haber 6 credit andrew smith - KANSER HASTALIKLARINDA DAHA AZ İLAÇLA DAHA ETKİLİ TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

KANSER HASTALIKLARINDA DAHA AZ İLAÇLA DAHA ETKİLİ TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Yeni gözlem yöntemi ile tedavilerde kullanılan ilaçların hücreye nasıl ulaştığı gözlemlendi;

Özellikle kanser tedavilerinde kullanılan ilaçların hedeflenen hücreyi bulması ve hücre içerisine girmesi amaçlanır. Bu nedenle ilaçlar “ilaç ajanları” denilen moleküllere bağlanarak vücuda verilir. Bu ajanlar ilacı istenilen hücrenin yüzeyine kadar götürebilir. Ama ilacın, dolayısıyla kullanılan ilaç ajanının hücre içerisine girmesi gerekir.
Illions Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kullanılan ilaç ajanlarının hücreye nasıl ulaştıklarını gözlemlemenin bir yolunu buldular. Kullandıkları yöntemde, bir çeşit ilaç ajanının hücreye nasıl girdiğini gözlemlediler. Bu çalışmayı diğer taşıyıcı ajanlar için de tekrarladılar ve sonuç olarak ilaç tedavilerinde hangi taşıyıcı ajanların daha etkili olduğunu belirlemek için kriterler ortaya koydular.

Çalışma lideri Andrew Smith U. “Bu çalışma genlerin ve proteinlerin (gen ve proteinler taşıyıcı ajan olarak kullanılıyor; y.n) hücreye iletiminin daha iyi yollarını bulmak için gereken tasarım yollarını gösteriyor.” dedi.

Çalışma sonuçlarında, çok yüklü ajanların ilacı hücreye ulaştırmakta başarılı olduğu fakat hücre içerisine iletiminde geride kaldığı anlaşıldı. Buna karşılık zwitterions diye adlandırılan dengeli moleküllerin hücre içerisine daha başarılı bir şekilde ulaştığı gözlemlendi.

Smith; “DNA çok yüklü, bu da talihsiz bir durum, çünkü bu insanların hücreye ulaştırmak istedikleri en önemli şeylerden birisi. Her yüzeye yapıştığını ve hedefe ulaşamadığını görüyoruz.” dedi.

Araştırma ekibi, araştırmada kullanılan ekipmanların bütün büyük labaratuarlarda bulunabilen ekipmanlar olduğunu ve kendilerinin birkaç hücre üzerinde inceleme yapıp kansere odaklarını belirtiyor. Ayrıca bir çok hücre ve hastalık üzerinde aynı yöntemle araştırmalar yapılabileceğini, ilaç endüstrisine çok önemli katkılar sağlayacağını vurguluyor.

Bu çalışmalar sayesinde kullanılan ilaçların hedeflenen hücreye daha etkili bir şekilde ulaştırılmasına yönelik ilaç tasarımları geliştiriliyor. Bu sayede az ve etkili ilaç tedavileri mümkün olacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://phys.org/news/2018-05-technique-track-drug-gene-delivery.html?utm_source=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

Photo Credit: Andrew Smith

Journal reference: Nature Communications 

hhhhh 300x151 - KANSER HASTALIKLARINDA DAHA AZ İLAÇLA DAHA ETKİLİ TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Bir Cevap Yazın