hücre içerisinde dna onarımı 3 - HÜCRE İÇERİSİNDE DNA HASARLARI  NASIL DÜZELTİLİYOR?

hücre içerisinde dna onarımı 3

HÜCRE İÇERİSİNDE DNA HASARLARI NASIL DÜZELTİLİYOR?

Bilim İnsanları DNA Hasarlarının Hücre İçerisinde Nasıl Düzeltildiğini Araştırdı. Hücrelerde Müthiş Bir Acil Yardım Odası ve DNA Taşıma Sistemi Var!

Bilim insanları, hayvan, bitki, insan ve diğer organizmalar hakkında daha çok bilgiye sahip olabilmek için sürekli olarak hücre araştırmaları yapıyor. Organizmaların yapı taşları olarak bilinen hücreler hakkında bilgi sahibi olmak, hastalıklar ile mücadele, bitki ve hayvan türlerini geliştirme gibi bir çok alanda işimize yarıyor. Hücre içerisinde ise adeta minicik ama muhteşem bir işleyiş mevcut. Bu işleyişin ise bir çok bölümü hala tam olarak anlaşılmış değil.Hücre içerisinde tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlayamadığımız bir konu da DNA onarımı. USC Dornsife araştırmacıları bu konuyu inceledi. Bir nedenden dolayı hasar gören DNA zincirleri bir işlem dizisi sayesinde çekirdeğin çevresindeki gözeneklere taşınır. Bu gözenek içerisinde hasarları tamir edilir. Çalışma Nature dergisinde de yayınlandı. Biyolojik bilimler profesörü Irene Chiolo ve ekibi florosan işaretleyicilerden faydalanarak meyve sineklerinde ve fare hücrelerinde bir DNA hasar gördüğü zaman neler olduğunu inceledi. Ekip, hasar gören bir DNA parçasını (heterokromatin; sıkıca paketlenmiş, koyu şekilde görülen DNA) onarmak için hücrenin nasıl bir tepki verdiğini gözlemledi.

Hücre İçerisinde DNA Onarımı Nasıl Gerçekleşiyor?

DNA iplikleri hasar gördükten sonra hücre nükleer aktin filamanlar denilen bir dizi iplikçiği nükleusun kenar kısmında geçici bir yol oluşturmak için kullanıyor. Bu yol bir köprü veya bildiğimiz patikalar olarak düşünülebilir. Daha sonra miyozinler bu yolun üzerine geliyorlar. Miyozinler yürüyen moleküllerdir. İki bacakları vardır. Bir bacakları sabit kalırken diğer bacaklarını ileri atarak tıpkı bir makine veya insan gibi adım atma hareketi gerçekleştirirler. Bu şekilde iplikçiklerden oluşan yolda yürüyebilirler.

hücre içerisinde dna onarımı
hücre içerisinde dna onarımı

Oluşan geçici yolda yürüyen miyozinler, hasar görmüş DNA’ları çekirdeğin çevre kısmında yer alan bir gözeneğe taşırlar. Chiola; “Çekirdek kanrında bir acil yardım odası bulunduğunu önceki çalışmalarımızdan da biliyorduk. Bu çalışmamızda hasar gören DNA’nın bu odaya nasıl getirildiğini gördük. Tahminimizce hasar gören DNA hızlıca iplikçiklerden yol oluşması ve miyozinlerin ambulans gibi çalışması için bir uyarı gönderiyor.” dedi.

Ekip çalışmalarını daha da ilerletmeyi planlıyor. DNA hasarlarının düzeltilmesi özellikle kanser hastalığı ve yaşlanma gibi olaylarla ilişkilidir. Bu sebepten dolayı yapılan çalışma kanserle mücadelede ve sağlıklı yaşama çalışmalarına yönelik temel bir nitelik taşıyor.

Ayrıca şu haber ilginizi çekebilir: Aynı Tür Hücrelerin “KİŞİSEL” Özellikleri Araştırılıyor.

Haber Kaynağı: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/06/180620170951.htm

Yayın Kaynağı:

Christopher P. Caridi, Carla D’Agostino, Taehyun Ryu, Grzegorz Zapotoczny, Laetitia Delabaere, Xiao Li, Varandt Y. Khodaverdian, Nuno Amaral, Emily Lin, Alesandra R. Rau, Irene Chiolo. Nuclear F-actin and myosins drive relocalization of heterochromatic breaksNature, 2018; DOI: 10.1038/s41586-018-0242-8

Resim Kaynağı: http://biosocialmethods.isr.umich.edu/epigenetics-tutorial/epigenetics-tutorial-genome-structure/

Bir Cevap Yazın