h7 - KENDİ KENDİNİ ONARABİLEN MALZEME ÜRETİLDİ

KENDİ KENDİNİ ONARABİLEN MALZEME ÜRETİLDİ

Birçok organizmanın kendi zedelerini tamir edebilme özelliği vardır. Bilim insanları canlıların bu özelliğini taklit ederek kendi kendini onarabilen makineler tasarlamaya çalışıyor.

Natue Materials’de yayınlanan bir araştırmaya göre Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı kendi kendini tamir edebilen bir malzeme geliştirdiklerini duyurdular.

Bu malzeme, aslında elastik bir kompozit şeklindedir. Kompozit içerisinde süspansiyon halde (süspansiyon; sıvı içerisinde katı haldeki parçacıkların asılı olarak bulunması hali.) sıvı-metal damlacıkları bulunur. Bu malzeme ile üretilen bir devrede iletken yolları zarar gördüğünde bu damlacıklar kırılır ve komşu damlacıklarla bağlantı kurar. Bu şekilde elektrik akımı kesintisiz olarak iletilmeye devam eder.
Bu malzemenin kullanılacağı düşünülen alanlarda robotik uygulamalar, giyilebilir teknoloji ürünleri bulunmakta. Malzemenin sünmesine rağmen değişmeyen bir iletkenliğe sahip olması, güç ve veri aktarımı uygulamalarında da çok iyi sonuçlar alınabileceğini gösteriyor.

haber 7 256x300 - KENDİ KENDİNİ ONARABİLEN MALZEME ÜRETİLDİ

Entegre Yumuşak Malzeme Laboratuvarını yöneten ve Makine Mühendisliği Doçenti olan Carmel Majidi; “Esnek elektronik alanında yapılan diğer araştırmalar elastik ama deforme olabilen ve anlık elektriksel arızalara yol açabilen malzemelerin üretilmesine neden oldu. Bizim kendi kendini onaran malzememizin benzersiz özelliği ise yumuşak malzeme elektroniğinin ve makinelerinin, organizmaların olağanüstü esnekliğini gösterebilmeleridir.” dedi.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180521131748.htm

Yayın Referansı: Eric J. Markvicka, Michael D. Bartlett, Xiaonan Huang, Carmel Majidi. An autonomously electrically self-healing liquid metal–elastomer composite for robust soft-matter robotics and electronicsNature Materials, 2018; DOI: 10.1038/s41563-018-0084-7

 

1 thought on “KENDİ KENDİNİ ONARABİLEN MALZEME ÜRETİLDİ

Bir Cevap Yazın