57 bina yapan 3d yazıcı robot 1 - KABUL EDELİM; ROBOTLAR BİZDEN DAHA ESTETİK BİNALAR YAPABİLİR

bina yapan 3d yazıcı robot

KABUL EDELİM; ROBOTLAR BİZDEN DAHA ESTETİK BİNALAR YAPABİLİR

Burada “yapabilir“ dedik, tasarlayabilir demedik, o kadar değil şimdi 🙂 bina yapan 3d yazıcı fikri aslında yeni bir fikir değil. Bunun yanında çalışmalar da devam ediyor. Tokyo Üniversitesinde bir gurup öğrenci katmanlı imalatı inşaat sektörüne taşımaya kararlı. Bu alanda geliştirdikleri robot Archileon ise kendileri kadar iddalı bir potansiyele sahip. Öğrenciler kapalı bir yolu takip ederek ve bu sırada harç malzemesini belirli bir kalınlıkta, yol üzerine seren bir robot 3d yazıcı geliştirdiler. Bu yazıcı ilk turdan sonra aynı yol üzerinde tekrar tekrar tur attarak binayı tamamlamak üzere tasarlandı. Tabi robot bir tur önce serdiği bu harcın üzerinde hareket ediyor. Dolayısıyla o zaman içerisinde bu harcın kuruması lazım.

57 bina yapan 3d yazıcı robot 300x149 - KABUL EDELİM; ROBOTLAR BİZDEN DAHA ESTETİK BİNALAR YAPABİLİR
Bina yapan 3d yazıcı robot bir fuarda sergilendi

Proje kickstarter üzerinde desteğe açıldı. Ana fikir olarak, bina yapan 3d yazıcı inşaat süresini kısaltmayı hedefliyor. Bunun yanında daha karışık tasarımları da kolayca inşa edebilecek kapasiteye sahip. İnşaat esnasında çok çok daha az insan gücü gerekiyor ve bir sürü malzeme çeşidine de ihtiyaç duyulmuyor.
Bina Yapan 3d Yazıcı İle Düşük  Karbondioksit Emisyonu Hedefleniyor

Bu üretilen robot inşaat yapan 3d yazıcı standart beton harcı kullanmıyor. Termik santrallerde atılan küllerden oluşan bir harcı kullanıyor. Betonerme yapılarda ton başına 758 kg Karbondioksit emisyonu vardır. Bu harçta ise oran %80 daha az olmaktadır.

Tasarım yönüyle yeni inşaat robotu Archileon diğerlerinden farklı. Diğer inşaat yapan 3d yazıcılar yapacakları binadan daha büyük olmak zorundalar. Robot kol tasarımları ise binanın her tarafına uzanamıyor. Bu yazıcı robotumuz ise binadan çok çok küçük. Hatta birkaç tanesi birlikte çalışabilir bir yazılım alt yapısı da oluşturuluyor.

KİCKSTARTER

VİDEO

3D YAZICILAR İLE ALAKALI DİĞER HABERLERİ OKU

Bir Cevap Yazın