ilginç canlılar

ilginç canlılar

İLGİNÇ CANLILAR: KAYA YİYEN KURTLAR KEŞFEDİLDİ

Gemi solucanlarının, gemi ve iskelelere zarar verdiği uzun yıllardır bilinen bir durumdu. Ama yeni keşfedilen bu kurtlar gemi solucanları gibi tahta yemiyorlar, onların yiyeceği biraz daha farklı: taş ve kayalar… Bu kurtlar bir metrenin üzerine kadar ulaşabilen kalın bir vücut yapısına sahipler. Daha çok beyaz ve biraz şeffaf renkleri var.

Taş yiyen kurtların ilk örnekleri aslında 2018 yılında Filipinler’in Kireçtaşı kıyılarında bulunmuştu. O günden bu güne kadar incelenememişti. Yeni araştırmalar bu canlılar hakkında daha fazla bilgi sunuyor.

İlginç Canlılar Kategorisine Eklendi

Keşfedilen kurtlar kayaları kazımaya yarayan milimetre boyutlarında birkaç düzine dişe sahip. Normal gemi solucanları yedikleri tahtaları, içerisinde tahtaları sindirmeye yardımcı olan bakterilerin bulunduğu bir keseciğe gönderirler. Ama kaya yiyen kurtlarda böyle bir kese mevcut değil. Tahminlere göre yedikleri kayalardan beslenmiyorlar. Bu kurtların kayaları parçalamaktaki amaçlarından en önemlisi beslenmek değil korunaklı bir yuva edinmek. Besinlerini solungaçları ve solungaçlarında bulunan bakterilerle sağlıyorlar.

Kaya yiyen kurtlar tatlı su nehirlerinde yaşıyorlar. Nehir kanalında bulunan kayalar ve taşları parçalayarak nehirlerin yataklarında değişikliklere neden olabilecekleri düşünülüyor. Açtıkları delikler ise sadece kendileri için değil yengeçler ve salyangozlar gibibir çok başka canlıya da yuva oluyor.

KAYNAK

 

 

Bir Cevap Yazın