3d bioprinter 3d yazıcılarla organ üretildi - İSRAİL'DE 3D BİYOYAZICILARLA DAMARLAR VE DOKULARIYLA BERABER KALP ÜRETİLDİ

İsrail 3d biyoyazıcılarla tam bir kalp üretimi gerçekleştirdi

İSRAİL’DE 3D BİYOYAZICILARLA DAMARLAR VE DOKULARIYLA BERABER KALP ÜRETİLDİ

Tel Aviv Üniversitesinde bir grup bilim insanı 3d biyoyazıcılar kullanarak tam bir kalp üretti. Çalışmanın özel tarafı ise, üretilen bu kalp kan damarlarıyla beraber üretilmiş olması. Kalbi üretirken kullanılan kök hücreler ise bir insandan alındı. Yeni üretilen bu kalbin hastanın bağışıklık sistemine, biyokimyasal ve anatomik özelliklerine uyum sağlıyor. Şimdiye kadar yapılmış çalışmalarda sadece temel dokular üretilebilmişti

Tel Aviv Üniversitesi Moleküler Hücre Biyolojisi ve Biyoteknoloji Okulunda çalışan Profesör Tal Dvir, Bu çalışmanın, ilk defa bir yerde başarılı olarak hücre, kan damarları ve kalp odacıklarıyla tam olarak üretildiği bir çalışma olduğunu söyledi.

 Süreç hastalardan uygun dokuların alınmasıyla başlandı. Daha sonra bu dokulardan hücresel materyaller ayrıştırıldı. Alınan hücreler daha sonra istenilen dokulara dönüşen pluripotent kök hücrelere dönüştürüldü. Bu hücreler kalp ve endotel hücrelere verimli bir şekilde farklılaşabilme özelliğine sahiptir. Bu hücreler üç boyutlu bir iskelet içerisinde bir hidrojel haline geldi.
Bu farklılaşan hücreler, yaşamlarını devam ettirebilecekleri bir biyomürekkeple karıştırıldı. Bu biyomürekkep ve kök hücre karışımı kalp damarları, bağışıklık uyumlu kardiyak parçaları ve daha sonra tüm kalbi üretmek için kullanıldı. Bu aşamadan sonra 3d biyobaskı aşamasına geçildi. Bu baskı süreci ise 4 saat civarında sürdü.

Üretilen bu kalp şu aşamada bir tavşan kalbi boyutlarında. Hatta şu aşamada atmıyor da. Çalışmanın diğer aşamalarında ise çalışan bir kalp eşliğinde 3d bioprinting yöntemi ile üretilen bu kalbe “kalp atışı” bilgisi öğretilmeye çalışılacak. Daha sonra büyümesi sağlanacak. Yeterli seviyeye ulaşıldığında ise bir fare veya tavşana nakil edilmesi planlanıyor. Tüm bu süreç ise 2 yılsürecek gibi.

3D BİOPRINTING HAKKINDA DİĞER YAZILAR İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

10 Yıl İçinde Hastanelerde 3D Biyoyazıcılar İle Organ Üretilebilecek

Çalışmayı yürüten Profesör Dvir, “10 sene içerisinde dünyanın en iyi hastanelerinde organ yazıcılar olacak ve bu prosedürler rutin olarak kullanılacak.” dedi.

KAYNAK

 

3d bioprinting, 3d yazıcılarla organ üretimi, 3d biyoyazıcılar, 3d biyoprinting

Bir Cevap Yazın