54 rüzgar enerjisi dron şeklinde rüzgar türbini - HAVADA UÇAN RÜZGAR TÜRBİNİ İLE RÜZGAR ENERJİSİ ÜRETMEK DAHA KOLAY OLACAK

uçan rüzgar türbinleri ile rüzgar enerjisi elektrik enerjisine çevriliyor

HAVADA UÇAN RÜZGAR TÜRBİNİ İLE RÜZGAR ENERJİSİ ÜRETMEK DAHA KOLAY OLACAK

Madrid 3. Carlos Üniversitesi (UC3M) araştırma ekipleri havada uçan ve rüzgar enerjisinden elektrik elde etmek için bir uçurtma-dron tasarladı.

Aslında bakılacak olursa daha önceleri de uçurtmalar kullanılarak rüzgar enerjisi ile elektrik enerjisi üreten sistemler vardı. Bu sistemlerde ipe bağlanmış bir uçurtma rüzgarın önünde yükselirken yerde bulunan bir elektrik jeneretörünü çeviriyordu. Bu şekilde elektirik üretilmiş oluyordu. Bu sistemin avantajları, 500 metrenin üstündeki yüksekliklere ulaşabilmesidir. 500 metre yükseklikler demek rüzgarın daha yoğun ve kesintisiz olduğu bir yerde bulunmak manasına geliyor. Hemde görüntü kirliliği oluşturmuyorlar.

Yeni tasarlanan sistemde ise diğerlerine göre birkaç farklı nokta var. Öncelikle bu sistem elektiriği uçurtma-dron gibi tasarlanan uçan kısımda üretiyor. Üretilen elektirik iletken kablo ile yere iletiliyor. Bir önceki durumda da bu yeni durumda da geleneksel yöntemlere göre çok daha avantajlıdır. Çünkü sistemler bir yerden bir yere taşımaya daha uygun. Özellikle yeni yöntemde sistemi taşımak daha kolay.Rüzgardan elektirik enerjisi üretmek bu yeni sistemle daha ekonomik hale geliyor. Çünkü malzeme maliyeti daha düşük ve kurulum süresi daha kısa. UC3M de Biyomühendislik ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanlarında araştırma yapan Gonzalo Sanchez, havada uçarak rüzgar enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistemlerin güçlü teknolojiler olduğunu belirtti. Bu çalışmanın elektrik ve havacılıkla ilgili bir çok disiplini birleştirdiğini söyledi.

54 rüzgar enerjisi dron şeklinde rüzgar türbini 300x153 - HAVADA UÇAN RÜZGAR TÜRBİNİ İLE RÜZGAR ENERJİSİ ÜRETMEK DAHA KOLAY OLACAK
uçan rüzgar türbinleri ile rüzgar enerjisi elektrik enerjisine çevriliyor

Aynı Anda Bir De Simülatör Geliştirildi

Bu çalışma devam ederken aynı üniversitenin Uygulamalı Matematik Modelleme bölümündeki araştırmacıların yayınladığı bir makalede bu gibi sistemler için yeni bir uçuş simülatörü geliştirdiler. İspanya Ulusal Havacılık ve Uzay Teknololojisi Enstitüsü’nün uçuş mekaniği alnında havacılık mühendisi Ricardo Borobia Moreno, simülatörün, bu sistemlerin tasarımlarını iyileştirmek, davranışlarını incelemek ve enerji üretimini yükselten yörüngeleri bulmak için kullanılabileceğini söyledi. Bu yazılım tescillendi ama diğer araştırmacı gurupların da kullanımına sunuldu.

Bu simülatörle birlikte araştırmacılar bir de test uçuşu gerçekleştirdiler. İki sörf uçurtmasını çeşitli aletlerle donatılar ve uçuş hali hakkında bu aletlerle bilgi topladılar. Mühendis Ganzalo, bu test uçuşunun çok zaman ve iş gücü harcadığından bahsetti. Sözlerine ise yine de bu eğitimi fizikselleştirdiği için ve bir çok öğrencinin de lşsans bitirmelerini yapmasına vesile olduğu için yararlı bir süreç olduğunu ekledi.

Bu alanda yapılan çalışmalar Avrupa Komisyonunun finansal destekleri sebebiyle hızlanmaya başladı. Hatta bu tür projelere Google gibi büyük çaplı şirketler de destek vermeye başladı. Uçurtma ve dron tipi rüzgar enerji sistemlerinin Pazar payı ilerleyen zamanlarda artacak gibi.

KAYNAK

 

Rüzgar enerjisi, yeni rüzgar türbinleri, rüzgar türbini projesi,

Bir Cevap Yazın