DONDURUCUDA SAKLANABİLECEK!

KRİYOBİYOBASKI

3 boyutlu biyobaskı teknolojisiyle kriyoprezervatif tekniği birleştirilerek yeni bir yöntem elde edildi. Brigham and Women’s Hospital ‘de Zhang laboratuvarından araştırmacılar, daha sonra kullanılmak üzere kolayca saklanabilen donmuş, karmaşık yapıları üretmek için hücrelerin içerisinde gömülü olduğu biyomürekkep kullanarak “kriyobiyobaskı” olarak adlandırdıkları bir teknoloji geliştirdiler.

KAS DOKU MÜHENDİSLİĞİ

 Ekip, yakın zamanda Matter’da yayınlanan bir makalede kriyobiyobaskı tekniğini tanıttı ve Advanced Materials’da henüz yayınlanan bir makalede teknolojinin kas doku mühendisliğine nasıl uygulanacağını ayrıntılı biçimde açıkladı.

RAF ÖMRÜ

Biyomedikal mühendisi Y. Shrike Zhang, kriyobiyobaskı tekniğinin, 3 boyutlu biyobasım ile üretilmiş dokunun raf ömrünü uzatabileceğini söyledi. Saklama süresini üç ay olarak gösterdiklerini fakat bu sürenin daha da uzun olabileceğini, 3D kriyobiyobaskı tekniğinin doku mühendisliği, rejeneratif tıp, ilaç keşfi ve kişiselleştirilmiş terapötiklerde geniş bir uygulamaya sahip olabileceğini de ekledi.

DONDURUCU PLAKA ( FREEZING PLATE )

Zhang ve meslektaşları, doku yapılarını özelleştirilmiş bir dondurucu plaka üzerine basmak için hücrelerle dolu, dondurularak korunan bir biyomürekkep kullandı. Dondurucu plaka, kriyobiyobaskı prosedürü sırasında sıcaklığı hassas bir şekilde kontrol etmelerine ve stabilize etmelerine izin verdi. Hidrojel, -20 °C sıcaklıkta tutulan soğuk bir plakanın üzerine yazdırıldı. Dokular yazdırıldıktan sonra uzun süreli saklama için kriyojenik koşullara taşındı. ( Daha sonra kullanılmak üzere hemen bir sıvı nitrojen tankında dondurularak saklandı. ) Düşük sıcaklıklarda yapılan biyobaskı, karmaşık şekiller oluşturulmasına imkan sağlar. Dondurucu plaka üzerine basılan biyomürekkep milisaniyeler içinde donar ve yapı orijinal şeklini kaybetmez. Böylece kendi ağırlığına dayanabilen bağımsız 3 boyutlu yapılar oluşur.

KAS – TENDON BİRİMİ

 Advanced Materials’da Zhang ve ortak yazarlar, insan vücudunda bulunan karmaşık, hassas ve anizotropik dokuları taklit eden dikey, 3 boyutlu yapılar oluşturmak için kriyo korumalı biyomürekkep kullanımını rapor etti. Kaslar ve nöronlar da dahil olmak üzere vücuttaki birçok doku anizotropiktir, yani farklı yönlerde farklı özelliklere sahiptir. Araştırmacıların oluşturduğu yapılar aynı zamanda anizotropikti ve dikey yönde hizalanmış mikro ölçekli gözeneklere sahipti. Ekip, kavramın bir kanıtı olarak, miyoblastları (kas hücrelerine yol açabilen hücreler) ve fibroblastları (bağ dokusunda yapısal çerçeveler oluşturan hücreler) kullanarak bir kas-tendon birimi inşa etti. Ekip ayrıca bir kas-mikrovasküler ünite üretti.

 

REFERANS

 

  1. Bioprinting News
  2. News Medical

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın