58 keçiler niçin dişçiye gitmezler

keçiler niçin dişçiye gitmezler

KEÇİLER NİÇİN DİŞÇİYE GİTMEZLER?

Keçiler ve bir çok otçul hayvan günde yüksek miktarda kum ve toprak parçaları yiyorlar. Bu halde yapılan araştırmalar dişlerinin çok fazla hasar görmediğini, aşınmadığını gösteriyor. Peki bu nasıl oluyor. Bilim insanları bu durumu araştırmak için bir deney yapmaya karar verdiler. 6 ay boyunca 28 tane keçiyi beslediler. Bu süreçte her bir keçiye belirli oranlarda kum ve toprak içeriği olan yemler verdiler.

keçiler ve diğer hayvanların dişleri niçin kolay kolay yıpranmaz?
keçilerin dişleri niçin çabuk yıpranmaz

3 ay sonra ekip bilgisayarlı tomografi ile keçileri taradılar ve mide içeriğini incelediler. 6 ay sonra ise bu keçileri kestiler ve sindirim yollarını analiz ettiler. Bu analizler kumun keçi bağırsaklarında eşit olarak dağılmadığını ortaya koydu. Kum taneleri daha çok keçilerin alt midelerinde toplanmış gibiydi.

Kum Taneleri Dişlere Uğramıyor
Bilindiği gibi bu tür hayvanların 4 midesi olur. Sindirilecek kadar küçük olmayan parçalar üst midede bekletilir. Daha sonra bu büyük parçalar tekrar çiğnenmek üzere ağıza yollanır. Buna geviş getirme denir. İşte bizim mevzumuz olan kum tanelerinin de küçük parçalar ile birlikte alt midelere geçtiği tespit edildi. Tabi buradan da bağırsak yolu ile dışarıya atılıyor. Yani bu kum taneleri dişlere uğramıyor.

Araştırmacılar bu bulgularını Mammalian Biology’de (Memeliler Biyolojisi) rapor ettiler. Bu deney keçiler üzerinde yapılsa da aynı işlemin inekler ve zürafalar gibi diğer geviş getiren otçullarda da benzer şekilde gerçekleştiği düşünülüyor.

 

KAYNAK

Gündelik konularla alakalı yazılarımız da vardır.

Bir Cevap Yazın