biyomedikal mühendisliği

biyomedikal mühendisliği

KALP ATIŞLARINIZI TELEFONUNUZDAN GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Austin Texas Üniversitesinden bir grup araştırmacı sağlık alnında konforu artıran güzel bir çalışmaya imza attı. EKG (elektrokardiyografi) ve SCG (sismokardiyografi) aktivitelerinin ikisini birlikte ölçebilen bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz çok esnek ve hastayı rahatsız etmeden kullanılabiliyor.

Aslında EKG ölçme aletleri zaten esnekti, ama SCG ölçme aletleri biraz daha sert ve rahatsız edici idi. Bu yüzden çalışmanın konfor sunduğu alan aslında SCG uygulamaları. Tabi tek avantajı bu değil. Yeni ciaz e-tattoo hem EKG hem de SCG aktivitelerini aynı anda ölçebildiği için kalp sağlığı hakkında çok daha fazla bilgi sahibi oluyoruz.

Cihaz grafen bazlı polivinil florür isimli piezoelektrik malzemeden üretilmiş. Piezoelektrik malzemeler üzerlerindeki basınç değişikliklerine elektriksel tepkiler veren malzemelerdir. Bunun en yaygın örneği platinli çakmaklarda görünür. E-tattoo’nun bu özelliği göğüs üzerindeki kalp titreşimlerini analiz ederek yapıştırılacağı en doğru yeri bulabilmemizi sağlıyor.

EKG Grafiğini Telefondan İzleyebiliriz
Ekip bu cihazı daha uzun süre kendi enerjisi ile kullanılabilir hale getirmek için çalışıyor. Ayrıca cihazın hastaya çok fazla rahatsızlık vermemesi sayesinde daha uzun süre izlemeşler yapılabiliyor. Şu sıralarda bu e-tatto’dan alınan verileri görüntüleyebilecek bir akıllı telefon uygulaması da yapmışlar. Ama Google Play veya Appstore üzerinden yayınlayacaklarını zannetmiyoruz. Büyük ihtimal doktorlar kullanacaktır.

KAYNAK

AKADEMİK KAYNAK

Biyomedikal, medikal, biyomedikal mühendisliği, ekg, scg, tıp, tıbbi teknoloji, tıp mühendisliği

1 thought on “KALP ATIŞLARINIZI TELEFONUNUZDAN GÖRMEK İSTER MİSİNİZ?

Bir Cevap Yazın