kalp hastalıkları

kalp hastalıkları

KALBİ ONARAN YENİ HÜCRELER KEŞFEDİLDİ

Kalp hastalıkları özellikle hızlı tüketim ürünlerinin ve şeker kullanımının gittikçe arttığı günümüzde ciddi orandad artmış durumda. Dünya genelinde de ülkemizde de durum benzer. En büyük ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları yer alıyor. Böyle olunca da kalp ve kalp hastalıkları üzerine yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor.

Bu çalışmalar aslında vücudumuz hakkında ne kadar az şey bildiğimizi de yüzümüze vurar nitelikte. Tıbbın ve sağlık uygulamaların en gelişmiş olduğunu düşündüğümüz çağımızda bile hala daha önce ne fonksiyonunu ne de varlığını bilmediğimiz şeyler olduğunu öğreniyoruz. İşte bu tipten keşiflerden birisi de bu yazımızda yer alıyor.  Bilim insanları geçtiğimiz günlerde kalbin etrafındaki kesecikte yeni hücreler keşfedildi. Bu kesecik içerisinde perikardiyal sıvı bulnuyor. Perikardiyal sıvının içerisinde ise kalp hasarlarını onaran hücreler bulunuyor.Calgary Üniversitesi araştırmacıları Fedak, Gata 6+ makrofajı denilen hücreleri keşfeden ekibin lideri. Yeni keşfedilen hücrelerin farelerin kalp hasarını onardıkları öğreildi. Benzeri bir yapı tıpkı fareler gibi insan kalbinde de mevcut. Yeni kefedilen hücrelerle kalp hastalıklarını tedavi etmek için yeni yöntemler geliştirilmek isteniyor.

Yeni Keşferdilen Hücreler Kalp Tedavisinde Kullanılabilir

Kalp diğer organlara nazaran kendisini onarma kabiliyeti biraz daha az olan bir organ. Bilim insanları daha önceleri kalbi onarmak için kap dışındaki bir hücrenin etkili olabileceğini düşünmemişlerdi. Fedak, kalbin etrafındaki bu gizemli keseciğin içerisinde sadece sıvı olduğunu düşündüklerini, ama bu keşifle bahsedilen gizemli sıvı içerisinde kalp kas dokusunu onaran hücrelerin olduğunu keşfettiklerini belirtti.

Klinisyenler, kalp cerrahları ve araştırmacılardan oluşan usta bir ekip bu keşfi 3 yıldan daha kısa bir sürede gerçekleştirdi. Keşif sürecinin bu kadar kısa sürmesi, çalışmaların laboratuvar ortamında fareler üzerinden hasta insanlar üzerine uygulanmasına giden yolu kısalttı.

Profesör Fedak, ilerleyen yıllarda keşfedilen hücreler ile kalp tedavisi yöntemleri geliştirmeyi, buna yönelik, bu tedavileri gerçakleştirecek insanlar yetiştirmeyi planladıklarını söylüyor. Araştırma ekibi kalp hastalıkları için yeni terpötik maddeler bulmak için çalışmalarını ve işbirliklerini genişletecek. Araştırmayı Kanada Kalp ve İnme Vakfı, Kanada Sağlık Araştırma Başkanları ve Ulusal Sağlık Enstitüleri destekliyor.

Tıp alanında gelişmelerle alakalı daha fazla yazı okuyabilirsiniz

KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190716113027.htm

Foto ve AKADEMİK KAYNAK: https://www.cell.com/immunity/fulltext/S1074-7613(19)30280-8?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1074761319302808%3Fshowall%3Dtrue

Bir Cevap Yazın