inme tedavisi

inme tedavisi

İNME TEDAVİSİ İÇİN BİYO MÜHENDİSLERİN GELİŞTİRDİĞİ JEL FARELERDE İŞE YARADI

Araştırma Ekibi, İnme Tedavisi Bekleyen Binlerce Hastaya Umut Olabilir

UCLA araştırmacıları yaptıkları bir çalışmada ilk defa inme sonrası farelerin beyinlerinde oluşan hasarı tedavi etmenin bir yolunu bulduklarını açıkladı. Araştırmacılar inme tedavisi için kullanılabilecek bu yöntemi 21 Aralık tarihli Nature Materials dergisinde yayınladı. Ekip beyinde oluşan hasarı gidermek için özel bir jel geliştirdiler.UCLA’da nöroloji profesörü Dr. S. Thomas Carmichael, “Beynimizin bir inme durumundan sonra beynin düzeltilip düzeltilemeyeceğini ve iyileşip iyileşmeyeceğini anlamak için labaratuar farelerinde testler yaptık. Bu çalışma inmeden sonra etkisiz hale gelen beyin dokusunun yeniden üretilebileceğini gösterdi.” dedi . Ayrıca çalışma işbirlikçilerinden, şimdi Duke Üniversitesi’nde profesör olan, eski UCLA Profesörlerinden Dt. Taliana Segura, test sonuçlarının, çalışmada kullanılan yaklaşımın ileride insanlarda inme tedavisi için kullanılabilecek bir yöntem olduğunu söylüyor.

inme tedavisi neden zordur?

Beyin inme sonucu zarar gören kısımların çok az bir kısmını onarabilme yeteneğine sahiptir. Vücuttaki diğer bir çok organın aksine beyin yeni sinir bağlantıları, yeni kan damarları veya diğer doku yapılarını yeniden üretmez. Bu nedenden dolayı beyinde inme sonucu zarar gören kısım emilir. Geriye kan damarlarından ve nöronlardan yoksun bir boşluk kalır.

Profesör Seguara, bu oluşan boşluğu çevreleyen sağlıklı beyin dokusunun büyümesini ve boşluğu kapatmasını sağlayan özel bir jel geliştirdi. Bu jel oluşan boşluğa enjekte edilebilecek, sağlıklı beyin dokusu için bir iskelet oluşturacak özelliklere sahip. Jel içerisinde kan damarlarının büyümesini tetikleyen ve iltihaplanmayı önleyen moleküller bulunuyor. Çünkü iltihaplanma daha sonra bir yara ile sonuçlanacağından işlevsel dokunun yeniden büyümesini engeller.

Geliştirilen bu jel inme durumuna göre hazırlanmış laboratuvar farelerinin beyin boşluklarına enjekte edildi. İşlemden 16 hafta sonra bu farelerin beyinlerinde oluşan boşluklarda damar ve sinir ağlarından oluşan bir beyin dokusu gözlemlendi. Yeni dokulara sahip olan farelerin ayakta durma, yürüme, koşma gibi motor davranışlarında iyileşme gözlemlendi.

Seguar:”Yeni aksonlar gerçekten çalışıyor olabilir. Veya boşluğu çevreleyen dokunun performansı artmış olabilir.” dedi. Daha sonra jel vücut tarafından tamamen emildi ve geriye sonradan oluşan doku kaldı. Bu araştırma akut inme veye inmeden hemen sonraki süreçte uygulanan bir yöntem olarak tasarlandı. Bu süreç insanlar için iki aydır.

BURADAN “TIP” KATEGORİSİNE AİT DİĞER YAZILARI DA OKUYUN!

Yayın Kaynağı:

  1. Lina R. Nih, Shiva Gojgini, S. Thomas Carmichael, Tatiana Segura. Dual-function injectable angiogenic biomaterial for the repair of brain tissue following strokeNature Materials, 2018; DOI: 10.1038/s41563-018-0083-8

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180521131811.htm

Bir Cevap Yazın