kimyager ekip petrol bazlı plastiğe alternatif malzeme geliştirdi

Kimyager Ekibi Yüksek Performanslı, Biyolojik Olarak Yenilenebilir ve Parçalanabilir Plastik Alternatifi Malzeme Geliştirdi:

Kolarado Eyalet Üniversitesinde polimer kimyası üzerinde uzman kimyager ekip yeni bir yaklaşımla petrol bazlı plastiklere alternetif olabilecek bir malzeme geliştirdi. Nature Communications dergisinde yayınlanan makalede Kimya Profesörü Eugene Chen, “bakteriyel poli” diye bilinen P3HB (3-hidroksibutirat) molekülünün kimyasal olarak sentezlenmesini sağlayan bir yöntem açıkladı.

P3HB türevleri genel olarak bakteriler, algler veya diğer mikroorganizmalar tarafından üretilir. Kullanım alanları arasında biyomedikal uygulamaları da yer alır. Bunun yanında üretim maliyeti yüksek olduğu için kullanım alanı çok fazla genişleyememiştir.
Ekibin yeni yöntemi ise bu molekül türevlerinin kimyasal olarak sentezlenebilmesine olanak veriyor. Araştırma ekibi bu molekülün kimyasal olarak sentezlenmesi için süksinik asitin bir ester formu olan süksinat adı verilen bir başlangıç kimyasalından faydalandılar. Bu asit glikozun fermantasyonu yolu ile üretilir. Ayrıca bu asit ABD Enerji Bkanlığı’nın petrol türevi kimyasalların yerini alabilecek 12 biyokütle türevi bileşik arasındadır.

kimyager ekibin geliştirdiği yöntemle kimyasal olarak p3bh sentezi
kimyager ekibin geliştirdiği yöntemle kimyasal olarak P3HB sentezi

Kimyager ekibin geliştirdikleri kimyasal sentez yöntemi ile üretilen bu P3BH molekülleri, bakteriler tarafından üetilene benzer kimyasal özellikler gösterir. Fakat bakterilerle üretilenden çok daha kısa sürede ve çok fazla miktarlarda üretilmesine imkan sunar. Sonuç olarak plastik malzeme uygulamalarında kullanılabilecek alternatif birmalzeme üretim yöntemi sunar. Dünya genelinde petrole karşı tutumun artması da bu tür çalışmaların daha büyük değer taşıyacağını ve ekonomik alanlarda kendine yer bulabileceğini gösteriyor.

Kimya Mühendisliği alanında yapılan çalışmaların bir çoğu hayatımızı değiştiren sonuçlar doğuruyor. Bu değişim her zaman olumlu yönde olmuyor tabiki, bazen sağlığımızı da tehdit edebiliyor. Özellikle ekonomik olarak daha avantajlı konumda olan petrol bazlı plastik ürünlerin geliştirilmesi buna örnek olabilir. İnsanlık olarak kısa süreli ekonomik kazançlar veya bir dönemlik konforlu yaşamlar için sağlığımıza zararlı malzmeleri kullanıyoruz. Ama zamanla hiç de güzel sonuçları ortaya çıkmıyor. Bozulmuş sağlığımızı ne ekonomi ile düzeltebiliyoruz ne de konforlu bir hayat sürebiliyoruz. Bu çalışma hayatımızı işgal eden petrol bazlı malzemelerin zararlarını azaltmaya yönelik güzel bir çalışma gibi duruyor. Dostlarım! Mühendis meslektaşlarım! Lütfen araştırma veya çalışmalarınızda sadece bu günü düşünmeyelim. 

“ORGANİK VE ZARARSIZ TARIM İLACI ALTERNATİFİ GELİŞTİRİLDİ” HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180622174503.htm

YAYIN PDFBir Cevap Yazın